Кому не варто робити COVID-щеплення: перелік протипоказань затвердило МОЗ

Центр масової імунізації у Києві. Фото: kanaldom.tv

Міністерство охорони здоров’я планує запровадити можливість внесення висновку про протипоказання до другої дози або загального протипоказання до вакцинації проти COVID-19 до електронної системи охорони здоров’я. Про це сьогодні, 29 жовтня, повідомили у МОЗ, інформує "Дом".

У відомстві вказують, що протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або особистий лікар, як і надати висновок про тимчасове чи постійне протипоказання.

За потреби отримання додаткової інформації для перевірки діагнозу, перебігу захворювання, додаткових обстежень лікар може також скеровувати пацієнта до профільного спеціаліста. І вже після його висновку остаточно ухвалить рішення, чи проводити вакцинацію, чи відтермінувати її.

У МОЗ наголошують: якщо у пацієнта є протипоказання до щеплення однією із COVID-вакцин, за можливості він має щепитися іншими типами препаратів.

Протипоказання можуть бути абсолютними — стан, за якого існує чітко визначена ймовірність виникнення серйозної побічної реакції на введену вакцину у пацієнта, а ризики від проведення імунізації значно перевищують переваги від проведення щеплення. Вони поділяються на постійні, що мають постійний пожиттєвий характер і тимчасові.

Ще один тип протипоказань — застереження (вакцинація з пересторогою) — ситуація, за якої остаточне рішення щодо щеплення ухвалює лікар з урахуванням переваг над ризиками від щеплення.

Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу препарату. У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів вакцини, йому також слід щепитися іншою вакциною.

Тимчасовими протипоказаннями є:

  • Гострі захворювання з підвищенням температури вище 38°C. Вакцинація може бути проведена після одужання та за відсутності ознак гострої хвороби. Довідка видається на термін до 2 тижнів від початку захворювання.
  • Лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення курсу терапії. Термін дії довідки — 3 місяці.
  • Введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинація має бути проведена через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб (за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною в різні руки). В проміжку між першою та другою дозою вакцини проти COVID-19 можуть бути введені інші з дотриманням 14-денного інтервалу. Термін дії довідки — 14 днів.
  • Проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA). У разі необхідності провести пробу з туберкуліном або IGRA, її слід провести та інтерпретувати перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тижні після проведення вакцинації проти COVID-19. Вакцинація від COVID-19 може бути здійснена в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном. Термін дії довідки — до завершення оцінки проби/IGRA.
  • COVID-19 в анамнезі. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу COVID-19 або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19. Термін дії довідки — до 3-х місяців.

Вакцинація з пересторогою, або особливі стани:

  • Онкологічна хвороба. Імунізація проти COVID-19 осіб з онкопатологією є пріоритетною. При її здійсненні слід дотримуватися відповідних рекомендацій.
  • Аутоімунне захворювання. Пацієнти, які проходять лікування препаратом “Ритуксимаб”, повинні відкласти вакцинацію щонайменше на 4 тижні після останньої дози цього препарату.
  • Особи з імунодефіцитом. Наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із важкими імунодефіцитними станами. Враховуючи, що вакцина не є  "живою", а особи з імунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути щеплені.

У МОЗ також нагадали, що існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech протипоказаний вагітним. Щодо вибору вакцини звертатися також варто до свого сімейного лікаря.

Перевірка кількості антитіл або інші лабораторні дослідження перед вакцинацією від COVID-19 не потрібні, уточнили у МОЗ.

Читайте також: Чому COVID-сертифікат може не підтягнутися у "Дії", пояснив лікар

Нагадаємо, з 8 листопада українці зможуть отримати довідку щодо протипоказань до вакцинації від коронавірусу. Це допоможе таким людям уникнути обмежень у "червоних" карантинних зонах. 

Прямий ефір