Загострення ситуації, вакцинація військових і допомога населенню: інтерв'ю з представниками штабу ООС

Слева — Эдуард Москалёв, Игорь Прокопчук. Фото: kanaldom.tv

У зоні проведення Операції Об'єднаних сил (ООС) ситуація напружена, але контрольована. У військових частинах завершено перший етап вакцинації. У Донецькій та Луганській областях військові продовжують надавати допомогу мирному населенню. Про це розповіли гості студії регіонального бюро телеканалу "Дом" у Краматорську:

  • Едуард Москальов, заступник командувача Об'єднаних сил;
  • Ігор Прокопчук, заступник начальника відділу Цивільного військового співробітництва.

Ведучий програми — Олексій Мацука.

— Зараз надходить багато інформації про напругу на лінії зіткнення, біля українських кордонів. Наскільки ситуація контрольована?

Едуард Москальов: Дійсно, зараз відбувається збільшення присутності російських військ уздовж державного кордону з Україною. За наявною у нас інформацією, противник підтягує батальйони, тактичні групи, підрозділи та об'єднані військові частини.

Що стосується безпосередньо ситуації в районі Операції Об'єднаних сил, то на цей час вона під контролем. Істотних змін у стані, складі та становищі противника не виявлено. Єдине, за нашою інформацією, вони посилилися декількома батальйонами, тактичними групами.

Однак противник постійно здійснює провокації. Виконання вимог Мінських домовленостей ним ігнорується, відбуваються провокаційні обстріли наших підрозділів.

З початку цього року було скоєно 691 порушення вимог Мінських домовленостей про припинення вогню. З них 647 — відкриття вогню по наших позиціях, обстріл наших позицій.

Останнім часом збільшилися обстріли наших позицій із забороненого знаряддя, зокрема, противник використовує міномети як калібру 129 мм, так і 82 мм. Також зафіксовані обстріли з артилерії калібру 122 мм. А згідно з Мінськими домовленостями, міномети, артилерія повинні розташовуватися за лініями відведення. Мінімально — це 15-кілометрова зона від лінії зіткнення. Це свідчить про те, що противник порушує всі ці вимоги, і ця зброя перебуває в безпосередній близькості до наших позицій.

— Щодо ситуації, яка сталася нещодавно неподалік Вуглегірська на непідконтрольній Україні частини Донецької області. Там загинув 5-річний хлопчик, і ми зустрілися просто з величезною хвилею дезінформації з цього приводу. Ви можете щось прокоментувати, дати більш фактологічну інформацію з цього приводу?

Едуард Москальов: Це черговий фейк Російської Федерації. Це щось типу "розп'ятого хлопчика". Вони всіляко намагаються давати якусь фейкову інформацію, щоб дискредитувати Збройні сили України. Але ЗСУ до цього факту загибелі дитини ніяк не причетні.

Якщо навіть подивитися інтернет-ЗМІ, початкова інформація щодо загиблого хлопчика була про те, що він знайшов якийсь вибуховий пристрій. Напевно, це було в гаражі. І надалі стався вибух цього пристрою.

Збройні сили України не причетні до загибелі цивільного населення. Водночас чомусь російська пропаганда жодним чином не коментує ті факти, які відбуваються тут у нас.

А саме: за період з 1 січня по квітень зафіксовано близько 10 обстрілів населених пунктів. Останній з них стався 8 квітня вранці. Коли з артилерії калібру 122 мм був обстріляний населений пункт Водяне, що на Приазов'ї, в якому проживає місцеве населення.

За цей час загинув один мирний житель внаслідок підриву на міні ПОМ-2. Це міни, які використовують російські окупаційні війська, вони здійснюють ними дистанційне мінування, зокрема і мінування населених пунктів. І на одній з таких мін підірвався місцевий житель.

Також недавно був випадок, коли поранення отримав місцевий житель міста Красногорівка внаслідок мінометного обстрілу.

Ці факти є. Але вони цього не показують, а створюють фейкові новини та намагаються дискредитувати Збройні сили України.

— Це незважаючи на ще безліч повідомлень про зруйновану інфраструктуру. Ось днями була обстріляна насосна станція, що призвело до проблем з постачанням води. І ці випадки не поодинокі...

Едуард Москальов: Це дійсно так. Яскравий приклад: всі ми знаємо про ситуацію, яка була у нас перед Новим роком у місті Торецьку, коли було порушено водопостачання, місто залишилося без води. Ми отримали підтвердження введення "режиму тиші", російські окупаційні війська підтвердили це, підтвердили документально. Після цього в район пошкодження водоводу вирушила група представників ремонтних підприємств, на чолі з саперами, — жодного військового серед них не було, але противник відкрив по них вогонь. Це свідчить про те, як можна довіряти їхнім письмовим запевненням або зобов'язаннями.

— Ще актуальна тема — вакцинація. Як це відбувається на передовій?

Едуард Москальов: Ми майже завершили перший етап вакцинації. Насамперед ці вакцини були доставлені в зону ООС, до військових госпіталів.

При військових госпіталях були створені мобільні групи, які виїжджали безпосередньо у військові частини та проводили вакцинацію особового складу.

Зараз провакциновано вже понад 15 тис. військових, які виконують завдання в районі ООС. У другій половині травня ми плануємо розпочати другий етап вакцинації наших військових.

Зараз будь-яких ускладнень внаслідок вакцинації серед військовослужбовців не виявлено.

— Щодо співпраці між військовими та звичайними цивільними людьми під час пандемії. Ігоре Тарасовичу, ви займаєтеся цим напрямом. Можете детальніше розповісти, як жителі тут, у Донецькій області, сприймають таку форму співпраці?

Ігор Прокопчук: Виклики пандемії сьогодні серйозні. У цей непростий період підрозділи військово-цивільного співробітництва Об'єднаного командного пункту Об'єднаних сил здійснюють всі можливі заходи для того, щоб мінімізувати наслідки COVID-19 для місцевого населення, для тих людей, які сюди приїжджають працювати, зокрема для представників гуманітарних організацій, фондів та інших структур.

Під час роботи військових з цивільним населенням жорстко дотримуються карантинні заходи: соціальна дистанція, масковий режим, температурний скринінг тощо.

— Якщо конкретніше. Ми були недалеко від Бахмута в Часовому Яру, там розташований військовий госпіталь. І коли ми знімали про нього сюжет, місцеві жителі нам розповідали, що військові медики їм теж допомагають. У Маріуполі аналогічно діє військовий госпіталь. Наскільки така практика широко використовується? Наскільки це поширено, що звичайна людина може звернутися, наприклад, до військового медика й отримати допомогу?

Ігор Прокопчук: Структура військових госпіталів не припускає надання допомоги цивільному населенню, тому що це профільні медичні установи. Однак тут, у зоні ООС, звичайно, жоден військовий медик не відмовить у медичній допомозі цивільному. У нас розгорнута мережа польових військових госпіталів, також є підрозділи військових медиків на базі профільних місцевих шпиталів, як-от у Бахмуті, і там відбувається дуже тісна співпраця між військовими та цивільними медиками в боротьбі з пандемією.

Едуард Москальов: Я хочу до цього додати один яскравий приклад. Це наш військовий госпіталь, який розташований у місті Покровське. Коли на коронавірус захворів місцевий житель і у нього було дуже складне становище, то наші медики буквально врятували цю людину. Він перебував у нас на лікуванні, ураження легень було понад 75%, але людина залишилася живою. І це свідчить про те, що кваліфікація наших лікарів досить висока, і ми готові надавати допомогу всім верствам населення.

Прямий ефір