Місія залишається нейтральною, враховано побажання обох сторін — мету приїзду МАГАТЕ на ЗАЕС окреслила експертка

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Фото: president.gov.ua

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) — міжнародна організація, яка має гарантувати, що атом залишиться мирним. Місія МАГАТЕ, яка відвідає Запорізьку атомну електростанцію, захоплену російськими окупантами, залишається нейтральною, — враховано побажання обох сторін — України та Росії. Про це сьогодні, 31 серпня, в ефірі марафону на телеканалі FREEДОМ заявила радіобіологиня, кандидатка біологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк.

Вона нагадала, що вперше в історії ядерної генерації, вперше в історії мирного атома атомна станція, тобто ядерна станція, що генерує енергію, стала об'єктом захоплення і використовується як військовий об'єкт.

"Такого ніколи раніше не було, і це безпрецедентно, тому що є низка міжнародних договорів, які свідчать про те, що не можна таке робити, не можна це використовувати через величезну небезпеку ядерних об'єктів у разі, якщо станеться щось велике, і це вийде далеко за межі якихось аварій чи інцидентів", — сказала Паренюк.

За словами експертки, МАГАТЕ, зокрема, стежить за виконанням договору про нерозповсюдження. Цей договір допомагає державам, які мають ядерну зброю, утилізувати її, і, зокрема, вона стежить за переміщенням палива — продуктів розпаду урану та інших радіонуклідів.

"Саме тому в МАГАТЕ є експерти, які й досліджуватимуть, яка ситуація зокрема з ядерним паливом, яке завантажено у шість енергоблоків, а також із тим ядерним паливом, яке зберігається у сховищі відпрацьованого ядерного палива. Наскільки ми знаємо, у місії МАГАТЕ зараз немає ані представників Росії, чого дуже хотіла Україна, ані представників Британії, Канади та Сполучених Штатів, які вважаються союзниками України. Тобто МАГАТЕ може стверджувати, що ця місія є абсолютно нейтральною, тому що було враховано побажання обох сторін", — повідомила Паренюк.

Радіобіологиня зазначила, що Росія хоче залякати місію МАГАТЕ.

"Бо це європейці, які не звикли, як українці, ховатися у сховищах щодня по кілька годин від сирен. Вони справді можуть злякатися і не поїхати. З іншого боку, це кіно, яке має засвідчити, що це Україна обстрілює Запорізьку атомну станцію, і Росія може звинуватити Україну в обстрілах і в тому, що Україна не дотримується техніки безпеки. Я думаю, що найближчим часом ми дізнаємося, навіщо це все було зроблено, і що там відбуватиметься. Я гадати не беруся", — резюмувала Олена Паренюк.

Читайте також: Рекомендації місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС будуть реалізовані при поверненні станції під контроль України, — Галущенко

Як повідомлялося раніше, сьогодні, 31 серпня, місія Міжнародного агентства з атомної енергії вирушила з Києва до Запорізької АЕС, яка захоплена російськими окупантами.

Читайте також: Спроба гарантувати безпеку на найбільшій АЕС у Європі — деталі візиту місії МАГАТЕ

Прямий ефір