Невдала спроба чи постановка? Наслідки заколоту Пригожина коментують експерти

Заколот Пригожина. Скриншот: kanaldim.tv

У червні 2023 року Москва готувалася до облоги. Адже приватна військова компанія "Вагнер" уже захопила Ростов — одне з найбільших південних міст, і планувала йти на Москву. Це була невдала спроба державного перевороту чи просто вистава для публіки? Ці запитання журналісти "Ранку Вдома" поставили експертам.

Марш Пригожина на Москву у червні 2022 року — невдалий державний переворот чи просто вистава? Чому ж "вагнерівці" не дійшли до Москви та, як це вплинуло на кремлівського диктатора?

На публіці президент РФ Володимир Путін з'явився лише через декілька днів. Та й чи можна це назвати публікою? Путін нагородив силовиків, що відстояли Москву від заколоту Пригожина. Хоча саме військові траплялися в ті дні вкрай рідко. Цивільні вантажівки й екскаватори — так Москва готувалася до облоги. Приватна військова кампанія "Вагнер" спочатку захопила Ростов — одне з найбільших і південних міст, і готувалася йти на столицю.

"Сценарій був простим. "Вагнер" іде, наприклад, у Ростов, а потім — на Москву. Його оточують російські війська, йде почесна капітуляція. Натомість вийшло так, що ніхто не опирався. Тобто влада рухнула і настільки гучно, що, гадаю, сам Пригожин цього не очікував", — вважає політолог Тарас Загородній.

Неочікуваним поворотом стало і те, що люди в Ростові не були проти можливого захоплення влади. Спротиву силовиків теж не було. Представники приватної військової компанії "Вагнер", більшість з яких колишні в'язні, захопили органи місцевої влади, дороги та лікарні. А Путін втік до Санкт-Петербурга.

"Це початок громадянської війни і демонстрація тотальної слабкості Путіна, відсутності будь-якої державної вертикалі і, що найголовніше — недієздатності силовиків реагувати на поточні внутрішні виклики", — пояснює політолог Микола Давидюк.

З Москви втік не лише Путін, а й вище військове керівництво. Саме воно, принаймні офіційно, стало головним мотивом заколоту Пригожина. Бо офіцери крадуть, генерали — брешуть, а командування — нічого не робить, а тільки програє війну.

"Війна потрібна була для того, щоб купка тварюк просто посвяткувала, пропіарилась на тому, яка сильна російська армія. Щоб Шойгу отримав маршала", —  заявив керівник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин.

Але Путін звинуватив у корупції саме Пригожина. Скаржаться, що на ПВК давали гроші, а її керівник організовує військові перевороти.

"Утримання усієї групи "Вагнер" повністю забезпечувала держава. З Міністерства оборони, з державного бюджету ми повністю фінансували цю групу. З травня 2022 року по травень 2023 року на утримання та премії держава віддала компанії "Вагнер" 86 мільярдів 262 мільйони рублів", — заявляв Володимир Путін після походу "вагнерівців" на Москву.

Зрада, звинувачення в корупції й, зрештою, особиста образа. Як же покарають заколотника Пригожина? Ніяк! Він їде до Білорусі на запрошення самопроголошеного президента республіки Олександра Лукашенка.

"Якби Путін був сильний, вже до кінця поточного тижня, ми побачили мертвого Пригожина, тому що мафія не пробачає зраду. Мафія одразу карає, публічно. Це страх. Тобто труп Пригожина мав би валятися просто в центрі Мінська, біля "дворца президента". Але цього всього поки що ми не бачимо", — провадить політолог Микола Давидюк.

Але бачить Захід. Спроба перевороту та відсутність спротиву показала слабкість Путіна, його неспроможність протистояти конфлікту всередині країни. Наскільки Володимир Путін ослаблений останніми подіями?

"Важко сказати, але він вже програв війну. Він програє війну і вдома. Він став ізгоєм всього світу. Це не лише про НАТО чи Європейський Союз. Є Японія та ще 40 країн", — резюмував президент США Джо Байден.

Ізоляція — це найближча перспектива Путіна. Або новий переворот доведений до кінця.

Також цікаво:

Прямий ефір