Між США та Україною буде багато позитивного: інтерв'ю з заступником помічника держсекретаря США Джорджем Кентом

Джордж Кент. Фото: kanaldom.tv

Джордж Кент — американський дипломат, заступник помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії.

Кент глибоко занурений у питання України. Так, із 2004 до 2007 року працював заступником керівника політичного відділу Посольства США в Україні, а з 2015 до 2018 року був заступником голови місії США в Україні. У липні цього року очолював місію США в Україні на період відпустки тимчасового повіреного в справах США Крістіни Квін.

В ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Дом", яке відбулося 2 вересня, Джордж Кент розповів про важливі результати саміту Володимира Зеленського та Джо Байдена, про формати врегулювання ситуації на Донбасі та гуманітарну допомогу українцям, які постраждали від окупації.

Веде інтерв'ю Олексій Мацука.

— Безпека в нашому регіоні — це ключ до успіху України чи навпаки: успішні реформи — це ключ до безпеки?

— Думаю, що ключ до успіху України — це країна з сильними та цілісними інститутами, з успішною економікою, яка дає змогу українцям мати цінності й стійкість протистояти російській агресії, зовнішньої агресії. Тож це не вибір "або — або". Україні потрібна безпека. Україні потрібне процвітання. Україні потрібні інститути, які обслуговують її громадян. І США — відданий партнер, який стоїть на допомозі успішної України.

— Сполучені Штати виділили великий транш для захисту прав людини й нашої країни загалом. Я сам із Донбасу і я розумію, що значать права людини для людей, які живуть у зоні найбільшої нестабільності та кризи. Розкажіть докладніше про цей гуманітарний трек зі Спільної заяви про стратегічне партнерство України та США.

— США прагнуть допомогти українцям, які постраждали від конфлікту. Це і щорічна гуманітарна допомога, яку ми надаємо передусім міжнародним організаціям, які працюють з українською владою та українськими громадами, які постраждали від конфлікту. І на ці цілі виділяють додатково 45 млн дол. цього року.

Крім того, ми також надали допомогу у зв'язку з COVID-19. Зокрема, ми надали Україні 2 млн 200 тис. вакцин. А зашалом ми надали допомогу у зв'язку з COVID-19 розміром 55 млн дол.

Крім гуманітарної допомоги, велика частина наших програм стосується галузі демократії та управління, а також економічного зростання на сході України. І це було навмисне рішення кілька років тому, бо ми хочемо зміцнити українські інститути, зміцнити українську економіку та зрозуміти, що на сході України є досить великі потреби. І це також може стосуватися жителів Донбасу, які були змушені залишити свої будинки через конфлікт.

— А як щодо Криму?

— Я вважаю, що Кримська платформа була прекрасною подією. 23 серпня українська влада поставила питання Криму знову до міжнародного дипломатичного порядку денного.

Ми вже 7 років працюємо з українською владою над розв'язанням ключових проблем і для жителів Криму. Тож і цей напрям внесено до нашої програми з гуманітарної допомоги. Це також входить до нашої політики, яка полягає в санкціях проти Росії та інших організацій, що активно діють в окупованому Криму. І це також містить допомогу українським громадянам і організаціям, які перебувають під тиском через російську окупацію.

Президент Зеленський згадав у своїх коментарях у Білому домі, що українська влада представила нам списки українських політичних в'язнів в окупованому Донецьку, в окупованому Луганську і в окупованому Криму, а також українських політв'язнів у російських в'язницях із проханням про нашу допомогу в порушенні цього питання з російською владою.

— Також Володимир Зеленський та українська делегація представили у Вашингтоні план трансформації України. Що ви думаєте про цей план?

— Я думаю, що український план трансформації — це, звичайно, питання, яке найкраще поставити українській владі. Але минулого місяця ми бачили [в США] велику кількість українських міністрів — оборони, сільського господарства, енергетики та багатьох інших напрямів. Вони приїхали сюди, щоб обговорити своє бачення того, як Україна може розвиватися як більш сучасна економіка та успішна країна. І я думаю, що США готові бути партнерами у багатьох з цих галузей.

Якщо ви поглянете на нашу спільну заяву, там багато деталей у сферах безпеки, оборони, космічних досліджень та розвитку інститутів, які необхідні Україні для успіху інститутів правосуддя, антикорупційних інституцій в економіці та енергетиці, для протидії Росії в перетворенні енергетики на зброю, для розвитку зеленої енергії, а також сільського господарства і в інших галузях. Підписано меморандум про взаєморозуміння з Westinghouse з ядерних технологій. Між урядовими установами, між США та Україною буде багато позитивного.

Джордж Кент. Фото: kanaldom.tv

— Звичайно, питання може бути більше до українського уряду та президента. Але, можливо, ви щось знаєте про план мирного врегулювання ситуації на Донбасі?

— Українські чиновники заслуговують на похвалу за те, що вони відстоюють і захищають свою територіальну цілісність і суверенітет. І це теж дуже принципова позиція США. Україна опинилася в дуже складному становищі, як і її сусіди в Молдові, і її партнери в Грузії — країнах, які постраждали від російської агресії.

Є механізми, які допоможуть розв'язати конфлікти. У нас є мінська Тристороння контактна група щодо Донбасу, Нормандський процес. Інші конфлікти мають інші механізми. Спільний знаменник — небажання росіян виконувати взяті на себе зобов'язання. Зобов'язання, які президент Путін дав у Мінську в лютому 2015 року, аналогічні зобов'язанням, які президент Путін дав президенту Саркозі в Грузії у 2008 році. І вони аналогічні обіцянкам, які Борис Єльцин дав щодо Придністров'я ще у 1999 році.

Думаю, проблема не в форматі. Проблема полягає в готовності Росії дозволити конфліктам залишатися неврегульованими, щоб вони могли спробувати вплинути на долю цих країн.

— І останнє запитання про посаду спецпредставника Держдепу США щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі. Можливо, ви можете щось сказати про нього?

— Я не чекаю нового спеціального представника з США, але у нас є новий старший радник з питань енергетичної безпеки. І я думаю, що це частина наших зобов'язань перед Україною — протидіяти створенню Росією зброї з "Північного потоку-2" і допомогти Україні уникнути найгірших сценаріїв. І тому ми продовжимо тісно співпрацювати з Україною та Німеччиною, щоб Росія не могла використовувати енергію як зброю.

Прямий ефір