Особливості вступної кампанії для дітей із Криму та ОРДЛО: "5 вопросов на злобу дня" з Олександром Кондратюком

Иллюстративное фото: commons.com.ua

В Україні стартувала вступна кампанія для дітей із окупованого Криму і окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Вона триватиме до 24 вересня.

Що важливо знати, і де ознайомитися з інформацією — розповів засновник Всеукраїнського освітнього центру SetStud Олександр Кондратюк в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Що варто знати абітурієнтам, які приїдуть вступати до українських вишів із тимчасово непідконтрольних територій?

— Потрібно знати, що квоти діють і їх досить добре розширили минулого року. Відповідно, є гарна можливість вступати до університетів України, дипломи яких потім будуть визнані за кордоном, які дають кращу освіту.

Протягом минулих років ми спостерігали зростання тенденцій, коли, наприклад, в 2016 році тільки 1 тис. абітурієнтів вступили за квотою, а в 2020-му — вже 2 тис. Плюс 1 тис. дітей вступили на загальних підставах, і, як показала практика, ці діти пізніше добре вчаться, немає ніяких заперечень, які раніше висувалися, що, мовляв, потрібно надавати рівні умови всім тощо. Насправді, квоти потрібні, вони є, і вони не несуть жодного негативу. Це дуже гарна річ, яку запровадили.

— Як краще готуватися до вступу, де можна отримати необхідну інформацію?

— Готуватися треба заздалегідь. Потрібно здати хоч якісь іспити, хоча зараз вони набагато спрощені. Можна здавати ЗНО, а можна вступати за спрощеною системою. Вступна кампанія триває, як і раніше, влітку. Потрібно стежити за сайтом Міністерства освіти і науки. Є також спеціальний сайт, створений для людей, які вступають з непідконтрольних територій. Там можна побачити всю актуальну інформацію. Зараз досить добре розвинена комунікація, можна задати всі питання, і точно знати терміни, і коли виїжджати.

— На сайтах освітніх центрів "Донбас-Україна" і "Крим-Україна" також є вся інформація?

— Так. Тобто ви можете все легко знайти, за ключовими словами. На цих ресурсах освітлена вся покрокова інформація: як потрібно вступати, які іспити складати, на базі яких університетів тощо.

— Які документи потрібно при собі мати, що взяти з собою, аби по прибуттю в університет можна було все вирішити?

— Величезну увагу хотілося б звернути на те, що незважаючи на спрощену систему, необхідно володіти знаннями, щоб вступити. І це вірно. Потрібно мати при собі необхідні документи. Цей перелік найкраще подивитися на сайті ближче до моменту виїзду. Тому що все може змінюватися, тут не тільки українська сторона може грати роль.

Минулого року, наприклад, були труднощі навіть із тим, щоб просто виїхати. Тому що неукраїнська сторона запровадила такі обмеження, що не всі могли потрапити на здачу ЗНО. На момент виїзду потрібно дивитися актуальну інформацію та бути "в темі". Важливо стежити за оновленнями, тому що питання досить непросте.

— Що робити, якщо пропустили основну сесію ЗНО, наприклад, через хворобу чи у зв'язку зі складнощами з перетином КПВВ?

— Додаткова сесія є, і не тільки для людей з непідконтрольних територій. Це вважається поважною причиною. Додаткова сесія проводиться у конкретні терміни.

Але хотілося б звернути увагу, що абітурієнтам із непідконтрольних територій не обов'язково здавати ЗНО. Як показує практика, безліч людей про це ще не знають. Наприклад, у 2020 році були якісь квоти, але 1 тис. з 3 тис. людей, які прибули на територію вільної України, вступали на загальних підставах, здаючи ЗНО. Тепер можна складати іспити з окремих дисциплін в університеті, які, безумовно, будуть більш лояльні для тих, хто їх складає.

— Є ще одне нововведення — підготовчі курси для абітурієнтів із ТОТ. Як цими послугами можна скористатися?

— Створення цих курсів обговорювалося ще минулого року. На жаль, багато безкоштовних курсів все ж таки не ідеальні. Якщо у людей є фінансова можливість готуватися з платними репетиторами або на інших якихось курсах, то потрібно це робити, тому що вони все ж таки більш якісні.

Створюються різні курси, зокрема спеціально для людей з непідконтрольних територій, щоб вони могли готуватися. Тому що тільки 3 тис. абітурієнтів вступили в університети України, а за попередніми оцінками, близько 23 тис. випускників є щороку. Тобто на підконтрольній частині України вступили у виші тільки 3 тис. із 23 тис. абітурієнтів із ТОТ. У решти були фінансові труднощі, вони не могли собі дозволити виїхати, десь жити під час складання іспитів, дозволити собі хоч якусь попередню підготовку з репетитором. Тому безкоштовні курси — це гарна інновація.

— На вашу думку, що держава може зробити ще для того, щоб дітям з ВОТ було комфортніше навчатися в українських університетах?

— Головним маркером, безумовно, є зростання кількості вступників. Якщо є об'єктивне зростання — значить ми йдемо правильним шляхом.

Потрібно дбати і не знецінювати фінансову проблему. Тому що багато хто не має фінансової можливості виїхати з окупованих територій.

Піклуватися потрібно не тільки про сам вступ, а й про можливість для дітей десь жити під час навчання. Правильно, що вже виділяють безкоштовні гуртожитки для проходження курсів. Вони повинні бути. Має бути певна стипендія, щоб люди, у яких є бажання, але немає грошей, теж могли отримати якісну освіту.

Тому в цьому напрямі потрібно рухатися, і це питання, яке, я вважаю, потрібно розвивати. Саме фінансову його складову.

Прямий ефір