Відкриття консульства Латвії в Слов’янську — цілі та перспективи: "Официальный разговор" з Олександром Павенком

Александр Павенко. Фото: kanaldom.tv

У Донецькій області відкрилося почесне консульство Латвійської Республіки, яке буде представляти інтереси громадян Латвії та України. У Слов’янському дипломатичному штаті латвійського консульства працюватимуть 10 висококваліфікованих фахівців.

Про цілі посольства і те, як вони будуть втілюватися, розповів почесний консул Латвійської Республіки в місті Слов’янськ Донецької області Олександр Павенко у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Грамова.

— Які функції виконує консульство?

— Ми формуємо команду. Це на волонтерських засадах. Але думаю, що більше користі Україна від цього отримує.

Ми співпрацюємо з латвійською стороною вже сім років, і вона зробила багато хорошого для України та Донецької області зокрема. Вони давали можливість нашим військовим, які були поранені, підлікуватися, пройти реабілітацію в Латвії. Діти нашого регіону, сироти, прості люди їздили в Латвію, вони змогли побачити Європу.

— Розкажіть про цілі консульства.

— Наше завдання — налагодити тісні стосунки з місцевою владою Донецької області: з губернатором, з мерами міст, з підприємцями. Тому що мені б не хотілося обіцяти та нічого не робити. Тому для того, щоб все це здійснити, треба організуватися, тобто нам потрібні зустрічі. А щоб були зустрічі, потрібно налагодити контакти.

Ми плануємо зустрітися з усіма мерами наших міст або їхніми представниками. Ми плануємо зустріч із громадськістю, з бізнесменами, яким буде цікаво мати контакти в Латвії та в Європі загалом. Тому що у нас близькі стосунки з послом Словаччини, Польщі, Естонії, Литви. Моє завдання — тих людей, які захочуть брати участь у розвитку регіону, сконтактувати з представниками влади, щоб вони побудували взаємини та мали економічну користь.

— Які проєкти будуть реалізовувати насамперед?

— Рекомендовано впроваджувати проєкти з переробки сміття, покращувати екологію. У Латвії цікава система очищення стічних вод — вони їх будують локально, в кожному мікрорайоні. Це красиво й економічно ефективніше, ніж на центральну каналізацію відправляти.

— Ви розповіли, що набираєте команду. Які вам потрібні фахівці?

— Штат складатиметься з близько 10 осіб. Хтось буде займатися соціальним напрямом, хтось — економічним. Будуть люди, які займатимуться культурними контактами.

Моє завдання — познайомити їх із латвійською стороною, і нехай далі розвивають і розширюють взаємини. Є люди, які хороші фахівці в медицині. Ми кілька проєктів вже вирішили і з польською стороною, і з латвійською стороною. Були постачання апаратів ШВЛ, спеціального лапароскопічного обладнання, щоб проводити операції без втручання в порожнину.

Це все цікаве і корисне, але я не медик, тому потрібна окрема людина, яка буде займатися цим напрямом. Я готовий бути контактером. Контакт, а далі — займайтеся, будь ласка.

— Як Латвія оцінює ситуацію на Донбасі? Можливо, вона пропонує шляхи розв'язання конфлікту?

— У нас із Латвією один і той самий сусід, одні й ті самі питання. Маючи певний досвід відносин з Європою, латвійці хочуть цей досвід запропонувати. Не нав’язати, а запропонувати до розгляду і нам. У 1990-ті роки наші люди, які відвідували Європу, бачили, як можна жити інакше. Тому що краще один раз побачити, ніж багато разів почути.

Одна з таких форм — щоб молодь, юне покоління мали можливість бачити життя в Латвії. Ми з ними ментально схожі, вони — щось середнє між Європою та слов’янами. Тому вони дуже хочуть, щоб у нас було все добре.

Прямий ефір