Крім Росії: які ще країни становлять загрозу в Чорноморському регіоні

Карантин в Украине. Фото: ap.org

У Чорноморського регіону є як нинішні виклики, вирішувати які потрібно вже сьогодні, так і можливі виклики, які виникнуть в перспективі. Зараз основною загрозою в регіоні є Росія, проте є спірні питання і між іншими країнами. Про це у програмі "На самом деле: мир" телеканалу "Дом" розповіла директорка програми безпеки Ради зовнішньої політики "Українська призма" Анна Шелест.

Вона наголосила, що на сьогодні всі чорноморські країни дотримуються єдиної думки — саме Російська Федерація є основною загрозою.

"Пов'язано це з тим, що Росія непередбачувана, що вона порушує міжнародне право, і кожного разу діє гібридними методами. Тобто дуже складно передбачити, яким чином вона діятиме далі", — сказала Шелест.

Експертка зазначила, що для Чорноморського регіону існують й інші загрози, а також є певні ризики.

"Наприклад, коли йдеться про нинішні дії Туреччини, або про турецько-грецькі протидії, або про конфлікти на Кавказі — це теж певні загрози. Але вони більш регіонального характеру. І вони наразі більш-менш перебувають у межах міжнародного права, якщо говорити, наприклад, про турецькі дії в Босфорі. Тут поки що ми бачимо лише перспективу конфлікту", — пояснила вона.

Шелест акцентувала, що при цьому Туреччину ніхто не розцінює як агресора.

"А конфлікт Туреччини з ЄС стосується питання прав людини та деяких авторитарних процесів, які відбуваються в цій країні останні роки. І, ясна річ, що в суперечці з Грецією, звичайно, підтримується Греція, тому що вона є членом ЄС. До того ж Туреччина — член НАТО, тому триває нормальна співпраця з тими самими країнами ЄС щодо питань безпеки", — продовжила вона.

Для вирішення викликів сьогодення та запобігання можливим загрозам країни регіону утворюють альянси. Наприклад, такі об'єднання як Україна — Румунія — Туреччина для патрулювання Чорного моря. Або в межах великої натовської присутності в морському просторі — Україна — Румунія — Грузія. Крім того, членами НАТО є три країни Чорноморського регіону, тому залучення Північноатлантичного альянсу буде ще більше посилюватися.

"Тому на сьогодні в Чорноморському регіоні поки що чітко визначається загроза тільки з боку Російської Федерації", — резюмувала Анна Шелест.

Повна версія інтерв'ю: Боротьба за вплив у Чорноморському регіоні: хто претендує та хто перемагає

Нагадаємо, Чорноморський регіон є стратегічно важливим для багатьох країн. Це головна транспортна артерія між Європою, Центральною Азією, Закавказзям. Межі Чорноморського регіону чітко не зафіксовані. Прибережні держави — Болгарія, Грузія, Росія, Румунія, Туреччина та Україна. Однак за ресурси морського простору Чорного моря борються не тільки ці країни.

Прямий ефір