Як запобігти інсульту: "Утро Дома" з терапевтом Вадимом Жежерою

Вадим Жежера. Фото: kanaldom.tv

Спорт та правильне харчування — запорука здоров’я. А шкідливі звички часто спричиняють дуже негативні наслідки. Серед них — інсульт. Це одна з найпоширеніших причин смерті у світі, хоча у 80% випадків його можна запобігти. Тому існує Всесвітній день боротьби з інсультом, що відзначають сьогодні, 29 жовтня.

Як розпізнати та запобігти інсульту — розповів лікар-терапевт Вадим Жежера в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський та Анна Кузіна. 

— Що заведено робити у Всесвітній день боротьби з інсультом?

— У Всесвітній день боротьби з інсультом, як і будь-якого іншого дня, ми повинні, будь-який лікар повинен передусім вживати профілактичних заходів інсульту. Тому завдання лікарів, особливо лікарів первинної лінії — це терапевти, сімейні лікарі — зробити так, щоб не довести пацієнта до невропатолога. Щоб провести профілактичні заходи та щоб у нас було якнайменше пацієнтів з діагнозом "гостре порушення мозкового кровообігу". Це те, що в народі називають інсультом.

— Як він з’являється, що йому передує?

— Шкідливі звички — це найголовніша причина. Це тютюнопаління, зловживання алкоголем. Друга причина — це гіподинамія, коли люди мало рухаються. Зараз у нас, на жаль, молодшає інсульт, молодшають серцево-судинні захворювання через те, що молодь перестала рухатися. І третя причина — спадкові хронічні захворювання, як-от цукровий діабет, аномалія розвитку судин. Це також призводить до виникнення інсульту.

— Ви сказали, що інсульт молодшає. Яка зараз статистика в Україні, наскільки він помолодшав?

— Сьогодні є люди і 18-річні, і 20- й 30-річні. Ще буквально років 15 тому сказати, що у 20-річної дівчинки чи 20-річного хлопця інсульт — це був нонсенс для нас. Сьогодні це цілком реальний діагноз, цілком реально зустріти. Все пов’язане зі способом життя.

— Як розпізнати інсульт? Якщо раптом у людини поруч він станеться, які перші ознаки і які кроки ми можемо зробити до приїзду лікарів?

— Основним провісником інсульту є так звана транзиторно-ішемічна атака. Це коли в людини несподівано, ні з того ні з сього, оніміла одна кінцівка або оніміла половина тіла, або стався жахливий головний біль. Це найжахливіший головний біль. Це біль розривного характеру. Таке відчуття, що пневмолещата поставили вам у черепну коробку та починають їх розсувати.

Також ознакою є те, що віднялася кінцівка. Можна подумати, що це невралгія, це десь я засидівся або десь у мене защемило хребець. Ні, різниця в тому, що за невралгії у людини буде страшний біль. Це якщо защемило нерв. Тому що це захворювання периферичної нервової системи.

Під час транзиторно-ішемічної атаки, під час інсульту жодного болю не буде. Просто кінцівка перестане рухатися, людина її не відчуває. І коли ви просите людину підняти обидві руки вгору, якщо в неї оніміла рука, вона одну руку підніме, а другу руку підняти не зможе. Можуть бути некоординовані рухи, тобто людина може не відчувати, що вона робить, у неї може посмикуватися рука або посмикуватися нога. Вона може не контролювати ці дії.

Також може бути порушення мови або людина взагалі не буде з вами розмовляти. Вона просто замовкне. Ви їй ставите питання, вона ніби водить очима, але нічого сказати вам не може. Або це буде сплутана мова, або це буде незв’язна мова, тобто ви ставите людині питання: "Що тебе турбує?" А вона вам розповідає про те, як приготувати плов, наприклад, або що вона робила учора. Людина не контролює свою мову.

— Якщо я побачу таку симптоматику, чим я можу допомогти людині до приїзду швидкої? Що робити?

— Тут робити особливо нічого і не треба. Ви нічим у цій ситуації не допоможете. Ваше завдання просто вчасно розпізнати це. Якщо це інсульт, то тут відіграють роль години. Буквально першу годину пацієнту необхідно надати медичну допомогу.

Моментально дзвоніть у швидку, кажіть, що людина непритомна або ж у людини незв'язна мова, оніміння кінцівки. Можете так і сказати — підозра на інсульт.

— Що робити, щоб не довести себе до інсульту? Які є способи профілактики захворювання?

— Це регулярні перевірки. Щорічно проходити перевірку, тобто прийти до свого сімейного лікаря, до терапевта і сказати, що хочете перевірити своє здоров’я. Сказати: "Лікарю, мене нічого не турбує. Я просто хочу здати аналізи. Підкажіть, які аналізи, які методи обстеження пройти, щоб я почував себе більш-менш нормально або щоб я міг завчасно передбачити якесь захворювання?" Водночас бажано поговорити зі своїми близькими — з мамою, татом, дідусем, бабусею — і дізнатися, які захворювання вони мають. Поцікавитись у своїх батьків, щоб розуміти, що може до вас надалі перейти у спадок. Обов’язково дізнатися та прийти про це розповісти лікарю.

Якщо батьки мали інсульти чи інфаркти, потрібно дізнатися, коли був перший, у якому віці.

— Чи можна зазнати інсульту і не помітити цього?

— Ні. Такого не буває. Можна не помітити транзиторно-ішемічну атаку. Тому що інсульт обов’язково призводить до інвалідизації. Якщо пацієнт вижив, то цей пацієнт — інвалід.

Повернімося знову ж таки до профілактики. Проходячи кожного разу перевірку, ви розумітимете, в якому стані ваш організм, наскільки він постарів, наскільки він молодий, живий і веселий. Не можна заганяти себе у роботі. Ви не заробите всіх грошей світу. Я завжди пацієнтам таким говорю: "Хлопці, ви зараз працюєте над тим, щоб влаштувати свою кар’єру, щоб влаштувати свій побут, але настане час, коли ви ці гроші накопичені занесете в аптеку".

Приходить до мене 30-річний пацієнт, я йому міряю тиск, має тиск 160 на 100 або 150 на 90. Високі цифри. Я йому ставлю діагноз "гіпертонічна хвороба", а він каже: "Ні, лікарю, ви не розумієте, це я просто вас побачив, злякався, а вдома у мене чудовий тиск". Коли призначаєш ліки, дуже часто такі пацієнти вживають якусь частину таблеток. Призначив, кажу: "Спробуймо, місяць приймайте. Подивимося, як ви на них відреагуєте". Він місяць вживав, у нього тиск став 120 на 80. "Все, я вилікувався". Ні, друзі мої, не можна вилікувати гіпертонічну хворобу. Вона не лікується. Вона лише підтримується медикаментозними препаратами і їх треба, на жаль, пити регулярно.

Прямий ефір