Небезпечні контакти в Інтернеті: як захистити дитину в TikTok розповіла засновниця Stop Sexting

Анастасія Д'якова. Скриншот: kanaldim.tv

Підлітки беруть до рук телефони близько 50 разів на день, найчастіше у шкільні години. Вони спілкуються там з друзями, діляться враженнями, шукають інформацію та в цілому отримують від гаджетів чимало користі. Втім, можуть і в біду потрапити. Що зробити, аби захистити дитину від небезпечних контактів і сумнівного контенту, в "Ранку Вдома" розповіла засновниця громадського об'єднання Stop Sexting Анастасія Д'якова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Ми знаємо, що ви підготували спільно з платформою TikTok нові поради для батьків. Чому серед усіх соцмереж обрали саме TikTok?

— За статистикою абсолютна більшість українських підлітків перебуває в TikTok. Поки батьки сваряться в Фейсбуці або обирають нову сукню в Instagram, наші діти в TikTok. Разом із тим ми розуміємо, що контент зараз абсолютно різний є в соціальних мережах, І тому дуже важливо, щоб і діти вміли налаштувати свою безпеку в соцмережах, але щоб це могли зробити й батьки.

Бо, на жаль, часто батьки, не знаючи, як оберегти своїх дітей, вони кажуть, все, нема соціальних мереж, нема телефону, нема інтернету, нема проблем. Але це ж не так. Дитина завжди знайде те, що вона хоче. Питання в тому, як вибудувати діалог, як навчити дитину поводити себе безпечно, як зробити технічне налаштування в тих соцмережах безпечно, і що потрібно знати батькам.

— Попри обмеження, які офіційно існують, підлітки примудряються їх якось оминати. Як з цим боротися?

— По-перше, треба говорити з вашими дітьми й пояснювати, чому є такі заборони, чому небезпечно бути в соціальних мережах до 13 років. По-друге, розуміти, що соціальна мережа видаляє акаунти, які не відповідають віковим обмеженням.

Дитина теж має розуміти, що вона може витратити купу часу та зусиль для того, щоб створювати контент, але він буде видалений, тому що дитина не відповідає віковим обмеженням.

— З якою небезпекою можуть зіткнутися діти у TikTok?

— Секстинг, зокрема. Це надсилання оголених фото або відео, або онлайн-трансляції також. Навіть такий контент зараз створюється з використанням штучного інтелекту.  Коли ми говоримо про добровільний обмін сексуалізованим контентом між дорослими або між двома підлітками, ми маємо розуміти, що це заборонено. Обмін таким контентом, зокрема й між підлітками,  буде дорівнюватися виготовленню і розповсюдженню дитячої порнографії.

Якщо ми говоримо про те, що доросла людина, повнолітня залучає малолітню дитину або неповнолітню до 18 років до виготовлення такого контенту, або змушує,  або дитині надсилає такий контент, то ми вже говоримо про розбещення, говоримо про грумінг. Коли злочинці втираються в довіру до дітей з метою отримати від них інтимні фото або відео.

На жаль, в Україні ми маємо багато ситуацій зґвалтування дітей в офлайн світі, в реальному світі, після знайомства в онлайн світі. Це можуть бути будь-які соціальні мережі, онлайн ігри, чати. Тобто це не питання конкретно соціальної мережі. Це питання того, з чим стикаються наші діти. Тому секстинг, грумінг, сексторшн — це всі терміни навколо сексуального насильства над дітьми. Тому наша організація пропонує підліткам інші варіанти самовираження та розказуємо, як будувати здорові стосунки. Що якщо це здорові стосунки, ніхто не буде тебе просити, змушувати надсилати якийсь контент або надсилати тобі його.

— Що можуть зробити батьки? Як взагалі зробити це так, щоб не порушити кордонів дитини та не проявляти надмірного контролю.

— Інколи батьки самі роблять помилки, які далі сприяють тому, що батьки не можуть домовитися з дітьми. Тому, по-перше, ми дуже радимо маленьким дітям не давати гаджети.

Дошкільняти, щоб в них не було своїх гаджетів або обмежувати цей час до години в день. Коли ви вирішуєте дитині вже купити перший гаджет, ми дуже радимо підписувати сімейну угоду.

— Що таке сімейна угода?

— Це коли прописується правило, де дитина може користуватися, скільки часу, які застосунки завантажувати, що саме вона може робити в онлайн-світі, і, відповідно, ви налаштовуєте всі батьківські контролі.

Сімейна нарада — це розмова у колі сім'ї. Тобто якщо дитина хоче перший гаджет, вона повинна погоджуватися на якісь правила. Бо сила на вашому боці, ви або купуєте гаджет, або ні. Коли в дитини вже є гаджет, то вас вже влади значно менш.

Те саме ми говоримо щодо реєстрації перше в соціальних мережах або купівлі нового гаджету. Це завжди моменти таких змін, можливість передумуватися, яка є відповідальність, але ми дуже радимо включати елементи для батьків

Наприклад, коли дитина підходить і каже, я хочу з тобою поговорити, батьки відкладають гаджети й приділяють час дитині, бо часто діти скаржаться на це. Але також дуже важливо розуміти, що ті обмеження, які є в соціальних мережах,  невипадкові. Більшість соціальних мереж зараз має батьківські формати. Тобто, у вас є, наприклад, сторінка в TikTok і у вашої дитини є сторінка в TikTok. Ви можете налаштувати сімейний контроль. Там є певні налаштування, ви можете обмежувати час, слідкувати за тим, кого дитина додає в друзі, що дивиться. Ви не будете бачити листування, але ви будете мати більше контролю над дитиною, не порушуючи приватність.

Другий елемент — це в цілому вказання правильного віку. Бо коли ми вказуємо вік, наприклад, 13 років, з 13 до 15 в TikTok діти не можуть надсилати повідомлення, тобто ми мінімізуємо небезпеку. Також у таких акаунтах показують відео лише тих, хто є в друзях. Тобто вони можуть фільтрувати, кого вони додають, або батьки можуть це обирати.

Коли дитина стає старшою, то в неї розширюється можливістю в соціальних мережах. Тому ми дуже радимо, якщо ваша дитина є в соціальних мережах, реєструвати її відповідно віку, а не користуватися TikTok просто без реєстрації, тому що в тому числі фільтрується контент. Ми говоримо, що це окей до певного віку. Звісно, що для 17-річної дитини вже це не спрацює.

— Stop Sexting записала цілий вебінар "Діти і TikTok". Що дорослі мають знати взагалі про оцю популярну мережу? Кому ви його радите почитати, подивитися і де його знайти?

— Цей вебінар, а також короткий гайд при налаштуванні безпеки саме в TikTok, ви можете знайти в YouTube на сторінці StopSexting, як ми сьогодні вже запам'ятали. Він буде в пригоді як батькам, так і вчителям для того, щоб знати, як налаштувати сторінку дитини небезпечно. Але разом з тим нагадую, що в нас в Україні існує цілодобова анонімна безплатна лінія 1545-3, куди ви й ваші діти можете звертатися з питань безпеки дітей в цифровому середовищі.

Також наша команда надає психологічну допомогу постраждалим дітям, тому якщо, не дай Боже, щось сталося все ж таки в онлайн-світі, ви завжди можете звернутися по психологічні безплатні консультації в нас на сайті StopSexingInUA.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір