Націнка за COVID-19: як в Чернігові працює ринок ритуальних послуг (ВІДЕО)
Смерть — трагедія для кожної сім'ї. Коли в тебе горе, ти готовий платити будь-які гроші. Ритуальна служба завжди була актуальним і прибутковим бізнесом. А в умовах пандемії такі специфічні послуги стали ще більш затребуваними і, на жаль, часто завищеними. До редакції програми "Право на право" звернулася мешканка Чернігова Оксана Зарецька, мати якої померла від COVID-19. Виявилося, що в Чернігові вартість поховання померлого від коронавірусу на 3 тис. грн дорожче за звичайне поховання. Журналісти телеканалу "Дом" провели власне розслідування.
Для поховання матері Оксана Зарецька звернулася до комунального підприємства "Спецкомбінат КПО", яке обслуговує міське кладовище "Яцево". Жінці озвучили ціну — 9000 грн за поховання з переліком послуг. У цю суму, до речі, не входить придбання труни й вінки — з цими доповненнями рахунок практично подвоюється!
"Мені назвали божевільну суму — це тільки за перевіз труни, за яму та за закопування могили. Дев'ять тисяч з копійками! Ми обурилися, бо сума дуже велика. Нам сказали — бо це "ковідний" хворий. А якщо не "ковідний", ціна буде дешевше приблизно на 3 тис. грн, а може й більше", — розповідає Оксана Зарецька.
У жінки не було 9000 грн, оскільки всі заощадження пішли на дорогі ліки для мами. Тому вона зажадала від співробітників КП "Спецкомбінат КПО" роз'яснень — на якій підставі формується така ціна?
Ще наприкінці березня минулого року МОЗ розробило рекомендації для поховання померлих від коронавірусної інфекції. Зокрема, чітко регламентується проведення ритуальних обрядів. На цю постанову МОЗ і послалися у КП "Спецкомбінат КПО".
Жінці, яка втратила матір, пояснили, що для поховання померлого від COVID-19 потрібен додатковий катафалк, захисні костюми, маски, окуляри та рукавички для працівників КП, дезінфектори, обробка труни, обробка могили, обробка катафалка. Зазначимо, що труну і тіло дезінфікують ще в морзі й упаковують у пакет. Тобто, протиепідемічні заходи цього КП і моргу фактично дублюються.
Ось накладна таких послуг. Серед пунктів, наприклад, такі:
- 1920 грн — адміністративні витрати (не уточнюється, за що);
- 1809 грн — перенесення труни з тілом покійного;
- 150 грн — вихід робочого ритуальної служби на кладовищє для уточнення місця поховання;
- 745 грн та 596 грн — два катафалка (один — для труни, один — для співробітників бюро).
"Ось вони пояснюють, що в ситуації з труною ніби може бути контакт. Але вибачте, вона 40 хвилин до цього була привезена з ритуального магазину і стояла в прощальному залі. Труна не була у тих місцях, де міг би відбутися контакт", — обурюється Оксана.
Щоб розібратися в ситуації, журналістка проєкту "Право на право" звернулася до чернігівського міського голови Владислава Атрошенко.
— Чому саме в Чернігові поховати померлого від "ковіду" дорожче, ніж звичайне поховання? І хто формує ці тарифи?
— Я вам відповідально заявляю: ваша інформація не відповідає дійсності, такого не може бути, ми не на базарі.
— Ми особисто перевіряли інформацію, у нас є чеки.
— Цього не може бути без відповідного наказу по підприємству, без відповідної тарифікації. Не може бути такого, що для Іванова послуги із поховання коштують 9000 грн, а для Сидорова — 16 000 грн. Це нонсенс, такого не може просто бути. Так, ми боїмося телеканалів, але ще більше боїмося прокуратури та інших контролюючих органів, тому в нас немає можливості так працювати.
За українською традицією прощання з померлим має дуже важливе значення. Адже на похорон приходять не лише родичі, а й сусіди, й просто знайомі. В умовах пандемії — це потенційно небезпечно. Тому в МОЗ радять обмежити кількість людей на похованні, а також заборонили будь-які контакти з померлим, зокрема прощальні поцілунки.
Особливі вимоги є і до ритуальних служб, які займаються похованням. Транспорт, яким перевозять померлого, має проходити регулярну та ретельну дезінфекцію. Всі, хто супроводжує тіло та проводить обряд поховання, повинні мати надійні засоби захисту, які потім необхідно утилізувати. Саме так пояснюють завищені тарифи чернігівські комунальники.
"Відповідно до інструкції санепідемслужби та Міністерства охорони здоров'я є перелік захисних засобів для тих, хто займається похоронною справою. З огляду на те, що поховання — це платна послуга, то додається ще вартість халатів, масок, дезінфекції тощо", — говорить Ярослав Куц, начальник чернігівського міського управління ЖКГ.
Тобто, за словами керівника управління ЖКГ, до якого відноситься КП "Спецкомбінат КПО", тариф збільшується через вартість дезінфекції та масок.
"Це питання взагалі до тих, хто займається продажем цих масок", — виправдовується Куц.
Але з накладної, яка є в розпорядженні "Право на право", видно, що у людей вимагали гроші зокрема на адміністративні витрати та вихід робочого ритуальної служби на кладовищє для уточнення місця поховання.
Саме ця недомовленість в тарифах і обурила Оксану Зарецьку.
Після скандалу керівництво спецкомбінату "пішло назустріч" і знизило суму в чотири рази — з 9 000 грн до 2 200. Але за умови, якщо жінка сама знайде катафалк і людей, які нестимуть труну.
Здавалося б, конфлікт вичерпано. Але ж не всі домагаються справедливості. Більшість погоджується і платить. Тим паче, в такий складний момент, коли вмирає близька людина, не завжди родичі можуть адекватно мислити, щось вирішувати і в чомусь розбиратися.
"Знайомий теж поховав свого тата в жовтні, який теж помер від "ковіду". Він каже, що і йому поховання обійшлося якраз в 9000 грн. Але у нас не все люди готові про це публічно говорити", — наводить ще один приклад Зарецька.
Але постраждалі до правоохоронців не зверталися. А варто було б. Тоді бардак з тарифами вдалося б не зам'яти, а розслідувати.
Юристи ж радять в таких випадках звертатися до місцевих органів самоврядування, наприклад, до міської ради. І якщо скарг буде багато — тарифи можуть переглянути.
"Важливо знати, що всі тарифи на ритуальні послуги формуються на підставі урядових документів, які містять базові розрахунки. Але підсумкові тарифи встановлюють органи місцевого самоврядування. Рішення органів місцевої ради відносяться до регуляторних актів, тому оскаржувати їх можна в адміністративному порядку за місцем розташування таких органів ", — прокоментувала юрист Оксана Василяка.