Кредити на альтернативні джерела енергії: фінансова експертка пояснила, як їх отримати та в чому їх вигода

Українці вже готуються до складної зими з відключеннями світла, тож саме час подумати про альтернативні джерела енергії. Для цього існують спеціальні кредитні програм. Що для цього потрібно, хто може скористатися і як це працює, у "Ранку Вдома" розповіла фінансова експертка Юлія Баткалова

Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.

— Нас всіх лякають страшною зимою без світла й опалення. Які зараз є кредитні програми для населення, щоб ми могли хоч якось забезпечити себе альтернативними джерелами енергії? 

— Так, дійсно, попереду зима і вже зараз в країні не вистачає електроенергії для повного забезпечити населення. З 20 липня стартувало кілька програм, які дають можливість населенню купувати в кредит обладнання, яке дає можливість видобувати цю електроенергію. Власник будинку може взяти кредит на встановлення сонячних панелей, обладнання для збереження електроенергії та для вітрової енергії. Якщо у вас є житловий багатоквартирний будинок, на ОСББ можна теж взяти кредит на будівництво або купівлю обладнання для джерел альтернативної електроенергії.

— На яких умовах можна взяти ці кредити? Які відсотки, терміни? 

— Програми трішки відрізняються, тому й умови теж. Якщо у вас є будинок, то кредит можна взяти на 10 років під 0% до 480 000 гривень. Тобто людина може взяти такий кредит і протягом 10 років безвідсотково його повертати. 

Для ОСББ умови не такі солодкі, на жаль, але теж цікаві. Діє програма 5-7-9% річних, але цікавіша сума. Ми розуміємо, що обладнання тут потрібно більше, тому що це багатоквартирний будинок, тож максимальна сума кредиту — до 5 мільйонів гривень на 5 років

— Чи всі банки дають такий кредит? 

— На програму є попит, тому все більше банків до неї долучаються. Зараз таких банків понад 40 банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Сенсбанк та інші. 

— Якщо будинок з ОСББ взяв кредит і встановив це дороговартісне обладнання, але сталося влучення і будинок було зруйновано, мешканці все рівно мають виплачувати цей кредит? Чи є якесь страхування?

— Загалом, коли ми беремо великі кредити, заставні або дорогі, то при оформленні банк обов'язково попросить застрахувати це майно. У цьому випадку якраз чудово працюють страховки. Так банки хоч трішки себе убезпечують.

— Чи є якісь умови до позичальників?

— Так, вони є. Якщо говорити про приватний будинок, тут їх небагато. Перша — кредит бере або власник, або співвласник будинку. Друга — договір на електроенергію має бути оформлений на цей будинок і на людину, яка бере цей кредит. Якщо людина хоче взяти по максимуму на 480 000 гривень, то вона повинна мати офіційні прибутки.

Якщо говорити про ОСББ, то 2/3 мешканців цього багатоквартирного будинку повинні підписатись під згодою, що вони хочуть оформити цей кредит на засновників/представників цього ОСББ. Тобто він оформлюється не на всіх мешканців, а на представників. 

— Якщо мешканець багатоквартирного будинку хоче встановити собі на стіни, наприклад, сонячні панелі, чи може він скористатися цим кредитом? 

— Ні, тому що ця програма чітко прописує, що перший варіант — будинок, другий — весь ОСББ. Якщо людина хоче окремо в квартиру поставити, а такі випадки є, то це не стосується кредитних програм. Але тут важливо, щоб ця людина взяла дозвіл в ОСББ чи в ЖЕКу. Ми не можемо просто так прийти і навіть на останньому поверсі над своєю квартирою встановити ці сонячні панелі. 

— А якщо у людей ЖЕК і немає ОСББ, то їм залишається варіант тільки створювати ОСББ? 

— Так, тільки створювати ОСББ.

Читайте також:

Прямий ефір