Як скористатися онлайнбібліотекою в поїздах "Укрзалізниці": "Утро Дома" з Антоном Мартиновим

Антон Мартынов. Фото: kanaldom.tv

"Укрзалізниця" спільно з видавництвом "Лабораторія" тестує інтерактивну бібліотеку Librarius у поїздах. У каталозі можна знайти 5 тис. книг, частина з них — безкоштовні.

Як з’явилася ідея створити таку бібліотеку і чому її вирішили популяризувати саме в поїздах — розповів засновник видавництва "Лабораторія" та мобільного додатку Librarius Антон Мартинов в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський та Анастасія Касілова.

— Як з’явилася ідея створити таку бібліотеку?

— Все переходить у діджитал форму, і видавництва не виняток. Ми поки що говоримо про потяги "Інтерсіті", але також ми вже тестуємо інтерактивну бібліотеку і в поїздах далекого прямування.

— Чому ви захотіли запустити цей проєкт саме в поїздах?

— Зараз книга бореться за увагу з різними сервісами. PlayStation, LEGO, Netflix. Де нам шукати нового читача? Як цю традицію продовжувати? Аеропорти та поїзди — це саме ті місця, де у людей є багато часу, багато можливості для того, щоб зосередитися і нарешті прочитати. В епоху кліпового мислення це вже розкіш.

— Давно цю систему тестують?

— Кілька тижнів. Тестування триватиме кілька місяців. Ми зробили два лендінги, тобто два каталоги — для "Інтерсіті" та для поїздів далекого прямування. Ми будемо дивитися, які аудиторії. Вони, напевно, перетинаються якоюсь мірою. Ми бачимо всі транзакції. Хто читає, що, скільки.

— Як працює сама бібліотека?

— Ви можете завантажувати книгу в будь-який час на станції, коли є інтернет, і читати офлайн, коли інтернету немає. У поїздах на вікнах, на столиках буде QR-код, який ви натискаєте і відразу переходите в цей додаток і відкриваєте найбільшу в Україні бібліотеку електронних книг.

— Скільки їх там?

— Поки що це десь близько 5 тис. книжок. Буквально до кінця року в каталозі буде 10 тис. книг. Там буде багато україномовних книг, англомовних книг і, звичайно ж, і російські, і польськомовні книги теж там наявні.

— Це платно?

— Половина асортименту безкоштовна. Багато класики можна читати безкоштовно. Але половина асортименту платна, тому що автори теж хочуть їсти та, власне, потрібно оплачувати роялті.

— За яким критеріями відбирали книги?

— Наприклад, в "Укрзалізниці" є ініціативні працівники, які просили додати книги Сергія Жадана, бо він часто пише про "Укрзалізницю". Також просили додати "Вбивство в Східному експресі", тому що тематична книга.

Ми дивимося, як люди читають, що люди читають, і під це налаштовуємо рекомендаційні алгоритми. Потім ми пропонуємо ті книги, які найбільш релевантні. Це теж одна з переваг системи. Клієнт, коли заходить у додаток, вибирає ті категорії книг, які йому найбільш цікаві, а потім система вже під нього підлаштовується.

— Що найчастіше читають?

— Художню літературу. Сучасну художню літературу. Найчастіше читають жінки 25-45 років.

Ми зараз працюємо над форматом підписки, коли ти платиш 150 грн і читаєш все, що є в мобільному додатку. Що більше ти прочитав, то дешевше це тобі буде коштувати.

— Тобто додатком не обов’язково користуватися саме в поїздах?

— Так, його можна завантажити будь-де. Просто "Укрзалізниця" з метою популяризації читання ухвалила рішення додати цей сервіс.

— Яку книгу ви можете порекомендувати до прочитання?

— "Черчилль і Орвелл. Битва за свободу". Один з них — політик, інший — журналіст і письменник. Один — правих поглядів, інший — лівих. Черчилля в Нью-Йорку збиває машина, але він не вмирає. А Орвеллу під час громадянської війни стріляють в шию, але він теж вижив.

Це книга про двох людей, які сильно вплинули на все: літературу, політику, історію. Сюжет захопливий.

Також мене вразила книга чеського письменника Мілана Кундера "Нестерпна легкість буття". Це художня література.

Я читаю не так багато. Читаю близько 30-40 книжок на рік. Можу порадити Стівена Кові "Сім навичок високоефективних людей".

Прямий ефір