Madame X — кіно про Мадонну: "Утро Дома" з режисером фільму Сашком Касюгою

Постер фільму Madame X

Madame X — повнометражний концерт-фільм про однойменний тур Мадонни, в межах якого відбулося 75 концертів у театрах США та Європи, у період з вересня 2019 року до березня 2020 року. Окрім попдіви, у зйомках фільму взяли участь 48 виконавців, включаючи дітей Мадонни, музикантів та танцюристів з усього світу. Режисером фільму став українець Сашко Касюга.

Який головний посил фільму і як працювалося з Мадонною — розповів режисер Саша Касюга в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський

— Усі українські та багато світових ЗМІ написали, що ви стали режисером документального фільму про Мадонну. Ви чекали на такий резонанс?

— Чесно сказати, я був дуже здивований і задоволений тим, що наші ЗМІ вирішили написати про мене. Так, це дуже великий привід. Все-таки фільм вийшов, та ще й із Мадонною. Я дуже пишаюся цим і нашою колаборацією з нею після року роботи.

— Що за фільм, про що він?

— Сам фільм — він про минуле турне Мадонни, називається Madame X. У неї вийшов альбом у 2019 році, а на початку осені вона почала робити турне. Почала з Брукліна, а потім поїхала по всій Америці, до Європи.

Сам тур відрізняється тим, що він був у театрі. Зазвичай вона збирає стадіони, великі майданчики, але відмінність цього туру в тому, що вона була ближчою до глядачів. Вона могла поспілкуватися з людьми, які були біля сцени. Сам експеримент набагато більше сподобався, і подобається, звичайно, що вона може подивитися в очі людям, які прямо біля неї, і може з ними поспілкуватися.

Є кілька моментів у фільмі, де вона зупиняється і починає говорити з людьми, жартувати, спілкуватися. І сам фільм відрізняється тим, що він наголошує на мистецтві. Не лише музика, не лише відеокліпи, але й автори інджекшн, сама хореографія. Вона працювала разом із досить відомими постановниками, з багатьма талановитими людьми.

Посил фільму в тому, що покликання артиста — руйнувати спокій. Це одна з її улюблених фраз. І слоган фільму — Artists are here to disturb the Peace. Вона сподівається, що після перегляду фільму вона порушить ваш спокій, і ви щось винесете з цього.

— Ми знаємо, що у цьому турі Мадонна через свої пісні говорила із глядачами про проблеми різних представників суспільства. Яке завдання саме перед вами вона ставила? Як пояснила, що треба розказати цим фільмом?

— Чесно кажучи, мені пощастило потрапити до команди з нею, бо мій знайомий, колега по роботі, вже працює з нею протягом кількох років. Він мені запропонував попрацювати над цим проєктом, і я, звичайно ж, погодився. Тому що цей альбом сам по собі достатньо... Якщо ви подивитесь, у кожній із пісень ви знайдете, про що вона співає та говорить. Я вважав, що це буде цікавий проєкт.

У чому роль полягала? Вся ідея самого туру — це була її ідея. Ми основну частину зняли і понад рік відпрацьовували сам фільм. Тому що багато елементів, багато музичних номерів, багато аспектів входило, щоб показати з найкращого боку саму передумову фільму, саму передумову пісень. Щоб людям це було зрозуміліше.

Коли ми працювали разом із нею, один із номерів мені нагадав "Майстра та Маргариту". Коли я це сказав, їй дуже сподобалося, що я з України і думаю по-іншому, на відміну від португальців, американців, бо з літератури багато чого вони не знають. А у нашій культурі ми завжди це вчимо з дитинства. Їй сподобалися мої підходи і те, як я дивлюся на її мистецтво, і можу піднести його з іншого погляду.

— Ви сказали, що потрапили до цього проєкту завдяки другу. А був у вас якийсь тест, якось вона повинна була вам довіритися, повірити?

— Мій перший тест — це зробити перший номер. Перший номер, з якого я розпочав, відкриває саме шоу. Це номер без Мадонни на сцені. Коли танцюристи виконують певні рухи, з’являється текст на сцені, який спонукає до певних рухів. Номер виходить досить складним, бо без неї, без музики. Ритм виходить лише від звуку друкарської машинки. 

Те, як я виконав відеообробку та запропонував ідею, як втілити цей номер, було нестандартно. Тому що я, на жаль, не бачив туру наживо, тож міг привнести інші ідеї. Ця ідея з’явилася, бо один із музичних відеокліпів було знято з нею, де вона за друкарською машинкою. Я вирішив внести ці кадри у номер.

Вона була досить здивована, їй сподобалося, тому з’явилися інші номери і, відповідно, інші номери сподобалися. Тож продовжили далі.

— Монтаж тривав два роки. Чому так довго?

— Це все залежало від карантину і залежало від часу обробки. Багато номерів було. Сам фільм майже дві години триває. І багато зайняла сама відеообробка, продакшн, саундмікс. Це все зайняло багато часу лише тому, що це дуже масштабний номер, масштабне мистецтво. Ми хотіли зробити все це з найкращого боку. Тому ми намагалися і зробили все, що залежить від нас, по максимуму.

— Які у вас враження від спілкування з Мадонною?

— Дуже весела людина. З нею справді комфортно працювати. І найприємніше те, що вона знає, чого хоче, і вона вислухає твою ідею. Ми працювали в колективі, і вона завжди вислухає ідеї, обере найкращі. Я вважаю, що працювати з артистом такого рівня — це досить заохочувально в тому, що ти ростеш як артист, ти більше розумієш, який посил ти несеш людям і з чиєю допомогою.

— Можливо, вас здивувало її сприйняття життя, її фантазії?

— Я думаю, що ви самі помітили, що її сприйняття дуже змінилося. Вона продовжує тиснути на мистецтво, на те, що артисти живуть і допомагають людям більше надихатися життям, що наше життя залежить не тільки від повсякденної метушні, але й від мистецтва. Вона закликає, щоб ми бачили більше краси довкола нас. Я думаю, що з часом вона більше почала розуміти та сприймати це. І допомагає іншим людям замислитись про це.

Все життя вона допомагає людям, меншинам. Думаю, це головна роль, і сподіваюся, що більша кількість людей так само робитиме.

— Які перспективи перед вами відкрив цей фільм?

— Не знаю. Життя покаже. Я, звичайно, хочу більше працювати в Україні з нашими артистами. Не лише з попкультурою, але й із класичними. Багато ідей у ​​мене виникло після цього. Саме сприйняття мистецтва в мене стало дещо інше. Почав цінувати більше.

— Як ви опинилися у США?

— Це довга історія. Я приїхав після інституту. Понад 5 років тут живу.

— У чому саме хочете спробувати себе в Україні?

— Я стежу за музичним розвитком. Особливо мені цікава кіноіндустрія, тому що у нас велика кількість талановитих людей, з ким можна попрацювати. У нас гарні місця, гарна культура. Я хотів би, щоб весь світ більше сприймав нашу культуру, більше бачив нашу працьовитість.

Прямий ефір