Книга — це зброя: організатори розповіли про особливості благодійного фестивалю KyivBookFest 2024 

Анастасія Нікітіна та Ганна Бондарчук. Скриншот: kanaldim.tv

З 5 до 8 вересня у Києві триватиме благодійний книжковий фестиваль KyivBookFest. Мета цьогорічного заходу — зібрати 1 500 000 грн на оновлення бібліотечних фондів військових навчальних закладів. Про всі організаційні моменти, учасників та цікаві події фестивалю у "Ранку Вдома" розкажуть організаційна директорка заходу Анастасія Нікітіна та виконавча директорка ГО "Реформація" Анна Бондарчук. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.

—  Книга — це зброя! Це слоган фестивалю цього року?   

Нікітіна: Минулого року також був цей слоган. Загалом  KyivBookFest, як і торішній, є благодійним фестивалем. Минулого року ми збирали кошти на друк статутів та посібників для військових. У нас був військовий стенд, були події за участі військових. Було відчуття причетності. Кожен був своїм на цьому фестивалі. Цього року ми просто вирішили цю тему поглибити та розширити. Гасло лишили. Додала нову благодійну частину. У нас є велика мета зібрати півтора мільйона гривень на книжки для військових навчальних закладів.   

— Військові навчальні заклади, фестиваль, півтора мільйона гривень. Як ви це поєднуєте, Ганно? 

Бондарчук: Дуже просто. Громадська організація "Реформація" реалізує програму "Військо читає". Наш головний партнер — це видавництво "Наш формат". Ми передаємо книжки військовим, великими та маленькими партіями, на передову та у військові частини. Це такі бібліотеки, де кожен може знайти для себе щось почитати. Це не лише художні книжки, якщо бути відвертими, але й такі змістовні, які можуть наповнити, дати нові знання, інформацію або розраду. 

— Це книжки, які ви самі обираєте, чи ви закриваєте запит від військових? 

Бондарчук: Це поєднання. У нас є і запит, і список рекомендаційний, який ми складаємо з нашими експертами, в тому числі військовослужбовцями. Цього року ми також передавали декілька невеличких портативних бібліотек на навчальні заклади. Тоді виникла ідея зібрати книги не невеликі та масштабні бібліотеки для того, щоб українську книгу, сучасну, цікаву, різних видавництв, передати туди, де вона найбільш потрібна. 

Тому, власне, ми обрали п'ять військових навчальних закладів. Ми давно з ними вже співпрацюємо. Будемо їм постачати ці книжки. Ціль — півтора мільйона гривень, розрахована на те, що ми зможемо закупити близько 7 000 книжок. Їх розподілять рівномірно між навчальними закладами.   

— Повернімося до фестивалю, адже треба зібрати ці гроші. Розкажіть, яка буде програма сьогодні?  

Нікітіна: Програма дуже насичена. Мені здається, що навіть потужніша, ніж минулого року. Цього року ми додали ще один галузевий день. Це не лише фестиваль, а й галузевий форум. 

Форум — це важлива частина нашого заходу. Для всіх, хто цікавиться книгою, для всіх, хто працює з книгою, видавців, перекладачів, редакторів, тих, хто займається просуванням соцмереж. У нас заплановано близько 40 профільних подій. 

Другий напрямок — це літературна частина. Близько 180 подій, літературні зустрічі, дискусії з психологією, з історією. Це буде тема "Книга Війна". Будуть зустрічі з відомими письменниками. Запрошені, зокрема, Василь Шкляр, Люко Дашвар, Марія Матіос. 

Буде насичена дитяча програма на окремій локації. На другому поверсі торгового центру "Городок Геллері". Вся сім'я може прийти на цей захід. Кожен отримає величезне задоволення.        

— Назвіть три топові події фестивалю для вас? 

Нікітіна: Серед 200 подій виділити три дуже важко. Втім, мої — це ті, до організації яких я долучалася. По-перше, це подія, присвячена професійному вигоранню. Координатором психологічного блоку в нас є Ілля Полудьонний. Він буде модерувати цю панель за участі представників видавничої сфери. Тема надзвичайно широка і надзвичайно актуальна, я думаю, що в будь-якій професії. Тому тут кожен знайде для себе щось важливе.

Також розкажу про дві дуже особливі для мене дитячі події. Нам дуже хочеться, щоб фестиваль був ціннісний, щоб кожна дитина взяла для себе щось особливе. На фестивалі буде лекція від Віталія Капранова, який розказує дуже цікаво про історії України. Запрошуємо дітей віком від 8 до 14 років. Ще одною особливою подією буде дитячий майстер-клас від Юрка Журавля. Будемо малювати героїв з історії. Це буде особлива зустріч.             

Бондарчук: Дійсно, вибрати серед подій лише три дуже складно. Але я особливо чекаю джем сейшену від братів Гадюкіних. Це буде в нас суботня вечірня програма, яка розпочнеться о 19 годині. Там буде презентація книжки, яка щойно вийшла в "Нашому форматі".      

Оскільки я здебільшого працюю з військовими, то чекаю лекцію Костянтина Ульянова "Броньований розум". Дуже важлива й актуальна тема розкривається в його книжці. Сподіваюся, що на події можна буде про це поговорити. Власне те, де я залучена найбільше, це буде дискусія на тему реформація в Україні. Тобто ми хочемо обговорити головні питання щодо того, як діяти громадським організаціям, ініціативним спільнотам, як долучитися до діяльності в державі та допомагати війську. Тут буде й звіт про роботу "Реформації". Ми розкажемо, як ми можемо бути корисними, потрібними, щоб сприяти позитивним змінам.    

— Яку б ви книгу подарували своєму другу військовому? 

Нікітіна: "Плем'я" Себастьяна Юнгера.        

Бондарчук: Це насправді головна книга. Я б теж її подарувала своєму другу-військовому.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір