Освіта під час карантину: нововведення для випускників та абітурієнтів

Другий рік поспіль пандемія COVID-19 корегує плани учнів, а дистанційна форма навчання вже стала звичною. Необов'язкова державна підсумкова атестація для учнів 4-х, 9-х і 11-х класів, варіанти відправлення документів до вишу, допомога в адаптації до нових умов абітурієнтам із окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) і тимчасово окупованого Криму, підтримка студентів-переселенців, — журналісти телеканалу "Дом" проаналізували нововведення української вступної кампанії 2021 року.

Скасування підсумкової атестації та дистанційне навчання

Державна підсумкова атестація для учнів 4-х, 9-х і 11-х класів цього року через пандемію коронавірусу буде добровільною і необов'язковою.

"Діти отримують документ про освіту державного зразка. Є закон України, який наразі звільняє їх від проходження державної підсумкової атестації", — пояснює директор навчально-виховного комплексу №141 "Освітні ресурси та технологічний тренінг" Юрій Кінько.

Замість оцінки за підсумками атестації в документах про освіту школярів буде написано "Звільнений".

Для школярів, які захочуть пройти підсумкову атестацію, процес організовують в особливому порядку. Для цього потрібно подати заяву-підтвердження — особисто або відправити сканкопію на електронну пошту школи. Кінцевий термін подачі такої заяви також потрібно уточнювати в школі.

Скасуванню державної підсумкової атестації більшість учнів раді, розповідає учениця дев'ятого класу Катерина Ткач.

"Я знаю, що більшість учнів все-таки раді тому, що вона скасувалася. Тому що у нас з початку вересня не було стабільного навчання. Ми то переходили в Zoom, то поверталися до школи. І матеріал, який потрібно було освоїти, ми не могли освоїти", — зазначила школярка.

В областях, де під кінець навчального року діятимуть обмеження "червоної" зони карантину, школи продовжать працювати в дистанційному режимі. Більшість школярів щонайменше у квітні вчитимуться вдома.

В умовах такого тривалого дистанційного навчання оцінювання учнів дуже важливе, впевнена співзасновниця громадської організації "Смарт освіта" Іванна Коберник.

"Оцінювання дуже важливе. Як ми дізнаємося, що діти чогось не довчили? Як ми дізнаємося, де прогалини, якщо ми не будемо проводити оцінювання? Воно повинно бути проведено не як покарання, а як з'ясування, яка допомога потрібна дітям", — наголосила вона.

Попри те, що в школах триває "дистанційка", вчителі та інші працівники навчального закладу отримують заробітну плату в повному обсязі, каже директор столичного навчально-виховного комплексу №141 Юрій Кінько. Також він упевнений, що учні та вчителі вже звикли до такого виду навчання, хоч і починати їм було складно.

Як проходить підготовка до вступу

Тим часом до старту основного етапу вступної кампанії залишається менше ніж три місяці. З 1 липня абітурієнти почнуть створювати електронні кабінети та завантажувати туди сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) та атестати про повну загальну середню освіту.

Цього року заявки на участь у зовнішньому незалежному оцінюванні подали понад 320 тис. абітурієнтів. Майже половина з них вже здали пробну версію тесту. Через пандемію вступна кампанія до вищих навчальних закладів змінилася. Як і минулого року, ЗНО відбуватиметься з урахуванням карантинних обмежень.

"Абітурієнт отримає у своєму запрошенні-перепустці час, коли йому потрібно прийти в пункт тестування. Там йому або їй виміряють температуру. Якщо температура буде нижче ніж 37,3, то учасник ЗНО зможе зайти в пункт проведення тестування. Всередині обов'язково треба буде перебувати в масці, використовувати дезінфектор для того, щоб обробити руки, помити їх із милом і витерти рушником", — розповіла заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Запровадили зміни й виші: тепер документи не обов'язково подавати особисто.

"Можна поштою на адресу приймальні комісії надіслати цінний лист із описом вкладення. Ми його приймемо, це те ж саме, що привезти особисто. Також можна нам на електронну адресу відправити файли: проскановані документи, завірені кваліфікованим електронним підписом", — говорить відповідальний секретар приймальної комісії Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського Сергій Мураховський.

У нинішньому році 270 абітурієнтів, які наберуть максимальні бали з ЗНО, отримають державну стипендію в 10 тис. грн. Таку постанову ухвалив Кабінет міністрів.

Мураховський додав, що питання з проведенням творчих конкурсів кожен виш вирішує самостійно. Безумовно, дистанційний формат передбачає складності, але, за його словами, провести творчий конкурс можна з дотриманням всіх заходів безпеки.

А як онлайннавчання сприймають самі учні? Домашні завдання в електронному вигляді та заняття по відеозв'язку стали вже звичними для десятикласника Тимофія. До вступу до вишу залишився рік. Майбутній абітурієнт хоче займатися фізикою, а вступати планує до Київського політехнічного інституту. Тимофій нічого не має проти дистанційного навчання, і сподівається, що якість знань буде такою самою, як і при звичайному, докарантинному форматі.

"Мені здається, якщо напрактикуватися, набити руку, то незалежно від форми навчання або форс-мажорів можна буде нормально скласти", — упевнений Тимофій.

Абітурієнтам із окупованих територій допоможуть адаптуватися до навчання

Серед абітурієнтів з усіх регіонів України — майбутні студенти з ОРДЛО, а також з окупованого Криму. Адаптуватися на новому місці навчання їм допоможуть літні підготовчі курси. Їх організовують на базі 25 українських вишів. Пілотний проєкт розробляють в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

У Мінреітеграціі наголошують: умови та атмосфера, в яких абітурієнти вчитимуться і житимуть протягом двох місяців, мають бути найкращими. Проживання в гуртожитку для слухачів підготовчих курсів — безоплатне. Крім того, вони отримуватимуть стипендію — понад 4,5 тис. грн. Записатися на літню підготовку доволі просто.

"Дитина, яка вже ухвалила рішення, або зараз ухвалює рішення їхати вчитися на підконтрольну уряду територію України, під час подачі документів через єдині вікна, які у нас залишаються, — це "Донбас-Україна" і "Крим-Україна", які діють при цих університетах, отримує пропозицію разом зі вступом пройти ці підготовчі курси", — розповіла заступниця голови Мінреінтеграції Інна Драганчук.

Після підготовчих курсів абітурієнт може вступати до будь-якого зі 195 українських вишів, де працюють освітні центри "Донбас-Україна" і "Крим-Україна" за окремою квотою — державним замовленням.

Цього року в Маріуполі школа №29 випускає три 11-х класів учнів з окремих районів Донецької області. Більшість претендує на атестати з високими балами. Чотири випускники йдуть на золоту медаль.

"У нас є випускники, які навчаються в Києві в університеті ім. Шевченка. І в Дніпропетровську, і в Запоріжжі, і в наших маріупольських вишах навчаються діти. Ми їх нічим не відрізняємо від своїх випускників. Це наша шкільна родина", — наголосила директорка маріупольської школи №29 Лариса Бикова.

Взяти участь у програмі літніх підготовчих курсів для абітурієнтів з ОРДЛО та Криму готові в Університеті державної фіскальної служби. Тут вже навчаються 111 студентів і працюють 15 викладачів із тимчасово окупованих територій. Про своє бачення програми підготовчих курсів розповів в. о. ректора цього ЗВО Антон Монаєнко.

"Це викладання певних базових дисциплін державною мовою. Це може бути українська мова, історія, математика, а також окремо ще іноземна мова. З ними проводитиметься соціально-виховна та психологічна робота", — зазначив він.

Торік понад 2 тис. абітурієнтів з ОРДЛО та окупованого Криму стали студентами українських вишів. Цього року очікують приблизно стільки ж. Процедура вступу практично нічим не відрізнятиметься від торішньої.

"Ми розглядали з нашими колегами з Міністерства освіти подачу онлайн документів саме для вступу, але я зараз не можу сказати, що прийшли до якогось чіткого розуміння та алгоритму дій, як нам краще вчинити. Є, безумовно, ризики, пов'язані безпосередньо з безпекою дітей", — повідомила заступниця голови Мінреінтеграції Інна Драганчук.

Якщо в абітурієнтів виникнуть проблеми з перетином лінії зіткнення, то терміни вступної кампанії можуть продовжити.

Студенти-переселенці можуть розраховувати на пільги в освіті

Молодь, яка навчається і живе в містах і селах на лінії зіткнення і в окремих районах Донецької та Луганської областей, може розраховувати на допомогу від Української держави. І йдеться не лише про пільги на навчання і проживання в гуртожитку.

Студент четвертого курсу Донецького національного технічного університету (ДонНТУ) Всеволод Севрюков зі страхом згадує обстріли рідної Авдіївки. Університет, в якому він навчався, переїхав з Донецька до Покровська сім років тому. Всеволод, як і всі студенти-переселенці, отримує адресну допомогу від держави в розмірі 1000 грн. Це дозволяє йому платити за проживання в гуртожитку. Крім того, є у юнака й інші пільги.

"Крім адресної допомоги, у мене за студентським квитком є можливість 50-відсоткової знижки на проїзд у громадському транспорті. А мені доводиться добиратися з Авдіївки, це дуже далеко, десь 20 км електричкою", — зазначив хлопець.

У ДонНТУ у Покровську сьогодні навчаються близько 3 тис. студентів. З них 15% — жителі населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також молодь з тимчасово непідконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей.

"Серед студентів-переселенців багато таких, які отримують академічну стипендію. У нас є президентські стипендії, стипендії Кабміну, Верховної Ради. Ось ці іменні стипендії дуже часто отримують саме студенти-переселенці", — повідомила проректорка з науково-педагогічної роботи ДонНТУ Вікторія Воропаєва.

Крім того, студенти-переселенці отримують академічну стипендію та можуть оплачувати лише половину вартості проживання в гуртожитку, інформує юристка Антоніна Загура.

При цьому діти учасників бойових дій на Донбасі мають право на безоплатне проживання в студентських гуртожитках.

Медіа-партнери
Прямий ефір