Ймовірність відведення військ РФ від кордонів України: коментар військового експерта

Российские военные вертолёты на авиабазе Кировское (Крым), 14 апреля 2021 г. Фото: wsj.com

Видання The Wall Street Journal опублікувало нові супутникові знімки бойової авіації та іншої військової техніки в окупованому Криму та вздовж українського кордону.

Росія стягнула винищувачі Су-30 на авіабазу Саки. WSJ зазначає, що знімки зроблені 16 квітня, при цьому в кінці березня винищувачів на базі ще не було. Також зафіксовані: російський польовий госпіталь, бойові вертольоти та бронетанкові частини в Криму, колона десантної техніки на полігоні Ангарський, який розташований на південний схід від Сімферополя.

Російські військові літаки на авіабазі Саки, 16 квітня 2021 р. Фото: wsj.com

Крім того, за оцінкою американських чиновників, за останні тижні подвоїлася чисельність російських військових на кордоні з Україною і в окупованому Криму та досягла 80 тисяч.

Сьогодні, 22 квітня, міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що з 23 квітня Росія почне відводити війська, які проводили навчання поблизу кордонів України та в тимчасово окупованому Криму, в пункти постійної дислокації.

Цю тему у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом прокоментував Микола Сунгуровський, військовий експерт Центру Разумкова.

Ведучий програми — Дмитро Сіманський.

Микола Сунгуровський і Дмитро Сіманський

— Шойгу заявив, що збираються відводити війська від кордонів з Україною. З іншого боку, із Забайкалля до Криму передислокували радіотехнічний полк. Чи не занадто дороге задоволення возити через всю Росію такі обсяги військової техніки та солдатів?

— Я б побоявся сказати, що це кінець нинішньої ескалації, нагнітання військових м'язів на наших кордонах і в Криму. Нагадаю, що Росія закрила морську акваторію Чорного моря до 31 жовтня (пояснюють військовими навчаннями, — ред.). Тобто ніхто не збирається послабляти ескалацію.

Тому що Кремль поки не досяг своїх політичних цілей. Не досяг їх ані в Україні, ані на Заході. Ані Україна, ані Захід не відступають, як, ймовірно, припускав Путін.

Крім того, поки немає відповіді самого Путіна на запрошення Байдена про особисту зустріч в третій країні. Відповіді ми не чуємо. І мабуть, те, що зараз відбувається біля кордонів України, — це і є єдина відповідь Путіна, на більше він не здатний.

Тому я б не став розслаблятися з відведенням військ. Навіть якщо вони будуть відведені, то відведуть війська, які не братимуть участі в осінніх навчаннях "Захід-2021".

— Якщо говорити про навчання. Ще до 2014 року Росія в Криму вдавалася до шахрайства, коли під приводом навчань в Крим заводила війська, техніку, кораблі. А по закінченню навчань "забувала" це все вивести з півострова. Може, в цьому випадку аналогічний трюк?

— Це звичайна військова практика. Так робиться завжди: під прикриттям військових навчань йде мобілізація особового складу, нарощування сил і засобів на необхідному напрямку.

Важко сказати, які стратегічні плани переслідує РФ. Вона зараз з усіх боків обклала Україну в припущенні того, що ми зараз будемо під це розосереджувати свої війська, а РФ на якомусь головному напрямку створить перевагу і тут забезпечить бліцкриг — блискавичну операцію зі знищенням наших військ, з проривом на наші території. У цьому основний задум.

Медіа-партнери
Прямий ефір