Як Росію позбавити права вето в Радбезі ООН — думка експерта

Олексій Іжак. Скріншот відео: kanaldom.tv

Позбавити Росію права вето в Раді безпеки ООН можливо, але це тривала бюрократична процедура. Про це сьогодні, 23 вересня, в ефірі спецпроєкту "Україна в ООН" телеканалу "Дом" розповів завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Він зазначив, що Росія стала постійним членом Ради безпеки ООН історично, як правонаступниця СРСР.

"Так склалася історія, що відразу були встановлені п'ять країн-переможниць Другої світової війни. І ось ця ситуація триває" — сказав Їжак.

І як постійний член Ради безпеки ООН, Росія має право вето на рішення цього органу.

Експерт нагадав, що в промові президента України Володимира Зеленського 22 вересня на Генасамблеї ООН "є натяк на те, що з цим треба щось робити".

"У промові є кілька непрямих, але вказівок на те, що неправильно, що є країни, які можуть використовувати право вето", — сказав Їжак.

Він повідомив, що статут ООН має механізм, який дозволяє обійти право вето в Раді безпеки.

"Є така процедура, коли постійний член Ради безпеки бере участь у війні. І тоді через Генеральну асамблею може бути ухвалена зобов'язальна резолюція. Але це складно. Така процедура десяток разів в історії ООН використовувалася", — уточнив експерт.

У зв'язку з цим Їжак вважає, що Україні потрібно вивчити цей процедурний момент і проаналізувати реальну можливість позбавлення Росії права ветувати резолюції Ради безпеки ООН. А також можливість розширення числа постійних членів Радбезу.

"Це те, з чим треба працювати. Процес розширення Ради безпеки та перегляд права вето триває вже років 10, постійно звучать різні пропозиції. Ну, процес складний, тому що організація бюрократична", — резюмував він.

Читайте також: Промова президента України Володимира Зеленського на Генеральній асамблеї ООН

Нагадаємо, що Рада безпеки ООН була заснована в жовтні 1945 року. Відповідно до ст. 24 статуту ООН на неї покладено головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки. До складу Ради входять 15 держав-членів — 5 постійних і 10 непостійних, які обираються Генеральною асамблеєю ООН на дворічний термін.

Постійними членами Ради є: Велика Британія, Китай, Росія, США, Франція.

Постійні члени Радбезу мають право вето — можуть відхилити проєкт будь-якої змістовної резолюції Ради безпеки. Вето вважається накладеним, якщо хто-небудь з постійних членів голосує проти тієї чи іншої резолюції. Утримання від голосування не вважається накладенням вето.

Прямий ефір