Коваль із Бердянська донатить мільйони гривень на ЗСУ, продаючи свої вироби

Коваль Олександр Шапошник. Скриншот: kanaldim.tv

Коваль та волонтер із Бердянська Олександр Шапошник власноруч виготовляє унікальні металеві скульптури. Продаючи свої артоб'єкти, він донатить мільйони гривень на ЗСУ. Чоловік мріяв відкрити центр навчання ковальської справи у Бердянську, проте Росія зруйнувала всі плани. Проживши деякий час в окупації, чоловік виїхав до Запоріжжя, де продовжив працювати й волонтерити. Його історію дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Олександру 44 роки. Останні 10 років чоловік присвятив ковальській справі. Після закінчення технікуму за спеціальністю "теоретична механіка" працював з вершником, пізніше будівельником, але завжди тяжів до творчої роботи. Так почав створювати художні вироби з металу.

"Наприклад, браму зробив, але туди треба ковані елементи. Я почав працювати над простими елементами. Вчився з допомогою роликів на YouTube. За деякий час вже вправно виготовляв різні речі", — зізнався коваль, волонтер Олександр Шапошник.

Пізніше став викладачем в Бердянському професійному машинобудівному ліцеї. Навчав дітей кувати та знаходив час для власного творчого розвитку. За кілька років майстер створив цілу алею скульптур.

"Першим був імпровізований міст через річку.  Потім були лавки. Наприклад, лавка закоханих з навісом, з трояндами та серцями. Потім була Ельфелева вежа, арки були, глобус, кульбаби та феї", — каже коваль.

Олександр мріяв відкрити навчальний центр для ковалів, але Росія зруйнувала всі плани. Пробувши в окупації кілька місяців, чоловік вирішив будь-що виїхати з Бердянська.

"На моєму шляху було 13 блокпостів. На кожному з них вони перевіряли всі речі, дивилися телефон. Останній блокпост був найстрашнішим. Там була кілометрова колона з автівок. З одної машини вийшла людина в туалет, чи просто на вулицю. Росіяни почали стріляти по машині. То було біля мене. Стріляли прицільно, було й таке, що гранати кидали", — пригадав Олександр Шапошник.

Олександр зрештою дістався Запоріжжя. Там продовжив викладати та розпочав серйозну волонтерську діяльність. У 2014 році майстер виготовляв для захисників буржуйки.

У Запоріжжі майстру запропонували зробили незвичайну скульптуру — з дротів електромереж, понівечених росіянами. Так з'явилася "Дівчина Калина", яка стоїть на уламках снарядів.

"Вона двометрова. Сфера заввишки 50 сантиметрів. У цій сфері є самі уламки. Навіть шматок автомата. Тож вона загалом заввишки два з половиною метри. Працював над нею півтора місяця", — провадить волонтер.

Цю скульптуру майстер передав волонтерам на аукціон. Згодом Олександр переїхав з родиною до Івано-Франківська, де створив ще два артоб'єкти. Це Мавка та Берегиня. Вони стоять у Києві у готелі "Україна".

Остання металева мотанка була продана на аукціоні за 2 мільйони гривень, які передали захисникам із Збройних сил України.  Коваль так надихнувся результатом, що тепер день і ніч майструє з уламків снарядів та віддає волонтерам свої роботи. Наприклад, створив лампи з уламків російського гелікоптера Мі-8.

"Я зробив дві такі лампи. Одну відправили в Англію. Вона теж там на аукціоні продається. Другу лампу я віддав місцевій волонтерці, яка задонатила за неї 22 000 гривень. Ці гроші ми відправили на дрони", — резюмував коваль Олександр Шапошник.

Нещодавно Олександр завершив роботу над ще однією лампою з уламків ворожого Іскандера, яку теж передасть волонтерам. Також майстер створює неймовірних триметрових роботів з відомого кінофільму "Жива сталь". Та понад усе мріє повернутися додому — в український Бердянськ.

Також цікаво: Коваль зі Швеції долучився до українського "Добробату" — історія волонтера 

Прямий ефір