Як Захід допомагає Україні в протистоянні російській агресії: "5 вопросов" з експертом Владиславом Селезньовим

Ілюстративне фото: newsmaker.md

Глава Пентагону Ллойд Остін закликав розширювати оборонну співпрацю між чорноморськими союзниками. Це допоможе контролювати ситуацію в Чорноморському регіоні.

Яка ситуація в Чорноморському регіоні зараз і як Україні посилювати свій флот — розповів експерт з військових питань Владислав Селезньов у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Уже майже 8 років ми спостерігаємо за мілітаризацією Чорного моря Росією. Як на це реагують міжнародні партнери? На які дії можна очікувати після заяви глави Пентагону?

— Реакція наших західних партнерів досить обережно. Ми не можемо говорити про різкі, жорсткі заяви чи дії наших західних партнерів. З іншого боку, ми бачимо системну планову роботу, підтримку з боку наших західних партнерів, спрямовану на посилення військово-морських можливостей нашої країни.

Ті проєкти, які сьогодні реалізовуються Україною спільно зі збройними силами Сполучених Штатів Америки, з флотом Великої Британії, дають нам можливість бути абсолютно впевненими в тому, що це нехай не дуже успішна діяльність, але вона спрямована на посилення військово-морських можливостей нашої країни. У перспективі вона значно посилить військово-морський потенціал України в акваторії Чорного й Азовського морів, і дасть змогу нам досить адекватно реагувати на будь-які виклики з боку країни-агресора Російської Федерації.

— Чи може Україна підсилити спільні навчання з НАТО, прискорити перестроювання української армії на стандарти Альянсу, щоб краще бути готовою до можливого посилення агресії Росії?

— Безумовно, для того, щоб українська армія була максимально ефективною під час виконання своїх завдань щодо забезпечення територіальної цілісності й незалежності нашої держави, вона повинна відповідати найвищим вимогам ведення сучасної війни. А для цього українській армії необхідна і сучасна техніка, й озброєння, і відповідні алгоритми та процедури залучення збройних сил.

Все це нам, зокрема, надають наші західні партнери. Тому восьмий рік російської агресії для української армії, для силового сектора нашої країни не минули марно. Стан української армії зразка кінця 2013 року і стан української армії нинішнього року — це дві великі різниці. Безумовно, наші західні партнери зацікавлені в тому, щоб Україна мала потужну армію, тому що на сьогодні Україна перебуває на вістрі оборони проти Російської Федерації.

— Як буде розвиватися український флот? Україна в цьому питанні співпрацює з Турцією, Великою Британією. Але скільки знадобиться часу, щоб створити серйозний флот?

— Я думаю, тут не може йтися про десятиліття. Тут, імовірніше, буде йтися про багато десятиліть, перш ніж Україна зможе побудувати флот, який буде на рівних змагатися з Чорноморським флотом Російської Федерації. Для того, щоб тут і зараз Україні бути максимально ефективною в протистоянні з Російською Федерацією, українським Військово-морським силам необхідно використовувати симетричні заходи, здійснювати симетричні дії для того, щоб наш противник розумів, що будь-яка агресія на морі отримає адекватну і жорстку реакцію з боку Військово-морських сил України.

Говорячи про асиметричні дії, я насамперед наполягаю на тому, що нам необхідно розвивати ракетний потенціал Військово-морських сил України. Українські розробки на кшталт ракетного комплексу "Нептун" і ті ракети, які нам готові надати наші західні партнери, на мою думку, створять той самий бар’єр, через який Російська Федерація і її Чорноморський флот не почне виступати, тому що дії української армії в цьому разі будуть досить болісними для держави Росія.

— Останнім часом бачимо багато нових розробок ракетних систем. Що потрібно, щоб прискорити ракетобудування?

— Як на мене, насамперед необхідна жорстка політична воля і супровід усіх процесів, пов’язаних з реалізацією державного оборонного замовлення. Тому що за наявності відповідного фінансування та за наявності політичної волі військові чиновники, чиновники від "Укроборонпрому" і від інших організацій, які відповідали за формування оборонного замовлення і його реалізацію, будуть діяти більш енергійно і більш ефективно.

Ми часто чуємо заяви, що є певні складнощі під час реалізації оборонного замовлення на 2021 рік. Щоб таких випадків у перспективі не було, потрібна жорстка політична воля, контроль. Тоді структури, які задіяні в процесі забезпечення української армії сучасними зразками озброєння і військової техніки, будуть здатні виконати у встановлені терміни всі замовлення.

— Але ж Україні немає сенсу влаштовувати перегони озброєнь з РФ, адже Росія виділяє величезні гроші на військову промисловість. Тут ми більше говоримо про підтримку України з військового погляду. Чи може Україна підтримувати ЄС, США?

— Світ насамперед зацікавлений у стабільному і безпечному розвитку всієї нашої планети. Чи готові провідні країни світу інвестувати в подібні проєкти, питання дискусійне. Тому що, крім агресивних дій низки держав нашої планети, світ стикається з іншими, не менш важливими, викликами. Зокрема, пов’язаними саме з пандемією коронавірусу, реалізацією програм з недопущення кліматичних змін на нашій планеті. Проблем дуже багато.

Чи готовий світ вкладати гроші (в оборонну промисловість України, — ред.) — питання досить дискусійне, тому що ми прекрасно розуміємо, що країни G20 і G7 зацікавлені насамперед у реалізації власних національних програм і відстоюванні власних національних інтересів.

Щойно українська сторона зможе переконати ключових світових гравців у тому, що кейс України дуже важливий для майбутнього всієї планети, тоді питання будуть розв'язувати швидше.

Прямий ефір