Хто наживається на горі: як онкохворим українцям захистити право на безкоштовні ліки
На Житомирщині правоохоронці викрили корупційну схему. Завідувач онкологічного відділення разом із колегою змушував смертельно хворих пацієнтів купувати дорогі ліки, якими держава забезпечувала їх безкоштовно. Обшуки, які здійснили правоохоронці спільно із СБУ, виявили десятки упаковок ліків, які допомагають у боротьбі з раком, та чималі суми готівки. Що відбувалося у Житомирському онкоцентрі та як часто лікарі випробовують довіру пацієнтів — ситуацію з'ясовують журналісти програми "Право на Право" телеканалу "Дом".
"Лікарський бізнес" у Житомирі
У 2021 році для дорослих пацієнтів з онкологією з держбюджету виділили понад 1,5 млрд грн. Хворим дітям на ліки — 228 млн грн. Потрібні препарати купує держпідприємство "Медичні закупівлі", після чого вони потрапляють до лікарень.
П'ять років тому Вікторії Романюк поставили діагноз — рак, і вона зіткнулася з тим, що ліків для онкохворих майже не було. За цей час жінка створила організацію, яка захищає права та інтереси онкохворих пацієнтів. Також останніми роками, щоб допомогти онкохворим, чимало попрацювала й держава.
"Мені для лікування був потрібен дорогий препарат. Це таргетний препарат, введення якого одноразово коштувало 50 тис. грн. І його потрібно було приймати кожні три тижні протягом року. Я цей препарат отримала. Але на той момент цим препаратом було забезпечено лише 15% жінок з раком молочної залози. Сьогодні цим препаратом забезпечені всі пацієнти", — розповідає співзасновниця ГО "Афіна. Жінки проти раку" Вікторія Романюк.
Але не всі пацієнти знають свої права та вміють їх відстоювати, чим і скористалися недобросовісні лікарі Житомирського обласного онкодиспансеру. Препарати, які пацієнти мали отримувати безкоштовно, вони списували та продавали в аптеки за пів ціни. Люди ж мали шукати кошти, щоб їх там купити. Завдяки спільним скоординованим діям Нацполіції, прокуратури та СБУ цю схему вдалося викрити.
"За даними досудового розслідування, схему організував завідувач одного з відділень онкоцентру разом зі своїм колегою, також лікарем. Правоохоронці здійснили шість одночасних санкціонованих обшуків. Було проведено слідчі дії в кабінетах лікарів, в їхніх приватних автомобілях, а також в аптеках, які фігурували в цій схемі. Було вилучено майже пів мільйона готівки та чергову партію медпрепаратів, підготовану до продажу", — каже речниця Управління СБУ в Житомирській області Ірина Мартинюк.
Схема збуту ліків, придбаних за державні гроші, існувала не один місяць. Наразі тривають слідчі дії, після яких буде встановлено точну суму збитків, яких зазнала держава та пацієнти.
"Кримінальне провадження розслідується за ч. 3 ст. 191 КК, це присвоєння, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Це фактове кримінальне провадження. Після того, як будуть оголошені підозри, тоді це будуть справи щодо певних осіб", — продовжує Ірина Мартинюк.
Наразі завідувач відділення та його спільник відсторонені від роботи. За словами директора Житомирського онкодиспансеру, ще рік тому на цього лікаря надходили скарги від пацієнтів, і його намагалися звільнити. Але він подав до суду та поновився на посаді. Керівництво лікарні стверджує, що про махінації свого підлеглого навіть не здогадувалося.
"Ми були шоковані, що ми маємо таких працівників, які до цього дійшли. У нас і раніше були питання щодо хіміотерапевтичного відділення, завідувача. У мене постійно були з ним конфронтації. Я звільняв його з роботи минулого року. Але він відновився через суд і далі продовжив працювати. Хоча постійні проблеми були від нього", — наголошує директор комунального некомерційного підприємства "Житомирський обласний онкодиспансер" Ігор Сабадаш.
Як дурять пенсіонерів
За словами директора онкодиспансеру, обдурити пенсіонерів похилого віку досить просто. Вони не знають, як перевірити наявність ліків на стендах лікарні чи на сайті "Є ліки", і повністю довіряють своєму лікареві. І, на думку житомирського правозахисника Романа Гуртовенка, це пов'язано із недостатнім інформуванням пацієнтів України про те, які права вони мають.
"Випадок, що трапився в Житомирі, показує, що через обмежений доступ до інформації, необізнаність населення виникають такі ситуації, коли з'являється привід для деяких маніпуляцій. Як показує практика, повною мірою пацієнти не захищені. Вони й самі не цікавляться своїми правами", — каже адвокат Роман Гуртовенко.
Аби довести, що ваші права порушив ваш лікар, адвокат радить деякий час зберігати лист призначень, зберігати упаковки від медпрепаратів та рецепти на них. Передусім зверніться до правоохоронців та доможіться відкриття кримінального провадження.
Лікар жодним чином не повинен впливати на вас у виборі місця купівлі ліків, а тим паче самостійно їх продавати. Якщо лікар має матеріальну зацікавленість у тому, що пацієнт купує препарат у конкретному місці, посилаючись на відповідний рецепт, він уже порушує закон, і вже є підстави підозрювати його у фінансових махінаціях. Але такі випадки — ймовірніше, виняток, ніж правило.
"Багато пацієнтів уже знають, де зараз можна перевірити ліки. Є наказ Міністерства охорони здоров'я № 509, який зобов'язує оприлюднити інформацію про залишки ліків в онкоцентрах та департаментах охорони здоров'я на сайтах. Також можна дивитися сайт "Є ліки", там можна знайти препарати, які є в онкоцентрах. Є чатбот державного підприємства "Медичні закупівлі" та їхній сайт", — каже співзасновниця ГО "Афіна. Жінки проти раку" Вікторія Романюк.
Що каже закон
В Україні зараз понад 1 млн онкохворих, і достукатися до кожного поки що складно. Якщо лікарі не розповідають про безкоштовні ліки, люди намагаються самостійно зібрати гроші на дороге лікування. Бракує ліків також тому, що в онкоцентрах їх просто не замовляють у потрібній кількості.
"Міністерство закуповує 100% від того, що подають регіони, тобто департаменти в регіонах подають потребу в препаратах. Міністерство купує стільки, скільки подають. Але, на жаль, часто ця необхідність занижена. Міністерство надсилає ці заявки на доопрацювання, але не завжди їх виправляють. І номенклатурний перелік вміщує близько 80 препаратів, а є багато ліків, які держава не закуповує, а вони необхідні людям", — продовжує Вікторія Романюк.
В Україні державним коштом оплачується лікування основними хіміотерапевтичними та деякими таргетними препаратами, які здатні впливати на молекули, які відповідають за зростання пухлини та розвиток метастаз. Вони найдорожчі на ринку ліків. Так само, як інноваційні препарати, які лише надходять на ринки.
Нещодавно у другому читанні Верховна Рада проголосувала за закон про договори керованого доступу. Він спрощує держзакупівлі інноваційних препаратів та допомагає знизити їхню вартість. Наприклад, це самі таргетні імунопрепарати, які розробляє лише один виробник у світі. Конкуренції на них немає — відповідно, ціни виробник визначає сам. Тепер підприємство "Медичні закупівлі" зможе впливати на цю ціну та просити знижку. І перелік препаратів, які закуповує держава, суттєво збільшиться.