Волонтери з Литви передали для ЗСУ маскувальні сітки та автомобілі

Волонтерка Ганна Давиденко. Скриншот: kanaldim.tv

Українські переселенці за кордоном не припиняють підтримувати рідну країну. Так, у Литві розвинулася ціла волонтерська мережа для допомоги ЗСУ. Спочатку допомагали українцям дістатися до Литви та знайти житло, а потім почали підтримувати захисників. Як зараз діє благодійна організація, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Ганна родом з Миколаєва. У 2018 році з чоловіком переїхали до Литви. Знайшли роботу, влаштували там своє життя. Втім, їхній спокій зруйнували новини про повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

"Коли почалося повномасштабне вторгнення, чоловік поїхав на війну, і я почала шукати фонди, з якими я можу співпрацювати, яким я зможу довіряти", — розповідає волонтерка Ганна Крижановська.

Так Ганна знайшла благодійну організацію "Безпечна гавань", яку започаткувала місцева мешканка Олівія. До повномасштабного вторгнення ні рідних, ні друзів у Олівії в Україні не було. Проте жінка з перших днів взялася допомагати нашим землякам, які тікали від великої війни.

"Я одразу створила групу у Facebook, тоді вона називалась "Литва допомагає Україні". Там усі українці могли писати, що їм потрібно. Чи водій, чи евакуація, наприклад. Тоді я мала десь 200 волонтерів. Перша допомога — потрібно було організувати людям переїзд до Литви та знайти для них житло", — пригадує волонтерка з Литви Олівія Анашкінайте.

Згодом Олівія, Ганна та багато інших волонтерів стали допомагати й військовим. В Каунасі плели маскувальні сітки, купували необхідні ліки для оборонців.

"Мені почали частіше писати з лікарень. Я пам'ятаю, що перша допомога для лікарень була в місту Суми. Дві інші фури поїхали до Чернігова та Харкова", — додає Олівія Анашкінайте.

Зараз благодійна організація працює не лише в Каунасі, а й у місті Плунге — на заході Литви. Там разом з Ганною українці та місцеві також плетуть маскувальні сітки.

"Я там кожен день, і хто може, той приходить та допомагає. За три дні ми плетемо одну сітку розміром 6 на 4 метри. Також ми шиємо спеціальні м'які ноші з цупкої тканини, яка витримує вагу хлопців. Намагаємося робити все, що від нас залежить", — пояснила Ганна Крижановська.

Також часто благодійники проводять різні розіграші та аукціони, а на зібрані кошти купують автомобілі для військових. Литовський благодійний фонд співпрацює з "Соціальною перспективою". Це українська громадська організація, яка діє у Вінниці. Саме до неї наші військові часто звертаються за допомогою. Деякі потреби волонтери закривають самі, а з іншими звертаються до друзів у Литві.

"Ми це робимо тільки офіційно. Тобто військові частини до нас звертаються з офіційними листами про їхні потреби. Потім ми збираємо кошти на офіційний рахунок організації, з рахунку організації це викуповуємо та передаємо згідно з актами приймання та передачі. Для нас ця звітність є дуже важливою, і так само є важливою для партнерів з-за кордону, які нам допомагають", — пояснила голова ради  ГО "Соціальна перспектива" Ганна Давиденко.

За кордоном найчастіше купують саме пікапи чи позашляховики для військових. Вони там дешевші. Разом з литовським фондом вже придбали не один десяток машин. Були навіть човни та автомобілі-амфібії.

"Ми вже відправлятимемо другу машину-амфібію. Вона на гусеницях. Вона може їздити по асфальту, а може плавати. Цей автомобіль найкраще підходить для бездоріжжя в Донецькій області. Бо навесні та восени там є місця, де складно проїхати", — резюмувала Ганна Давиденко.

Різноманітні дрони, приціли та багато іншого військового обладнання. Жодна з цих трьох жінок до повномасштабного вторгнення навіть не знала, що таке існує. Зараз з легкістю все знаходять, купують та передають нашим захисникам та захисницям. Будуть це робити аж до перемоги України.

Читайте також: Не забувати рідне коріння: як працює культурна майстерня для українців у Грузії

Прямий ефір