На форумі Мінкульту обговорили, як зберегти фахівців галузі культури

Ростислав Карандєєв. Фото: atu.net.ua

Якщо не буде культури, то за що ми тоді воюємо? Цей вислів Вінстона Черчилля отримав друге життя від початку повномасштабної війни Росії проти України. Його згадують, коли говорять про важливість збереження культурної спадщини, коли акцентують увагу на національному мистецтві і коли весь світ бачить архітектурні пам'ятки, зруйновані внаслідок чергового ракетного удару росіян. 

Українська культура зазнає непоправних втрат під час війни. З лютого 2022 року по травень 2024-го ми втратили понад 25 000 фахівців цієї галузі. Для обговорення викликів, які війна поставила перед культурою, та для побудови ефективної стратегії, Міністерство культури та інформаційної політики України організувало всеукраїнський форум "Культура під час війни. Людський капітал". Про цю подію детальніше йдеться у сюжеті "Ранку Вдома".

Один із головних факторів культури — люди, котрі формують сучасну українську ідентичність і розповідають світові про наші унікальні стародавні традиції.

"Виклики війни ставлять багато питань щодо збереження людини, людини-митця, людини — культурного діяча. Є фізичні втрати: багатьох було мобілізовано, багато працівників сфери культури загинули на фронті. Цей перелік, на жаль, наразі не є вичерпним. Багато хто, взявши до рук зброю, відлучився від культурних практик — це теж втрата сфери. Багато хто переїхав і змінив рід діяльності. Багато хто змінив сферу діяльності, оскільки не отримував належного фінансового заохочення, що особливо позначається в недержавному креативному секторі", — розповідає в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Метою форуму "Культура під час війни. Людський капітал" міністр називає утвердження розуміння того, що культуру творять люди.

Згідно зі статистикою, навчання одного митця коштує державі 2 млн гривень і триває 15 років. При цьому з лютого 2022 року по травень 2024-го культурна галузь України втратила понад 25 000 фахівців, а свою діяльність припинили майже 45000 культурних закладів. 

"Ми воюємо в тому числі і зброєю культури. Нам потрібен досвід, нам потрібна експертність, нам потрібні міжнародні і громадські організації. Це все допоможе нам зробити наші стратегії та концепції дієвими й актуальними. Наразі ми маємо стратегію когнітивної деокупації і реінтеграції. Важливо, щоб цей культурний компонент когнітивної деокупації був постійно пропрацьований, тому що ворог шукає нові інструменти впливу і загарбання, в тому числі розуму і душі наших людей. Тож нам потрібно шукати також нові інструменти протидії", — розповідає віцепрем'єр-міністерка України Ірина Верещук.

Основними темами форуму стали питання щодо адаптації до умов війни та наслідки мобілізації працівників культури. 

Форум "Культура під час війни. Людський капітал" став платформою для напрацювання чітких і системних дій задля збереження головної цінності — людини, яка і є основним носієм знань і навичок та національної ідентичності сучасної України.

Читайте також: В Україні створили першу національну команду швидкого реагування на пошкодження пам'яток культури

Прямий ефір