Осіння хвиля коронавірусу: інтерв'ю з академіком НАН України Сергієм Комісаренком

Сергей Комисаренко и Алена Черновол. Фото: kanaldom.tv

В Україні продовжує зростати рівень захворюваності на COVID-19. Кількість нових інфікованих цього тижня — близько 10 тис. на добу. Вся країна офіційно перейшла до "жовтої" зони, а такі області, як-от Чернівецька, Тернопільська, Волинська та Закарпатська, — вже на порозі "червоної".

Згідно зі звітом Київської школи економіки, жителям України цього року не варто чекати на повернення до "зеленого" рівня епідемічної небезпеки. А вчені Національної академії наук України зазначають, що темпи зростання захворюваності у другій половині вересня цього року виявилися значно вищими, ніж у 2020-му.

У Міністерстві охорони здоров'я України на пік захворюваності на коронавірус очікують приблизно у листопаді. За словами головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна, якщо ситуація не зміниться, то значне погіршення епідемічної ситуації можливе вже у жовтні.

"Те, що ми бачимо точно, — пікові навантаження однозначно припадуть на листопад. Але чи торкнуться вони жовтня, чи відтягнуться на грудень — поки сказати важко. Зараз ми бачимо, що майже за всіма прогнозами такі пікові навантаження можливі раніше", — сказав Кузін.

Ще одна відмінність від торішньої хвилі — високий рівень захворюваності серед молоді та серед літніх людей, але нижчий — серед людей працездатного віку.

Ситуацію у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" аналізує академік-секретар Відділення біохімії, фізіології та молекулярної біології НАН України Сергій Комісаренко.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Прогнози експертів свідчать про наближення піку захворюваності на COVID-19. Ваша думка?

— Я щодня працюю із сучасною літературою, яку публікують у найкращих наукових журналах, відстежую тенденції. На превеликий жаль, це не просто штам, це варіант штаму "дельта", який прийшов до нас з Індії. У геномі цього вірусу відбулися мутації, які були перетворені на послідовність шипоподібного білка, який відповідає за зв'язування вірусу із клітинами людини.

І це вірус більш контагіозний, тобто він заражає більш ефективно. У світі з'явилося багато варіантів вірусу цього. Вони по-різному реагують на вакцинацію. Але зараз основна увага, звісно, звернена до "дельта", тому що вважають, що у світі переважно він пануватиме в цьому захворюванні. 98-99%, наприклад, у Сполучених Штатах, — це вже варіант "дельта". І я думаю, що в Україні він дуже скоро витіснить усі варіанти.

У нас був первинний уханьський варіант, у нас був британський варіант, а зараз, мабуть, буде "дельта". "Дельта", на жаль, значно гірший за інші.

Але я постійно агітую та пропагую вакцинацію і я хочу знову повторити: треба вакцинуватися. Якщо хтось боїться побічних ефектів вакцинації — вони насправді мінімальні, у тих, у кого вони є. Я, наприклад, вакцинувався, і моя дружина — двічі. У мене взагалі не було жодних наслідків після вакцинації. У неї — один день боліла голова та піднялася температура. Але наслідки, навіть якщо вони важчі, не можна порівняти із самим захворюванням.

І навіть та вакцинація, яка менш ефективна щодо "дельта", все одно призводить до того, що люди менше хворіють, а захворювання минає значно легше, і, найголовніше, — смертність зменшується набагато. У 5-6 разів, а іноді й удесятеро. І, наприклад, в Італії 98% померлих, як виявилося, не були вакциновані. Ну, що може бути більш наочним доказом на користь вакцинації?

— Озвучують прогнози щодо піку захворюваності та посилення заходів карантину. Якими зараз повинні бути кроки держави?

— Держава покращує медичну допомогу, ті самі кисневі апарати для хворих. Я слухав міністра і до цього — головного санітарного лікаря. Вакцинація зараз у нас відбувається більш масово, ніж на самому початку. Вона повинна була початися вже в лютому-березні. Україна майже нічого не робила. Тобто нове керівництво МОЗ — думаю, тут потрібно віддати їм належне.

Але все одно цього недостатньо. Не тому, що у нас не вистачає вакцин. Насправді у нас зараз вистачає вакцин. Але люди ще, як і раніше. погано вакцинуються. Кабмін рекомендував проводити близько 8 млн вакцинацій на місяць. 8 млн на місяць, якщо поділити на 30, це виходить десь 250-260 тис. вакцинацій на добу. А у нас зараз рекорд, здається, був близько 170 тис. Цього замало. Наше спасіння — це вакцинація.

— У звітах сказано, що зараз більше хворіють люди старшого віку та молодь, а люди працездатного віку — набагато менше. Можливо, тому що людей працездатного віку вакцинували? Чи є взаємозв'язок?

— Люди, які не вакцинуються, наражають на небезпеку не лише себе, але й своїх близьких, родичів, друзів, тих людей, з якими вони можуть зустрічатися в побуті. Також потрібно носити маски. Дистанція близько 2,5 м вважається більш-менш безпечною відстанню. Маски, як і раніше, залишаються вкрай важливим засобом боротьби із захворюваністю. Особливо у США зараз на цьому роблять дуже сильний акцент.

На жаль, багато людей хочуть відчувати особисту свободу, вони не дотримуються елементарних норм санітарної гігієни. Розгляньте навколо. У громадському транспорті можете зустріти таких людей. Тут я, до речі, повинен дорікнути нашій поліції. Вони повинні були б цим займатися, попереджати людей. Наприклад, у Канаді, у США літали дрони, й, помітивши групу людей, які стоять дуже близько одне до одного та без масок, давали спеціальний сигнал, підказуючи, що люди повинні надіти маски. Це не так важко.

Загалом ми повинні поступово звикати. Хоча ми сподіваємося, що це захворювання зрештою зникне, але хто знає, цілком можливо, що воно може перетворитися на щось типу сезонного грипу. І приходитиме до нас якщо не щороку, то, можливо, періодично. Але це залежатиме від того, якої інтенсивності імунітет у нас розвинеться.

— Щодо третьої дози вакцини. З одного боку, експерти кажуть, що вона посилить ефект вакцин і від нових штамів, і подібного. З іншого боку, хтось уже отримав паспорт вакцинації та розмірковує, навіщо йому ця третя вакцина. Ваша думка?

— Вчені кажуть, що третя вакцинація призводить до посилення імунної відповіді. Але ця імунна відповідь, цілком можливо, не проти тих частин вірусу, які впливають на зв'язування вірусу з клітинами людини. Тобто в імунній системі, якщо йдеться про антитіла, ті, які є нейтралізувальними.

Ось зараз уже відомо, що, можливо, єдиний лікарський препарат, який ефективним, — це моноклональні антитіла, які нейтралізують дію вірусу. Вони спрямовані, ми знаємо, проти яких ділянок вірусу. Це так званий рецептор-зв'язувальний домен у зоні 487-455 амінокислоти. Але антитіла можуть не впливати на зв'язування вірусу з клітинами людини.

І третя вакцинація — все-таки Всесвітня організація охорони здоров'я дуже обережно говорить про це... Заможні країни можуть собі дозволити провести третю вакцинацію. Але зараз велику кількість людей на нашій планеті не вакцинували жодного разу, не кажучи вже про те, щоб вдруге. До речі, в Україні дуже низький відсоток двічі вакцинованих. Лише 13-14%. Це дуже мало. І це дуже погано.

— А щодо тривалості ефекту від цієї вакцини?

— Що дуже цікаво, за цього захворювання вакцинація дає сильнішу імунну відповідь, ніж перенесене захворювання. Зазвичай навпаки. Це добре. Це по-перше. По-друге, імунна система у кожного з нас індивідуальна. Тому в кожної людини імунна відповідь та імунна пам'ять зберігатиметься впродовж різного часу.

Також позитивне — що серед тих, хто хворів на перший SARSом, який з'явився у 2002-2004 роках у Китаї, знайшли людей, які досі зберігають досить сильну імунну пам'ять. Тобто у них імунітет продовжує працювати. Тобто у деяких людей він зберігатиметься 14, 15, 16, можливо, навіть 17 років. Сподіватимемося, що у нас теж буде імунна відповідь досить довго. Але навіть якщо він не буде впродовж цього часу, а буде кілька років, то імунізація відбуватиметься інакше. Тобто значно рідше, ніж ми боїмося.

— Чи доцільно Україні почати виробництво власної вакцини?

— Ми працюємо над нашою вакциною. Але, на жаль, МОЗ майже не фінансує це. Ось я саме хотів би провести ще одну зустріч із міністром і головним санітарним лікарем, [щоб обговорити те], що ми зараз маємо.

У Національній академії наук ми працюємо над двома типами вакцин. Але є ще шанс створити вакцину за допомогою Всесвітньої організації охорони здоров'я. Я нещодавно в Женеві зустрічався з людиною, яка відповідає за створення вакцин у ВООЗ. Ми можемо зробити зараз вітчизняну вакцину найвищої якості, дуже схожу на Pfizer або Moderna.

Прямий ефір