Як подолати страх сцени: "Утро Дома" з тренером із публічних виступів Михайлом Міскуном

Михаил Мискун. Фото: kanaldom.tv

Страх публічних виступів притаманний майже всім людям. Але деяким вдається побороти його і успішно виступати на сцені.

Чому люди бояться публіки і як подолати хвилювання — розповів корпоративний тренер із публічних виступів Михайло Міскун в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— За статистикою 95% людей бояться сцени. Це нормально?

— Треба змиритися з тим, що боятися — це нормально. Страх публічних виступів стоїть на другому місці після страху смерті. Думки про те, як на мене подивляться, чи виправдаю я чиїсь надії, який я маю вигляд, дають цей страх.

— Його не можна позбутися?

— Якби цього не можна було позбутися, ми б тут з вами не були. І люди не виходили б на сцену, ми б не дивилися концерти співаків, спектаклі. Головне — зрозуміти, для чого людині виходити на сцену. Важлива мотивація і мета.

— Як людині заспокоїтися перед виходом на сцену?

— До моменту "заспокоїтися" ще треба попрацювати. Підготувати текст, написати рукою, тому що нейронні зв’язки ніхто не відміняв. Перевірити, прописати, проговорити, кілька разів прогнати, записати себе.

Найстрашніше — це бачити себе збоку. Тому факт змирення, що я такий, у мене такий зріст, у мене така зовнішність, я говорю жахливим голосом. Потрібна підготовка і практика. Що більше, то краще. Тому до моменту "страх сковує" ще треба дожити.

Чому відбувається цей страх? Тому що в залі сидить хтось, ти побачив його негативний погляд. У цей момент треба зупинитися і зрозуміти, що нічого не трапиться, якщо ви виступите погано. Заспокоїтися, взяти паузу і працювати далі. Я завжди кажу — починайте з самопрезентації. Скажіть, як вас звуть, чим ви займаєтеся, який ви пост обіймаєте. Для чого? Крім того, що ви себе назвете, в цей момент ви зберетеся.

Далі, якщо ви готувалися, у виступі є основні речі, які потрібно сказати. Вони в голові все одно засядуть. Можливо, ви не виступите феєрично, але щонайменше ви скажете ту інформацію, яку потрібно буде сказати. Про запас завжди повинна бути інформація, тексти. Люди люблять історії, тому дві-три історії повинні бути в кишені.

— Куди потрібно дивитися під час виступу?

— Завжди в аудиторії є люди, яким все подобається. Потрібно знайти їх і на них працювати. Якщо потрібно працювати з великою аудиторією, припустімо, 100 осіб, то її потрібно поділити на сектори. І працювати за чергою з одним, другим, третім сектором.

Виступати — це складно. Багато людей переживають, що їх не дивляться в соцмережах. А не дивляться, бо не цікаво. Тому що камера "з’їдає" 70% емоційного посилу.

— Як подолати хвилювання під час виступу?

— Треба зробити паузу, вдихнути-видихнути, попити води. Потрібна коротка пауза для перезавантаження. Потрібно її придумати.

Я вчу тому, що потрібно починати з емоції. Виступ має бути непередбачуваним, має бути максимум лайфхаків, історій, життя. Тебе повинні хотіти бачити далі. Спікера має бути мало.

Що більше ви готуєтеся, то більше у вас пазлів. І коли вас хтось хоче підловити, у вас вже є відповідь.

Прямий ефір