Кінопремія "Золота дзиґа-2021" — як і коли проходитиме: "Утро Дома" з Аліком Шпилюком

Алик Шпилюк. Фото: kanaldom.tv

12 червня відбудеться урочиста церемонія вручення V Національної кінопремії "Золота дзиґа". Під час церемонії оголосять імена лауреатів в 23 номінаціях. Захід буде проходити офлайн.

Які фільми варто подивитися і хто може отримати головні нагороди — розповів артдиректор Української кіноакадемії Алік Шпилюк в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Юлія Крапівіна і Костянтин Войтенко.

— У якому форматі буде проходити кінопремія "Золота дзиґа"?

— Цього року вона проходитиме офлайн. Ми цьому дуже дуже раді, нам всі ці місяці дуже не вистачало цього спілкування. Тому ми зробили все можливе, щоб провести навіть не гібридну, а живу церемонію. Звісно, з певними обмеженнями, пов’язаними з пандемією.

— Які це будуть обмеження?

— Ми вирішили відмовитися від залу, в якому зазвичай всі сиділи, і де було закрите приміщення. Все це буде відбуватися на відкритому майданчику, на свіжому повітрі.

— Як пандемія вплинула на кількість і якість поданих прем’єр на фестиваль?

— Дивно, але ніяк. Єдине, на що вона вплинула — це те, що премія глядацьких симпатій — це окрема категорія, переможців якої визначають не академіки Кіноакадемії, а всі глядачі. У попередні роки ми вибирали в ролі номінантів 10 фільмів, які зібрали найбільшу касу в українському прокаті. Це стандартна процедура. 

Цього року ми ухвалили найпростіше і, я думаю, найдемократичніше рішення — в цій номінації беруть участь 26 фільмів, всі українські повнометражні фільми, які були в українському прокаті.

— Також є номінація "Найкращий оригінальний серіал".

— Дуже багато міжнародних фестивалів і міжнародних кінопремій вводять таку номінацію, беручи до уваги пандемію і те, що люди не могли ходити до кінотеатрів.

— Хто представлений у номінації цього року?

— "Спіймати Кайдаша", "Козаки: абсолютно брехлива історія", "Перші ластівки". На жаль, ми не можемо всіх претендентів перевести в номінацію. Технічно це неможливо. Академіки своїм голосуванням обрали серіали, які набрали найбільшу кількість голосів і відтак стали номінантами.

— Як ви оцінюєте розвиток "Золотої дзиґи"?

— За п’ять років свого існування Українська кіноакадемія і премія "Золота дзиґа" довели свою життєздатність та інтерес до цієї премії не тільки з боку професійної спільноти, що природно, але і з боку досить широкого кола глядачів.

Безумовно, премія Американської кіноакадемії більш відома серед усіх глядачів у всьому світі, але я майже впевнений, що до національної премії "Золота дзиґа" залучено більше уваги, ніж, скажімо, до премії Європейської кіноакадемії або до премії Британської кіноакадемії.

Крім того, я хочу сказати, що Українська кіноакадемія, премія "Золота Дзиґа" є членом Асоціації європейських національних кінопремій. До нашої кіноакадемії, до нашої премії ставляться з повагою в інших країнах.

— Як відбирають фільми для кінопремії?

— Є 450 членів, які представляють всі кінематографічні професії. Це продюсери, режисери, сценаристи, актори, кінооператори, монтажери, творці спецефектів — тобто всі кінематографічні професії, які використовуються під час виробництва фільму. Всі кіноакадеміки можуть проголосувати за найкращий фільм, за найкращу режисуру, за найкращий сценарій, за найкращі акторські роботи. Якісь специфічні професійні номінації, скажімо, монтаж, грим, художник із костюмів, спецефекти — це оцінюють вузькі фахівці. У цих професійних номінаціях голосують тільки члени правління, які мають достатній досвід у цих сферах.

— Які з представлених повнометражних фільмів вас вразили? Адже представлено багато хороших фільмів — "Атлантида", "Погані дороги", "Земля блакитна, немов апельсин", "Толока" та інші.

— Вони всі мене вразили. Я мав стосунок до прийому цих фільмів, коли вони були представлені ще на пітчингу або на конкурсах Держкіно, претендуючи на державне фінансування. І мені пощастило, що я брав участь в ухваленні рішення щодо кожного з цих фільмів.

Мені приємно бачити, що всі вони потрапили в номінації, та приємно, що всі вони перебувають серед чемпіонів за кількістю номінацій. Більшість з них були успішно показані на міжнародних фестивалях і отримали престижні премії в усьому світі.

Медіа-партнери
Прямий ефір