"МініПутін", Порошенко та контакти з Кремлем: аналітик про справу Медведчука

Виктор Медведчук. Фото: zagittya.com.ua

У справі Віктора Медведчука з'являються дедалі нові факти. Журналісти-розслідувачі Bihus.Info стверджують: кума Путіна прослуховували протягом 4 років.

Десятки телефонних розмов із ватажками незаконних збройних формувань, зі своєю людиною на непідконтрольній території, а також політичним оточенням президента Росії Володимира Путіна — журналісти Bihus.Info оприлюднили записи, зроблені з 2014 по 2018 роки, на яких людина з голосом, схожим на голос Віктора Медведчука, розв'язує питання припинення вогню, взаємного звільнення утримуваних осіб, економічної блокади Криму й багато іншого.

Автори розслідування запевняють, що отримали десятки годин розмов з десяти мобільних телефонів, що, ймовірно, належать Медведчуку, всі — на російських номерах. Журналісти стверджують — розмови писали українські спецслужби, й вони повинні стати підставою для нових розслідувань.

Як повідомили телеканалу "Дом" у Службі безпеки України, справжність цих матеріалів зараз перевіряють експерти.

"На брифінгу, який проводив голова Служби безпеки України й генеральний прокурор, була озвучена тільки частина фактів, які ми зараз можемо розголошувати. З огляду на те, що слідчі дії досі продовжуються, за іншими фактами ми поки що в публічну площину виходити не можемо", — повідомив спікер Служби безпеки України Артем Дехтяренко.

В опублікованих записах, якщо їхня справжність буде доведена, фігурує не лише Медведчук, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Звичайно, вони резонансні, вони спричиняють емоції, питання до того ж Петра Олексійовича (Порошенка, — ред.), до його стосунків із Медчедчуком. Тому для Порошенка це виклик, неприємна тема. Тут уже питання — наскільки ця людина відповідала інтересам національної безпеки", — вважає політолог.

На думку експерта, плівки можуть стати причиною нових розслідувань, єдина проблема — це використання цих записів як доказів у суді.

Тим часом журналісти-розслідувачі обіцяють незабаром оприлюднити наступну частину так званих плівок Медведчука.

Яку роль відіграють оприлюднені записи у справі Медведчука, і хто ще з топових українських політиків може потрапити на лаву підсудних слідом за ним — у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" говорив журналіст-аналітик Сергій Огородник.

Ведуча програми — Дарина Вершиленко.

— Після розслідування Bihus.Info стало відомо, що спецслужби прослуховували розмови Віктора Медведчука протягом чотирьох років. Чому лише зараз взялися за Медведчука?

— Постать Віктора Медведчука досить одіозна, і з української політичної арени, з активної участі він зник десь після 2005 року. У нього був "Український вибір". Він намагався впливати на українську політику, але не був надто активним.

Після 2014 року його ввели в українську політику, як людину, яка контактує з Володимиром Путіним. Ми прекрасно пам'ятаємо 2014-2015 роки, коли була гаряча фаза військових дій, Кремль не бачив Україну як державу і не йшов на контакти з українським президентом — на той момент Петром Порошенком.

Я припускаю, доводилося шукати якісь точки дотику й контакти. Ясно, що такою людиною в Україні є досі Віктор Медведчук. Він за своєю суттю, за своїм духом — такий "мініПутін". Тому що він пройшов ту саму КДБ-шну школу — від "шістки" до більш значущих посад. І він багато чим зобов'язаний саме цій системі.

Тому через Медведчука, очевидно, з президентом РФ український президент і уряд намагалися розв'язувати якісь питання для того, щоб якось врегулювати військові дії.

Згадайте, у нас на момент 2014 армія була гола-боса, й здійснювалася мобілізація. Кожен місяць, кожен тиждень був на рахунку. Казна була майже порожня — й тому хапалися, напевно, за соломинку.

— На вашу думку, що ще можна інкримінувати Медведчуку, починаючи з 2014 року?

— Тут повинні бути дуже хороший аналіз і робота слідчих органів. Тому що ми чуємо плівки, ми чуємо різні звинувачення, можемо будувати якісь здогадки, але не маємо уявлення про автентичність записів. Можливо, там якась частина сфальсифікована. І тому судити досить складно.

Хочу нагадати, за часів Віктора Януковича намагалися притягти до відповідальності у справі Гонгадзе Леоніда Даниловича Кучму. І чим це закінчилося? Це закінчилося "пшиком", бо не всі плівки визнали справжніми й обвинувачення не вийшло побудувати. І Кучму не притягли до відповідальності.

Дуже високий ризик повторення ситуації. І це погано вдарить по рейтингу нинішньої влади, якщо вони не зможуть притягти Медведчука за озвученими серйозними звинуваченнями.

— У нашому минулому ефірі Сергій Лещенко спрогнозував, що справа проти Медведчука може перерости у справу проти Порошенка. Чи може це статися і за яких умов?

— Це може статися, тому що одним із пунктів риторики програми Володимира Зеленського на виборах була обіцянка посадити Порошенка. Він так і сказав: "Я — ваш вирок!". І, очевидно, до реалізації цього пункту все і йде.

Прямий ефір