Музей історії Хмельницького отримав унікальну археологічну знахідку ІІ-ІV століть

Археологічні знахідки пшеворської культури. Фото: ukrinform.ua

Фонд музею історії міста Хмельницького отримав унікальну археологічну знахідку пшеворської культури, що датується ІІ-ІV століттями, з посиланням на Укрінформ повідомляє "Дім".

За словами директорки Галини Барабаш, музею передали рідкісний для тієї місцевості комплекс із 15 предметів ритуального поховання на щиті пшеворського воїна. Їм близько 2000 років. Майбутні експонати передав співзасновник громадської організації "Пам'ять та слава Європи" військовослужбовець Роман Миколаїв. Знахідку виявили на глибині до метра під час археологічних розкопок восени 2017 року між селами Івашківці та Колибань Хмельницької області на місці зруйнованого колись населеного пункту. У розкопі, крім залізних решток, знайшли перепалене вугілля та великий розбитий на дрібно горщик.

Археологічні знахідки пшеворської культури. Фото: ukrinform.ua

Наукові співробітники музею протягом тижня ретельно вивчали ці предмети, консультувалися з археологами, співставляли з описами раніше знайдених на території Поділля і Волині подібних артефактів. Жодних сумнівів про їх приналежність саме до пшеворської культури, яка в період ІІ-ІV століть існувала на теренах нинішньої Хмельниччини, немає.

"Йдеться про ритуальне захоронення значущого пшеворського воїна залізної доби. Наприклад, вкриті бронзою шпори та вістря стріли — такі обладунки мали не прості піхотинці, а воїни на коні. Далі — зігнутий удвічі меч із залишками піхов є характерною особливістю ритуалу захоронення. Гарно зберігся і втулковий наконечник списа та металевий умбон, що закріплювався в центрі щита. Пшеворські майстри володіли високими навичками обробки металу, тому, як бачимо, воїнів своїх екіпірували якісною зброєю", — описує знахідку директорка музею.

Галина Барабаш. Фото: ukrinform.ua

За словами Галини Барабаш, у ті часи ритуал поховання воїна вимагав спалення його останків разом зі всією амуніцією. Прах людини в керамічному горщику зверху накривали щитом, на нього складали зброю та розводили багаття. Вогню не піддавались лише металеві фрагменти, які тепер і знаходять археологи.

Найближчим часом музейники займатимуться атрибуцією майбутніх експонатів та їх консервацією для подальшого якісного збереження.

Читайте також: Цитати Жадана допомагають пораненим військовим у благодійному проєкті

Прямий ефір