Маріуполь — нові дані щодо загиблих та руйнувань: ситуацію в місті обговорюємо із заступником мера Сергієм Орловим

Маріуполь. Фото: azov.org.ua

Від дій російських окупантів у Маріуполі загинули понад 21 тис. мирних жителів, понад 40 тис. примусово депортовано до "ДНР" та Росії. У місті зруйновано 90% будівель та споруд, із них не підлягає відновленню 45%. Про це 28 квітня в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA повідомив заступник Маріупольського міського голови Сергій Орлов.

— Яка на сьогодні ситуація щодо Маріуполя?

— Звичайно, всі найскладніші ситуації в Маріуполі пов'язані з металургійним комбінатом "Азовсталь". Наші захисники та цивільні люди, які знайшли притулок на території комбінату, щодня, щогодини перебувають під страшними артилерійськими обстрілами, бомбардуваннями, обстрілами танками, ракетами з моря. Цієї ночі були жорстокі обстріли, і понад 50 випадків бомбардувань нарахували наші захисники.

Вчора весь світ облетіли жахливі фото про нелюдські умови, в яких перебувають поранені, хворі без жодної спеціалізованої допомоги.

Люди заблоковані там, і гуманітарна евакуація наших мирних жителів, поранених — це питання, яке ми хочемо вирішити, і хоче вирішити вся світова спільнота. На жаль, Росія та особисто Путін — проти гуманітарного розв'язання цього питання.

— Чи є оновлені дані, скільки людей зараз в укриттях "Азовсталі"?

— За нашою інформацією, близько тисячі людей. Вони перебувають у кількох бомбосховищах. Здебільшого це мешканці будинків, які були розбомблені Росією, зруйновані під час війни, а також працівники комбінату та члени їхніх сімей. Це жінки, діти, літні люди, багато з них із захворюваннями, багато з них поранені внаслідок цих страшних бомбардувань та обстрілів, які веде Росія.

Надавати медичну допомогу нашому цивільному населенню можливостей немає. У непристосованих приміщеннях, у підвалах люди десятками перебувають в одному приміщенні — і з хронічними захворюваннями, і з пораненнями внаслідок обстрілів, і з усіма життєвими ситуаціями. Базову допомогу можуть надати лише парамедики та люди, які перебувають там же. Але немає медикаментів, немає можливості надати профільну допомогу.

І буквально люди помирають від відсутності цієї медичної допомоги. Це жахливі слова, але це правда.

Маріуполь. Фото: azov.org.ua

— Що відомо про так звані фільтраційні табори, які організували окупанти в Маріуполі для місцевих жителів?

— Перше, що ми маємо розуміти, — Росія веде війну проти українців як нації.

І на всіх тимчасово окупованих територіях, зокрема на території Маріуполя, бути українцем небезпечно для життя.

Вибудувано фашистсько-тюремну систему. І щойно стає відомо про український настрій людини, про любов до держави, що ти намагаєшся цю позицію проявити — це дуже погано закінчується для життя людей. Звичайно, люди змушені приховувати свою таку позицію.

Фільтраційні табори — це абсолютна правда. Усі наші люди, яких окупанти примусово депортують із Маріуполя (за нашими даними, таких вже близько 40 тис. людей, і ця цифра щодня зростає), проходять через ці приниження. На жаль, не всі виходять живими чи навіть депортуються до Росії.

Значна частина людей не проходить фільтрацію, перебувають у в'язницях окупованих Донецька, Докучаєвська, Старобешевого. Це правда.

Ті, хто пройшов фільтрацію, виявляються депортованими до депресивних міст Росії. І наших маріупольців ми знаходимо по всій Росії: на Далекому Сході, в Чувашії, в Астрахані, в Нижньому Новгороді, Володимирі, за Уралом... Скрізь десятками та сотнями ми знаходимо наших людей.

Бо мета Росії — знищити Україну та українців як націю, розмити її, випалити з пам'яті все українське. І це вони реалізують своїми рашистсько-фашистськими методами.

Маріуполь. Фото: azov.org.ua

— При цьому пропагандистські російські ЗМІ заявляють, що в Маріуполі "відроджується життя", відкриваються магазини. Малюється картинка, що ось росіяни прийшли та принесли мир українському Маріуполю. Але за фактами відомо, що людям не платять гроші, їх як рабсилу за їжу залучають до розбирання завалів чи сміття.

— На територію Маріуполя Росія крім смерті, руйнування, насильства нічого не принесла. І ми це розуміємо, і розуміють усі маріупольці.

І всі усвідомлюють, що з боку окупантів ніяке оновлення Маріуполя неможливе. Та жорстокість, з якою було знищено всю комунальну інфраструктуру, говорить про те, що нічого Росія відновлювати не буде.

Вони можуть лише створювати "переможні" пропагандистські картинки, що якийсь магазин запустили від генератора, завезли продукти або вкрали українську гуманітарку і подають її.

Є інформація про якісь точкові виплати. Але їх анонсують більше для того, щоби зібрати паспортні дані людей. Що з цим робитимуть? Імітувати "референдум" чи якісь "голосування", лише з цією метою.

Справді, підтверджуємо, що змушують працювати за їжу. Беруть чоловіків, фізично здорових жінок на розбирання завалів, на прибирання території. І оплата цього — дуже мізерний продуктовий набір. Фактично це трудова повинність, як було у нацистів.

Маріуполь. Фото: azov.org.ua

— ООН говорить про те, що в Україні через російське вторгнення всього вбито 5 тис. цивільних осіб, звичайних мирних жителів. Але якщо брати окремо місто Маріуполь, там цифра в рази більша. Скільки мирних маріупольців загинуло на сьогодні?

— ООН оперує офіційними цифрами. Ми ж розуміємо, що встановити факт смерті, підтвердити його документально — це близько 45-50 днів.

Останні цифри, які були по Маріуполю — 5400 загиблих. Але це офіційно. Ми впевнені, що кількість убитих у Маріуполі, на жаль, перевищила 21 тисячу.

Це було підтверджено міжнародними дослідниками, які виявили вже 3 братські могили, поховання біля Маріуполя — у селищах Мангуш, Старий Крим та Виноградне. У кожній з них — 3 тисячі, 1 тисяча, 5 тисяч тіл. Тобто навіть ці задокументовані свідчення говорять про те, що кількість убитих тільки в Маріуполі пішла на тисячі. Ми впевнені, що ця цифра перевищує 21 тисячу.

Маріуполь. Фото: azov.org.ua

— А щодо руйнувань. За попередніми підрахунками, скільки грошей потрібно для відновлення Маріуполя?

— Ми збираємо інформацію, накопичуємо базу руйнувань міського майна, житлового та нежитлового сектора.

Наша мінімальна оцінка — пошкоджено 90% будівель та споруд, а не підлягає відновленню (тобто буде потрібний демонтаж і тільки нове будівництво) — це 40-45%.

Якщо у цифрах:

  • повністю зруйновано 900 багатоповерхових будинків;
  • повністю зруйновано 21 тис. приватних будинків;
  • зруйновано більшість шкіл, дитячих садків, 7 госпіталів із 9, і так далі.

І жахливі кадри драматичного театру, наших медичних закладів облетіли весь світ.

Маріуполь. Фото: azov.org.ua

Думаю, що про цифри говорити дуже передчасно. Але навіть без приватних будинків, квартир і майна, мінімальна цифра — це 12,5 млрд дол. Це лише прямі збитки від житлового та нежитлового сектору, це не стосується пошкоджень приватного майна та квартир. А фінальна цифра буде у кілька разів більшою. Але ми її обов'язково пред'явимо окупанту для репарації, також звертатимемося до наших міжнародних партнерів для формування інфраструктурного фонду, якнайшвидшого відновлення Маріуполя.

Віримо у деокупацію, віримо у військову деокупацію, яка стане можливою у найближчі місяці після постачання нашими союзниками важкої зброї.

Читайте також: "Азовсталь", подачки росіян та примусові роботи: про ситуацію в Маріуполі говоримо з радником мера Петром Андрющенком

Прямий ефір