Молода зірка українського боксу: про феномен Юрія Захарєєва говоримо з виконавчим директором Федерації боксу України

Юрій Захарєєв. Фото: fbu.org.ua

19-річний український боксер Юрій Захарєєв вийшов до фіналу Чемпіонату світу-2021 AIBA серед чоловіків, що триває у Белграді (Сербія). 4 листопада у півфіналі турніру в категорії до 71 кг він впевнено переміг боксера з Азербайджану Сархана Алієва. А 6 листопада у фіналі чемпіонату Захареєв боротиметься проти Вадима Мусаєва з Росії.

Про молоду зірку українського боксу та про розвиток цього виду спорту в Україні у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говоримо з виконавчим директором Федерації боксу України Донатасом Піскуном.

Ведучий програми — Денис Похила.

— Юрій Захарєєв — головна подія Чемпіонату світу в Сербії для України.

— Я впевнений, що вся Україна вірить у перемогу Юрія Захарєєва. Це унікальний боксер. Він цього року виграв Чемпіонат світу з боксу серед молоді. Я впевнений, що Юру ми обов'язково побачимо серед тих боксерів, які успішно представлятимуть Україну на Олімпійських іграх у Парижі 2024 року.

— Юрієві вже видають великі кредити довіри. Багато ЗМІ пишуть про нього, як про справді майбутню зірку українського боксу. Він став найкращим боксером чемпіонату України цього року P4P, незалежно від вагової категорії. Він справді наша зірка. Чи не зарано видають такі кредити? 19 років таки.

— Просто Юра боксує дуже круто. Усі його поєдинки дуже цікаво дивитися, і справді у нього свій стиль, своя техніка, пластика, швидкість координації. Я впевнений, що Юрій Захарєєв та Олександр Хижняк — це ті хлопці, які поведуть нашу збірну до подальших вершин.

— Наш олімпійський чемпіон у Токіо Олександр Хижняк. На нього була величезна ставка у збірній України. І були питання — чому Олександр не поїхав до Сербії? Такий спортсмен зміг би змінити наявну тенденцію, що у півфіналі та у фіналі, на жаль, у нас один лише представник.

— Олександр Хижняк із батьком (його тренером, — ред.) вирішили взяти відпочинок після Олімпійських ігор. Тому що дуже часто виходити на ринг у пік спортивної змагальної форми дуже важко. І тому вони вирішили зробити паузу у виступах.

Але я впевнений, що з нового року ми побачимо Олександра Хижняка у команді. Він уже зараз тренується, проводить близько трьох тренувань на день. Це локомотив нашого боксу. Це та людина, яка поведе всю команду до вершин, до перемог.

— Тобто на Олександра можна чекати вже після нового року на великих турнірах? Чи братиме він участь у змаганнях 2022 року?

— Звісно. У 2022 році ми неодмінно побачимо Олександра на боксерському рингу. У травні 2022 року в Єревані (Вірменія) відбудеться чемпіонат Європи з боксу серед чоловіків.

— Якщо говорити про ту команду, яка вирушила до Белграда. Ви були впевнені, що кожен із них зможе привезти медаль. Але ситуація вийшла не зовсім втішною для нашої команди, для нашої країни. Тут, звісно, ​​не до Захарєєва питання. Захарєєв просто чудово проходить усю дистанцію. Але збірна, я не скажу, що провалилася, бо були виходи до 1/8, до 1/16. Проте така ситуація склалася. Чому?

— Я не прихильник того, щоб порівнювати зараз бокс і бокс, який був кілька десятиліть тому. Все ж таки світ змінився. Нині прийшла цифровізація. Дедалі більше дітей не хочуть займатися такими видами спорту, як бокс, боротьба, самбо, дзюдо, карате. Більшість дітей хочуть займатися кіберспортом.

— Це їхнє право.

— Так-так. І все ж таки тенденція така, що у бойових видах спорту зменшилася кількість тих, хто займається. І це не лише в Україні. Це в усьому світі.

Але мені дуже приємно, що в Белграді на нинішньому XXI Чемпіонаті світу з боксу призовий фонд турніру — 2,5 млн дол. Переможець ЧС отримує 100 тис. дол. Боксер, який посідає друге місце, "срібло" — 50 тис. дол. І два бронзові призери Чемпіонату світу отримують по 25 тис. дол. Ці гроші є гарною мотивацією для наших спортсменів. І я впевнений, що Юрій Захарєєв неодмінно привезе "золото" до нашої країни.

— Завдяки виходу до фіналу Юрій уже 100% стане бронзовим призером. Це щонайменше, але ми, звісно, сподіваємося на "золото". Але чому наша збірна не здобула більше медалей? Адже і спортивні коментатори, аналітики казали, що ми реально мали більші шанси, аніж привезти лише одну медаль.

— Це ж повністю оновлена ​​команда. І на цей Чемпіонат світу поїхав лише Цотне Рогава, який взяв участь в Олімпійських іграх, пройшов кваліфікаційний відбір. Решта — це повністю оновлений склад. І я впевнений, що у них велике майбутнє, на них у 2022 році чекає чемпіонат Європи серед боксерів до 22 років і чемпіонат Європи серед чоловіків. І ми обов'язково побачимо їх з медалями. Ми віримо у кожного з них.

— Якщо говорити про молодь. 2021 рік став максимально результативним для наших молодіжних збірних. Чи багато перспективних спортсменів, на яких варто звернути увагу? Тобто ми чекаємо на поповнення пантеону братів Кличків, Ломаченка, Усика, Гвоздика, Беринчика, Захарєєва, звісно.

— У нас є ще Дмитро Ловчинський та Марія Ловчинська. Дмитро Ловчинський — чемпіон Європи до 22 років. Його рідна сестра — срібна призерка чемпіонату Європи до 22 років. Вони суперважковаговики, дуже класні. І я впевнений, що наступного року на них чекають обов'язково найвищі місця на чемпіонатах.

Також у нас і команда до 22 років, і молодіжна команда, і юніори, і юнаки — усі показують якісний бокс, привозять медалі з чемпіонатів.

— А в чому секрет успіху нашої молоді, нашого боксу? Власне, і спортивні видання з інших країн кажуть, що в Україні дуже хороша школа боксу зберігається й досі.

— Секрет у самовіддачі наших тренерів, суддів, менеджменту, керівництва Федерації боксу України, наших боксерів — без них не було б цих медалей, цих перемог, цих колосальних емоцій.

— Насамкінець про перспективи. Наразі повним ходом триває підготовка до Чемпіонату світу серед жінок, який відбудеться на початку грудня вже у Стамбулі. Якими є очікування від української збірної?

— У вересні цього року у місті Запоріжжя відбувся чемпіонат України серед жінок. У 12 вагових категоріях — нові вагові категорії AIBA Міжнародна асоціація боксу запровадила 1 серпня 2021 року. І ми провели вже чемпіонат України відповідно до цих категорій. Дівчата вже провели один навчально-тренувальний збір із фізичної та функціональної підготовки. Попереду маємо збір на Олімпійській базі в Києві. Буквально за кілька днів. І з 4 до 19 грудня дивіться Чемпіонат світу в Стамбулі, в Туреччині.

— Зараз на світ спорту дуже вплинув коронавірус. Якщо брати спортивні події навіть у Києві, то на останньому футбольному матчі "Динамо" (Київ) — "Барселона" стадіон НСК "Олімпійський" був заповнений лише наполовину. Пускали лише з COVID-сертифікатами чи ПЛР-тестами. Як вплинув коронавірус на бокс, на підготовку до чемпіонатів світу у Белграді та Стамбулі зокрема?

— Менеджмент Федерації боксу України працював щодня. Ми не йшли на карантин. Ми робили все для наших боксерів, щоб усі наші збірні мали змогу проводити навчально-тренувальні збори. Окремо хочу подякувати міністру молоді та спорту Вадиму Марковичу Гутцайту, його команді, вони були завжди на зв'язку.

Прямий ефір