Кремль побоявся сваритися: про візит інспекторів МАГАТЕ до Донецька та Луганська повідомив Арестович

В Донецьку. Фото: gettyimages.com

Російська Федерація погодилася пустити до Донецька та Луганська представників Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) для інспекції ядерних установок, оскільки не зацікавлена у сварці з цією організацією. Про це у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" заявив спікер української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ), представник Офісу президента України Олексій Арестович.

Він уточнив, що ще немає офіційного звіту МАГАТЕ про інспекцію об'єктів, розташованих у Донецьку та Луганську.

"Але сам факт їхнього візиту — дуже позитивний сигнал. Він, по-перше, показав, що Російська Федерація відповідає за їхню ("ЛНР" та "ДНР", — ред.) організацію, тому що переговори йшли в Російській Федерації. По-друге, це демонструє, що у соціально-економічній підгрупі ТКГ все-таки прогрес є, там багато питань вдається розв'язати позитивно", — сказав Арестович.

Представники МАГАТЕ відвідували Донецьк та Луганськ, де знаходяться експериментальні ядерні установки: одна — медичного призначення, друга — наукового.

"І щоб закрити щорічний звіт зі всіх організацій, які користуються ядерними матеріалами або мають ядерні установки, МАГАТЕ мала надати інформацію і звідти. Але вони не розуміють, що таке "ЛНР" та "ДНР". Вони розуміють, що таке Україна та Росія. І тому вони діяли відповідним чином (через РФ, — ред.)", — пояснив спікер української делегації в ТКГ.

Росіяни пішли назустріч та після тривалих переговорів дали допуск інспекторам МАГАТЕ на окуповану територію. Рішення РФ Арестович пов'язує з міжнародними проєктами та світовим постачанням продукції корпорації "Росатом".

"І, звичайно ж, Кремль не захотів сваритися з МАГАТЕ, щоб не отримати негативних відносин з цією організацією, і позбутися можливості просувати продукцію своєї атомної промисловості по всьому світу. "Росатом" будує зараз понад десяток атомних станцій по всьому світу. Ось таким чином вдалося просунутися з цього питання.", — розповів він.

У соціально-економічній підгрупі ТКГ вдалося розв'язати не тільки питання з інспекторами МАГАТЕ. Наприклад, щодо компанії "Вода Донбасу" стосовно постачання води на окуповану територію.

"Просто система водопостачання Донбасу побудована так, що її частина проходить окупованою територією і через неї вода поставляється до Маріуполя. Тому якщо ми не дамо воду туди, як не давали до Криму, то й Маріуполь теж залишиться без води, на що ми не можемо піти", — уточнив Арестович.

Також досить оперативно у підгрупі розв'язали питання про продовження дії карток "Ощадбанку" та стосовно продовження виплат за ними.

"Але проблема в тому, що окупанти через закриті КПВВ не дають можливість пенсіонерам приїхати та забрати свої картки, отримати виплати", — додав спікер української делегації ТКГ.

Повна версія інтерв'ю: МАГАТЕ в ОРДЛО, ситуація з КПВВ та маніпуляції з хімічною зброєю: "Взгляд с Банковой" з Олексієм Арестовичем

Нагадаємо, 16 грудня місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) завершила інспекційний візит до Донецька та Луганська. Виконання таких інспекцій у мирний час — обов'язок України щодо угоди між Україною та МАГАТЕ щодо застосування гарантій згідно з Договором та нерозповсюдження ядерної зброї.

Як пояснювала керівниця соціально-економічної підгрупи української делегації у ТКГ Вікторія Страхова, через непроведення візиту Україна могла б бути прирівняна до країн третього світу, які потурають поширенню ядерної зброї.

Читайте також: Призведе до зараження води: радіоактивний могильник в окупованому Донецьку ріжуть на метал (ФОТО)

Прямий ефір