Країни глобального Півдня — без зерна, а Україна — без прибутку: чи вдасться реалізувати один з головних пунктів української "формули миру"

Танкер для агропродукції. Фото: uspa.gov.ua

Українське зерно — це більше, ніж просто бізнес чи економіка. Це геополітика. Особливо важлива робота з країнами глобального Півдня, якими Росія намагається постійно маніпулювати. Країна-терористка використовує продовольство як зброю війни. Чи вдасться вивезти українське зерно та яку роль відіграє в мирному плані України зернова угода? Про це журналісти "Ранку Вдома" запитали експертів.

Росіяни продовжують методично знищувати портову інфраструктуру України, б'ють ракетами по терміналах із зерном, доках та складах. До порту Одеси суховантажі вже не заходять, а можливостей перевалки збіжжя стає все менше.

"Це проблема для світової спільноти, не тільки для України. Не можливо доставити збіжжя тим країнам, які його потребують. Наша портова інфраструктура частково знищена, або заблокована", — каже агроном Олександр Сивогорло.

Від цієї блокади програють усі, крім Росії. Країни глобального Півдня залишаються без зерна, а Україна — без прибутку та з колосальними інфраструктурними збитками. Росія маніпуляціями підіймає свій статус серед африканських країн.

"Ми дедалі частіше бачимо, що їжу використовують як зброю війни. Для політичних цілей. Ми хотіли б зосередити увагу на цих викликах. Нині 91 країна взяла на себе зобов'язання у спільному комюніке щодо припинення використання їжі як інструменту війни. Це саме по собі є потужним твердженням. Ми закликаємо інших приєднатися", — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Приєднатися закликає і президент України Володимир Зеленський. Продовольча безпека, зокрема і можливість експорту зерна з України, це лише один з пунктів української "формули миру".

"Пам'ятаймо про те, що це не ми домовлялися з Росією, а Туреччина та ООН. Ми домовлялися з Туреччиною й ООН. Відтак вони є ключовими співрозмовниками Росії. Є високий шанс відновлення зернової угоди. Росія теж це розуміє. Чому вони зараз намагаються зруйнувати нашу портову інфраструктуру? Бо таким чином зменшать наші можливості реалізації, в тому числі зернової угоди, яка запрацює в майбутньому", — пояснює політолог Олексій Якубін.

Звісно, повернутись до зернової угоди Росія планує не просто так. У Кремлі вже мають безліч вимог. Зокрема, ослаблення санкцій, підключення до системи SWIFT одного з банків, відновлення експорту російських добрив. Експерти вказують на те, що добрива для Росії — не мільярди доларів.

Читайте також: Енергетична безпека — один з пунктів мирного плану України: експерти пояснюють, чи реально її досягти

Прямий ефір