Не можна сідати за стіл переговорів з озброєними людьми, — Зеленський

Владимир Зеленский. Фото: kanaldom.tv

Росія повинна виконати умови Мінських і Нормандських домовленостей, але продовжує заперечувати свою причетність до бойових дій на Донбасі. Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" заявив президент України Володимир Зеленський.

Щоб вести конструктивні переговори про врегулювання ситуації на Донбасі, необхідно домогтися сталого режиму припинення вогню, переконаний президент.

"Я незмінно вірю в те, що не можна за стіл сідати з людьми, у яких в руках зброя. Це ж не просто філософія. Це предметна розмова. Я завжди виступав за те, що перший пункт і "Мінська", і всіх домовленостей — припинення вогню. Щоб узагалі про щось говорити, потрібно хоча б перестати стріляти. Це факт. Чому? Тому що ось ми з вами мали режим припинення вогню (набув чинності 27 липня 2020 року, — ред.). І він 7 місяців діяв. Так, були провокації з того боку. Але все-таки з'явилося розуміння, що ми не втрачаємо людей", — деталізував президент.

Коли буде розуміння, що виконують домовленості щодо першого етапу, можна переходити до наступних кроків установлення миру на Донбасі.

"Далі — виведення військ. І що ми повинні зайти дуже акуратно, дуже акуратно дійти до нашого кордону", — акцентував президент.

А подальша політика реінтеграції окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) повинна вибудовуватися Україною з огляду на специфіку обставин, у яких змушені були жити українці в окупації, наголосив Зеленський.

"Частина людей там інформаційно розчавлена, інформаційно пронизана. А хтось навіть приїжджав на підконтрольну територію України, але не знайшов себе — втік від бойовиків, приїхав і не знайшов себе, і держава не знайшла йому роботу чи квартиру тощо. Це життя. На жаль. Це життя. І ця людина повернулася. І втратила надію. І, звичайно ж, це все дуже складно", — сказав глава держави.

Зеленський нагадав, що стабілізувати ситуацію на Донбасі буде можливо, коли Росія виконає зобов'язання, які взяла на себе в межах Мінських і Нормандських домовленостей.

"Коли ми говоримо "гуманітарна місія", то це розмова, домовленості та їхнє виконання, тиск на Росію, щоб вона виконувала взяті на себе зобов'язання", — наголосив президент.

Глава держави нагадав, що Росія вперто не визнає себе стороною конфлікту. Але Україна повинна чітко артикулювати, що в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі є дві сторони — Україна і Росія.

"У Тристоронній контактній групі сторони конфлікту — Україна та Росія. Всі повинні це розуміти. Люди на окупованих територіях теж це розуміють. Навіть ті, хто зараз дивиться і не вірить, а в глибині душі вони знають, що я маю рацію. Просто повірити у це — значить зізнатися, що ти помилявся усі ці роки, що "ми з Росією єдині", ти у це вірив. Але це не так. Це не так", — пояснив Зеленський.

Повна версія інтерв'ю: "Хто ти? Сам для себе дай відповідь": інтерв'ю президента Володимира Зеленського про Донбас і Крим

Медіа-партнери
Прямий ефір