Критична COVID-ситуація у Києві — що робити: "5 вопросов" з епідеміологом Сергієм Кравченком
В Україні ситуація з коронавірусом продовжує погіршуватися. Зокрема, рівень захворюваності та госпіталізацій зростає у Києві. Минулої доби в столиці захворіло 1740 осіб, зафіксовано 73 летальні випадки.
Коли чекати на покращення ситуації та чи допоможе вакцинація подолати зростання захворюваності — розповів епідеміолог Сергій Кравченко у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".
Ведучий — Олег Борисов.
— У Києві минулої доби зафіксували 73 летальні випадки — це рекордна кількість для міста. Також зростає захворюваність серед дітей, декого з них госпіталізують. Чому ситуація продовжує ускладнюватися з огляду на зростання вакцинації серед населення?
— Наразі у Києві залишилося 15% резерву ліжкового фонду для госпіталізації середньоважких, тяжких, критичних форм коронавірусу. Тому наразі міська влада, влада столиці розглядає варіант запровадження більш жорстких карантинних заходів, щоб вплинути на інтенсивність поширення хвороби і, як наслідок, знизити рівень захворюваності, смертність. Щоб уникнути пікового навантаження на ліжковий фонд.
На жаль, така сама ситуація відбувається і в багатьох інших регіонах України. Це характерно для осінньо-зимового періоду для гострих респіраторних вірусних інфекцій, до яких належать, зокрема, коронавірусна хвороба COVID-19. Але наголошую: COVID-19 є особливо небезпечним інфекційним захворюванням, тому зараз триває експоненційне зростання захворюваності і, як наслідок, смертності.
Ми сподіваємося, що у другій половині грудня ситуація стабілізується. Це притаманно гострим респіраторним вірусним інфекціям, коли знижується захворюваність напередодні новорічних і різдвяних свят. Це пов’язано з низкою економічних аспектів, зокрема з відпускними кампаніями, канікулами, зміною погодних умов тощо.
— Чи є статистика щодо Києва, скільки з тих, хто був госпіталізований, вакцинований від коронавірусу?
— Ви знаєте, лише 1,8% з тих пацієнтів, які потрапляють із госпітальними формами COVID-19 до стаціонарів, — це вакциновані. Але переважно серед цих людей дуже багато тих, хто визнає у реанімації, що вони купили сертифікат. Тому ми робимо висновок, що більшою мірою хворіють і потрапляють з важкими формами хвороби до стаціонарів невакциновані громадяни.
— Чи вдається переконати противників вакцинації зробити щеплення?
— Людей, які сповідують антивакцинальні настрої — це від 2% до 5% — їх переконати неможливо жодними аргументами. Що стосується скептиків, тобто громадян, які не впевнені, чи необхідно вакцинуватися від COVID-19, на щастя, вдається вести роз’яснювальну роботу та знаходити ті докази, які дають змогу переконати людей у тому, що вакцинопрофілактика рятує життя і що необхідно вакцинуватися від COVID-19.
— Що можуть зробити влада та медики, щоб зупинити поширення коронавірусу?
— Лікарі-епідеміологи попереджали центральні органи виконавчої влади, що лише вакцинопрофілактикою на цьому етапі ми не подолаємо COVID-19. Тому що темпи вакцинопрофілактики залишають бажати кращого. Тому необхідне гармонійне поєднання протиепідемічних заходів неспецифічних та безпосередньо нарощування темпів вакцинопрофілактики. Ми перевірили такі країни, як-от Сполучені Штати Америки, Велика Британія, Росія, Україна, Німеччина, Туреччина, Франція. Визначили коефіцієнт смертності і дійшли висновку, що ті держави, в яких темпи вакцинопрофілактики досить динамічні й де понад 50% населення вакциновано, коефіцієнт смертності стрімко знижується. Тому все-таки вакцинопрофілактика дуже важлива і для України, зокрема.
— Є інформація, що люди помирають не безпосередньо від коронавірусу, а від ускладнень, спричинених хворобою. Які це ускладнення? Які органи найбільше вражає вірус?
— Я не можу сказати, на жаль. Тому що все одно є причинно-наслідковий зв’язок. Люди вмирають від діагнозу "коронавірусна хвороба COVID-19". Коефіцієнт смертності в Україні становить 2,3%. Це досить високий коефіцієнт смертності.
Ця хвороба чим небезпечна? Чотири форми хвороби: легка, середньоважка, важка та критична. За важких форм розвивається гострий респіраторний Т-стрес синдром — це страшне ускладнення, яке є дорогою в один кінець.
— Скільки людей потрібно вакцинувати щодня, аби досягти колективного імунітету?
— Що більше, то краще. Наші останні аналізи, зокрема, економічно розвинених країн показали, що найкращий варіант — це провакцинувати максимальну кількість громадян, які надалі могли перехворіти у легкій формі. Це саме і призведе до формування колективного імунітету та викорінення COVID-19 з нашої популяції. У нас є шанс позбавитися цієї інфекції, поки вірус не адаптувався і поки він не призвів до реінфекцій — повторних захворювань.