Не може бути виправдань втручання в роботу місії, — очільниці ОБСЄ щодо ситуації в Донецьку

Блокування діяльності Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в окупованому Донецьку несприятливо впливає на мирне населення по обидві сторони від лінії дотику. Ситуація в Донецьку підриває мандат місії та нівелює довіру. Про це йдеться в заяві голови ОБСЄ Анн Лінде і генеральної секретарки ОБСЄ Хельги Марії Шмід, опублікованої сьогодні, 20 жовтня, інформує "Дом".

Очільниці організації висловили глибоку стурбованість через обмеження свободи пересування спостерігачів СММ ОБСЄ, які тривають в непідконтрольних Україні районах Донецької області.

Лінде і Шмід закликали до негайного усунення усіх перешкод, щоб місія змогла продовжити виконання "своєї вкрай важливої ролі в зусиллях ОБСЄ з врегулювання конфлікту шляхом здійснення моніторингу та інформування щодо ситуації з безпекою на сході України з дотриманням принципів неупередженості та прозорості".

"Не може бути ніяких виправдань для будь-якого втручання в роботу місії. Поточні обмеження несприятливо впливають на мирне населення по обидві сторони від лінії дотику. Для СММ повинні бути забезпечені необхідні умови, для того щоб місія могла виконувати свою роботу по всій Україні відповідно до її мандату, Мінських угод і Загальним узгодженим висновками Паризького саміту у Нормандському форматі 9 грудня 2019 року", — зазначила голова ОБСЄ Лінде.

В організації повідомили, що через триваючий протест в окупованому Донецьку перед готелем Park Inn, в якому проживають члени СММ ОБСЄ, місії не вдається відправити жоден патруль з Донецького патрульного центру для виконання доручених завдань. Патрулювання з інших офісів місії триває.

"Мандат СММ передбачає, що місії буде надано безпечний і надійний доступ по всій Україні, без будь-яких обмежень і умовностей. Ситуація в Донецьку підриває цей мандат, обмежує прозорість і нівелює довіру", — зазначила генеральна секретарка ОБСЄ Шмід.

Вона нагадала, що 17 жовтня був заблокований готель у Горлівці, в якому розташовувався патруль СММ ОБСЄ. Але цю ситуацію вдалося розв'язати.

"Я вітаю зняття обмежень на передовій патрульній базі місії в Горлівці, але цього замало. Я буду продовжувати працювати над тим, щоб були усунуті будь-які перешкоджання СММ, щоб місія могла безпечно і безперешкодно виконувати свою роботу та інформувати про ситуацію на місцях, бувши очима і вухами світової спільноти", — акцентувала Шмід.

В ОБСЄ наголосили, що мандат СММ схвалений усіма 57 державами-учасницями ОБСЄ. Згідно з мандатом місії доручено:

  • збирати інформацію та доповідати про ситуацію з безпекою в Україні та навколо неї;
  • встановлювати факти та доповідати про них, реагуючи на конкретні інциденти та повідомлення;
  • здійснювати моніторинг дотримання прав людини та основних свобод, а також надавати підтримку їх дотриманню;
  • сприяти налагодженню діалогу на місцях з метою зниження напруженості та сприяння нормалізації ситуації;
  • вести моніторинг і підтримувати здійснення всіх ухвалених в межах ОБСЄ принципів і зобов'язань.

Читайте також: Якщо місія ОБСЄ піде з Донбасу — прогноз ситуації від військового експерта

Нагадаємо, з 15 жовтня СММ ОБСЄ припинила роботу в окупованому Донецьку з міркувань безпеки. Це рішення пов'язане з блокуванням свободи пересування спостерігачів місії — представники "ДНР" не дозволяють співробітникам СММ ОБСЄ залишати готель Park Inn, в якому розташований офіс ОБСЄ.

17 жовтня члени НВФ також заблокували спостерігачів СММ ОБСЄ в готелі в окупованій Горлівці (Донецька обл.). Але тут з часом збройні люди зняли оточення.

Прямий ефір