Надання першої меддопомоги: інтерв'ю з представниками Червоного Хреста Максимом та Надією Жаріковими

Надія та Максим Жарікові. Фото: theukrainians.org

Уміння надати першу медичну допомогу — одна з найважливіших навичок, яка може допомогти врятувати життя людини. Який крок має бути першим, що треба при собі мати й чого категорично не можна робити — у програмі "Ранок Вдома" розповів тренер із надання першої допомоги Червоного Хреста України Максим Жаріков та головна спеціалістка інформаційного відділу Національного комітету Товариства Червоного Хреста України Надія Жарікова.

 Ведучі — Юрій Критенко та Анна Кузіна.

— Зараз, у зв'язку з непростою ситуацією для нашої країни, чи попит на курси з надання першої допомоги підвищився? І люди якого віку приходять на навчання?

Максим Жаріков: Підвищився, по всій Україні значно більше з'явилося тих, хто хоче пройти якісь тренінги, курси. Не тільки в Червоному Хресті можна навчитися надавати першу допомогу. Щодо цієї організації, то дійсно в усій Україні стало більше слухачів будь-якого віку. Від підлітків до 50-60 років. У середньому найбільше приходять люди у віці 30- 40 років. Ми такої статистики не ведемо, тому я точно не можу сказати.

— А хто найчастіше приходить: чоловіки чи жінки?

Максим Жаріков: Чоловіки, мабуть. Вперше задумався навіть про це. Червоний Хрест — це організація, яка не дискримінує людей. Ми не виділяємо за віком, за статтю, релігією. Ми абсолютно нейтральні та неупереджені. Просто всім допомагаємо. Тому на такі питання ми якось не звертаємо уваги.

Надія Жарікова: Кілька років тому частіше приходили матусі, які хотіли для своїх дітей дізнатися, як надавати першу допомогу. Тому в мене, наприклад, на моїх тренінгах дівчат та мам молодих багато.

— А що найголовніше у перші хвилини надання допомоги?

Надія Жарікова: Насправді, мабуть, найголовніше — не розгубитися і хоча б перевірити, чи безпечно вам там перебувати, чи безпечно постраждалому, та викликати безпосередньо спеціалістів.

Якщо людина проходила якісь тренінги чи базові курси першої допомоги, то її там вчать алгоритму надання першої допомоги, щоб людина в такі хвилини не розгубилася і знала, що за чим має відбуватися, послідовність дій для правильного якісного надання першої допомоги.

— А ось давайте конкретну ситуацію спробуємо розібрати. Наприклад, людина втратила свідомість. Що робити?

Максим Жаріков: Одразу постає питання: а звідки ви знаєте, що людина втратила свідомість? Якщо ви просто бачите людину, яка не реагує на ваші усні звернення. Ви намагаєтеся її розбудити, й немає реакції, то не дуже логічно називати це непритомністю. Тому що непритомність — це конкретний стан, хвороба навіть, можна сказати.

— Якщо я бачу, що людина лежить без ознак. Що робити?

— Якщо просто лежить людина, ви її знайшли вже у несвідомому вигляді, головне завдання — перевірити взагалі, чи жива людина чи ні. Найпростіший спосіб — перевірити, як якісно вона дихає. В ідеалі потрібно покласти людину на спину, закинути голову, щоб не западав корінь язика та дихання не було утруднене. І протягом 10 секунд порахувати скільки разів людина вдихає-видихає. Для того, щоб людина була живою, потрібно знайти хоча б два нормальні, повноцінні, здорові вдихи, видихи. Два і більше — людина жива. Менш як два, один, нуль чи якісь абсолютно несхожі на дихання звуки — людина не жива, скажімо так.

Візьмімо реальнішу ситуацію: людина дихає. Якщо за нашим алгоритмом йти, то наступний етап — виклик швидкої допомоги. В Україні номер — "103". Але якісь можуть бути місцеві особливі номери. Дізнайтесь у себе на місці.

Далі — надання першої допомоги. Якщо людина без якихось інших значних пошкоджень — кровотечі сильної, наприклад, все, що потрібно зробити, це не залишити людину на спині. В ідеалі — покласти на бік. Це називається відновне становище або бічне, або безпечне. І якщо у людини буде блювота, то вся ця гидота спокійно витікатиме назовні й теж не заважатиме дихати.

Плюс, звичайно, ви можете допомогти людині захиститися від якихось додаткових небезпек. Припустимо, там спекотно чи холодно, собаки навколо ходять злі чи змії отруйні повзають. Тому що людина непритомна сама не впорається з цими проблемами. Тільки ви можете допомогти.

— Можливо, треба з собою носити щось у сумці, наприклад, якщо щось станеться? Які предмети мають бути завжди під рукою?

Надія Жарікова: Я радила б, мабуть, спочатку мати рукавички для захисту. Все ж таки можна контактувати з біологічними рідинами — кров'ю, слиною або щось таке, щоб убезпечити себе від інфекцій. І клапан для серцево-легеневої реанімації. Вони мало місця займають, але допомагають у таких ситуаціях. Решту безпосередньо можна шукати на місці, де сталася якась кризова подія. Є завжди автомобільні аптечки поруч припаркованих машин, можливо, якісь в офісі аптечки є. Тому аж великий арсенал з собою носити не потрібно.

Максим Жаріков: Я ще додав би: телефон із собою мати, щоб "швидку" викликати. Якщо ви не професіонал у наданні допомоги, то головне, що вам потрібно буде зробити, — покликати професіонала. А ваші дії — тимчасова спроба допомогти людині, але не лікування.

— Якщо людина раптово подавилася, таке часто трапляється. Що потрібно робити? Кажуть, треба постукати по спині. Наскільки це правильно?

Максим Жаріков: Постукати по спині — це гарна думка, але спочатку треба заспокоїтись і зрозуміти конкретно, що відбувається. Подавився — це два різні варіанти станів. Перший — коли людина дихає, кашляє, і ось та котлета, пельмень, що там застряг, — вони не повністю перекривають дихальні шляхи. Це найпоширеніший варіант.

Він, власне, безпечний, і головне, що людина сама робитиме, — це кашель. Рефлекторно стороннє тіло в дихальній системі намагатиметься викашлятися. І краще, ніж кашель, ви нічого не зробите. Все ваше завдання, як спостерігача, рятувальника, — мотивувати людину нормально кашляти повноцінно і все.

Можуть бути і якісь, у дуже рідкісних випадках, погіршення стану, але майже завжди відкашлялася людина, і на цьому проблема закінчилася.

Інший варіант — коли стороннє тіло повністю перекриває дихальні шляхи, відповідно, людина не дихає, не розмовляє, та й не кашляє теж. І тому жодних немає навіть надій на те, що стороннє тіло кудись подінеться.

Або ви допоможете людині, або вона просто задихнеться, і на цьому все закінчиться для неї. Стукати по спині — перший етап у наданні допомоги. Головне, не забудьте людину трішки нахилити вперед, навіть не трішки, а сильно нахилити.

Ідея постукати у тому, щоб ми якоюсь вібрацією допомогли предмету вийти назовні. А якщо рот вище, ніж горло, де щось застрягло, то постукування не підніме предмет. Тобто людину треба спочатку нахилити вперед, а потім уже постукати по спині. Це — правильно. Приблизно між лопатками.

Зазвичай кажуть, що до п'яти разів потрібно зробити хороших, сильних, енергійних ударів долонею в ділянку між лопатками. І якщо всі п'ять не допомогли, перейти до другого із двох варіантів. Це називається прийом Геймліха. Коли на верхню частину живота, приблизно там, де ребра сходяться, дуже різко натиснути. Одним кулаком другу руку з'єднати, обхопити людину ззаду і натиснути всередину і ніби трохи нагору, у бік легень. Теж до п'яти разів. Якщо всі п'ять не допомогли, повернутися до постукування по спині й чергувати п'ять ударів по спині, п'ять натискань на живіт, поки людина не почне дихати. Зазвичай, людина починає дихати, бо це добре допомагає.

— Часто буває, що ми намагаємося допомогти й припускаємося якихось помилок під час надання першої допомоги. Назвіть для нас топ-3, можливо, топ-5 головних помилок, які роблять люди, надаючи неправильно першу допомогу?

Надія Жарікова: Мабуть, це перше — просто не викликають медиків. Дуже часто може бути така ситуація, що людина побачить, там, в алкогольному сп'янінні бездомного і може, наприклад, не розпізнати у нього на цей момент ознак інсульту. Вона подумає: ну людина в алкогольному сп'янінні, їй не потрібна допомога, ніхто не приїде. І проходить повз. Але варто зупинитися, перепитати, перевірити ознаки інсульту, просто поговорити. Можливо, у людини ще якісь травми, обмороження чи ще якась ситуація, яка потребує, наприклад, звернення до фахівців.

Максим Жаріков: Друга помилка — спробувати людину вилікувати просто на місці. Ви вже натякали на початку, що потрібно з собою в сумочці носити якісь ліки особливі, щоб до тями когось привести чи вилікувати. В Україні немає юридичного права нікому давати жодних ліків. І, напевно, ви мали на увазі нашатирний спирт, припустімо, який можна дати людині понюхати, щоб вона прийшла до тями. Цього не треба робити категорично. Це небезпечно для постраждалого. Не факт, що вдасться зробити те, що ви хотіли. Цілком можна зробити якісь ще важчі ситуації.

Надія Жарікова: Є ще, наприклад, ситуації з носовою кровотечею. Дуже часто люди думають, що треба закидати голову і таким чином зупинятиметься кровотеча. Насправді це не зовсім правильно, не завжди працює. Найпростіший метод за носової кровотечі — просто притиснути одне крило носа до іншого, трохи нахилити, навпаки, вперед голову й ось в ділянку перенісся можна покласти холод хвилин на 10. Якщо через 10 хвилин все минає, носова кровотеча зупинилася — все добре. Якщо ні — набираємо "103".

Прямий ефір