"Нас допитували студенти Сімферопольського університету": кінооператор Пілунський згадав полон у 2014 році

Ярослав Пілунський. Фото: kanaldom.tv

Кінооператор та кліпмейкер Ярослав Пілунський, фільмуючи "референдум" у Криму у 2014 році, потрапив у полон. Разом з колегою він збирав матеріал для Гааги, але через необережність обох затримали та кинули у камеру. Перед цим Ярослав Пілунський встиг побачитися з батьком. Про полон він розповів у програмі "Точка опори".

Ярослав Пілунський фільмував етапи анексії Криму у 2014 році. Разом з колегою він збирав матеріал для майбутнього міжнародного трибуналу у Гаазі. Через необережність операторів затримали.

"Ми знали, що їх "референдум" є порушенням міжнародного законодавства, тож збирали матеріал для Гааги. У Сімферополі ми зайшли знімати "виборчу дільницю" і трохи необережно себе повели. Мій напарник знімав на GoPro, росіяни почали її виривати з рук. Все переросло у бійку. Нас заарештували. Більша частина відзнятого матеріалу втрачена. В мене був шок. Нас завели в камеру з простріленим матрацом і кров'ю на стінах. Здавалося, що це якісь декорації. Більше було не жаху, а сорому, що я необережно поводився, через що опинився в полоні. Нас допитували студенти Сімферопольського університету", — пригадав Ярослав Пілунський.

Згодом операторів обміняли, але досвід перебування в полоні став особливим.

Цікаво, що до цих подій Ярослав Пілунський встиг побачитися з батьком. Леонід Пілунський — заслужений журналіст України, депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим V скликання, обраний від Кримської крайової організації Народного Руху. Попри події, які відбувалися у 2014 році, батько Ярослава оптимістично говорив про майбутнє Криму.

"Перед зніманнями ми приїхали відразу до батька. Відвели його на конспіративну квартиру, а самі стали на захист його будинку. Ми з ним говорили про те, як Крим буде повертатися. В нього була своя формула. Він розумів, як багатонаціональне населення півострова може існувати в мирі й злагоді", — розповів Ярослав Пілунський.

Леонід Пілунський виступив проти анексії Криму Росією, а після цього перестав відвідувати засідання парламенту. Після виходу з політики у 2014 році він зосередився на письменницькій діяльності. У листопаді 2021 року, за кілька днів до смерті, стало відомо, що Леонід Пілунський хворіє на COVID-19.

Повна версія інтерв'ю: "Найбільша помилка ворога в тому, що він думає, ніби ми однакові": кінооператор Ярослав Пілунський у програмі "Точка опори"

Нагадаємо, Ярослав Пілунський — кінооператор, режисер, кліпмейкер, лауреат Шевченківської премії та учасник об'єднання "Вавилон'13". Народився в Сімферополі. Працював над фільмами "Брати. Остання сповідь", "Вій", "Ґудзик". Знімав кліпи для Тіни Кароль, Христини Соловій, гуртів KAZKA, ТНМК, The Hardkiss. Засновник Всеукраїнської творчої лабораторії кіно — та медіаосвіти для дітей і підлітків "Жовтий автобус".  У 2014 році вирушив у Крим фільмувати анексію півострова і потрапив у полон. У 2022-му пішов добровольцем на фронт. У липні під час виконання бойового завдання зазнав поранення.

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір