Як оздоровити українців — цілі нової президентської програми: "Официальный разговор" із Вадим Гутцайтом

Вадим Гутцайт. Фото: ukraine30.com

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 22 червня, презентував програму "Здорова Україна" під час форуму "Україна 30". Вона націлена на збільшення тривалості життя українців та популяризацію здорового способу життя.

Які ініціативи планують реалізувати в межах програми і коли варто очікувати на перші результати — розповів міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Сьогодні на форумі "Україна 30" була презентована програма "Здорова Україна". Вона дійсно допоможе українцям бути здоровішими і жити довше?

— 100% допоможе. Ви ж знаєте, що найважливіше, що є у людини — це її здоров’я. Просто не курити і не випивати спиртні напої — це важливо, але до цього треба ще додати фізичні активності, заняття фізичною культурою і спортом. Не обов’язково йти в секції, професійно займатися спортом.

У кожному куточку країни будуть побудовані інтерактивні спортивні майданчики. На них будуть розміщені QR-коди. Будь-яка людина може прийти, навести QR-код і подивитися, що їй потрібно робити, які вправи, якщо вона ніколи не займалася спортом.

Наприклад, чоловік почув по телевізору, що спорт — це класно, і прийшов займатися. Він пішов у парк, побачив спортивну локацію, побачив QR-код, навів. І потім він дивиться, як олімпійський чемпіон із якогось виду спорту або президент Олімпійського комітету Сергій Бубка показує, які вправи потрібно йому робити. Спробував, потренувався, отримав навантаження, йому сподобалося, став себе краще почувати.

Чим більше буде таких майданчиків, тим більше буде уваги до спорту. Чим більше будуть люди займатися спортом, тим краще буде результат. Але потрібно розуміти, що за два роки це не відбудеться, має минути час.

Але починати з чогось потрібно. І президент розпочав цю програму, яку ми будемо втілювати в життя. Я впевнений, що мине час, і ми побачимо більше людей, що займаються фізичною активністю. По-друге, ми побачимо більше дітей, що займаються спортом в дитячих юнацьких спортивних школах. Це підхоплять ЗМІ та будуть показувати по телевізору. Нам важливо, щоб всі телеканали стали більше показувати про спорт. Щоб діти брали приклад із цих людей.

— Коли ми зможемо побачити результати цієї програми? Адже, напевно, вона буде впроваджуватися покроково.

— Це системна робота, до якої залучені МОЗ, Міносвіти, всі мери, керівники обласних держадміністрацій. Тобто це комплексна робота.

Цього року в планах — зробити 800-900 спортивних локацій з інтерактивними QR-кодами. Програма розрахована на десятки тисяч таких локацій по Україні.

Ви прийдете і побачите спортивні майданчики. Ви побачите, як до них діставатися, ви побачите QR-коди. Я сподіваюся, ви побачите все більше людей, що займаються в парках.

Минулого року ми відкрили НСК "Олімпійський" для відвідування, поставили два види комплексних тренажерів і зробили їх доступними для всіх. Протягом дня там сотні людей займаються спортом.

Пандемія показала нам, наскільки спорт важливий. Ми побачили в соцмережах, як люди займаються спортом і пропагують спорт.

— Спортивні локації побудують, але як у людей виробити звичку займатися спортом? Зокрема, як ви плануєте залучати до спорту молодь і підлітків?

— По-перше, в школах зміниться підхід до занять спортом.

Завдання президента — щоб кожен день у школах була фізкультура. Щоб діти щодня займалися фізкультурою або іншими фізичними активностями під час уроків. Це потрібно, щоб діти з дитинства привчалися до занять фізичною культурою. Щоб вже з дитинства діти розуміли, що спорт — так само важливо, як чистити зуби вранці. Це повинно увійти в нормальний ритм життя.

По-друге, звичайно, все залежить від самих батьків. Адже в родині, де батьки займаються спортом, діти будуть брати з них приклад. Якщо дитина бачить, що її батько та мати багато чого досягли завдяки спорту, що батько з матір’ю здорові, то це їй дає правильний приклад для наслідування.

— Розкажіть про проєкт "25 спортивних магнітів України".

— Програма президента "25 спортивних магнітів України" була започаткована у 2020 році. Вона полягає в тому, що до 2023 року в Україні має бути побудовано 25 багатофункціональних спортивних залів, басейнів, льодових арен. Ці об’єкти будуть доступні для людей будь-якого віку, для всіх дитячих спортивних шкіл, для всіх збірних команд.

У восьми областях такі об’єкти вже можна побачити. Цього року плануємо відкрити ще п’ять.

Для того, щоб люди почали займатися спортом, нам потрібна інфраструктура. Нам потрібно, щоб дітки приходили в хороші, відремонтовані зали в дитячих школах. Нам потрібно, щоб у збірних було найкраще обладнання для досягнення мети. Для того, щоб у них були прекрасні зали, щоб у них були відновлювальні сауни або лазневі комплекси. Тобто це цілий процес. Буде масовість у спорті, буде багато людей займатися спортом, буде багато дітей займатися спортом — рано чи пізно ми побачимо все більше і більше діток, які будуть виходити на світову арену і піднімати український прапор.

— Порадьте, з чого потрібно починати заняття спортом?

— Для початку потрібно випити стакан води, а краще — два. Потім вийти на вулицю і пройтися. Бігати не обов’язково. Потрібно пройтися хвилин 40, розтягнутися, підтягнутися. Це для початку.

Також бажано сходити до лікаря, пройти обстеження, тому що комусь заборонено бігати, іншим — робити певні вправи. Потрібно зрозуміти, що вам можна робити, і кожен день приділяти час спорту — 10 хвилин, потім 20 хвилин. І з часом ви житимете спортом.

Прямий ефір