Як убезпечити свої дані: "Утро Дома" з IT-експертом Владиславом Савченком

Владислав Савченко. Фото: kanaldom.tv

Захищеність у мережі — питання, яке хвилює багатьох людей. Постійний збір інформації сторонніми додатками іноді лякає.

Які дані збирають про користувачів в мережі, що з цим можна зробити та де потрібно зберігати свою інформацію — розповів IT-експерт Владислав Савченко в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Юлія Крапівіна й Анастасія Касілова.

— Що таке резервне копіювання?

— У бізнесі є хороша аналогія терміну "резервне копіювання". Ти стоїш на обриві, тобі потрібно його перестрибнути, ти стрибаєш, але не доскочив. І резервне копіювання — це коли ти можеш повернутися у вихідну точку та спробувати ще раз, наприклад, відштовхнутися сильніше. Це сенс резервного копіювання.

— Як безпечніше зберігати інформацію — в хмарному сховищі або вдома, на жорсткому диску?

— Якщо з точки зору внутрішнього спокою, звичайно, краще брати не підключений сервіс. Тобто ти береш жорсткий диск, на нього копіюєш інформацію і все. Якщо він не підключений ні до якого комп’ютеру, то доступу до нього немає. Відповідно, забрати дані звідти не можуть. Але жорсткі диски мають властивість губитися, наприклад, при переїзді. А якщо зберігати дані в онлайні — дійсно, до них можуть отримати доступ сторонні особи.

— Чому буває так, що я можу про щось розмовляти, наприклад, про помаду, а потім мені відразу висвічується реклама помади?

— Це класна технологія. Її запровадили всі великі корпорації — вони можуть активувати телефон при ключових словах, тому вони чують те, чим ви цікавитеся.

Ніяка суперсекретна інформація не збирається — програма розпізнає ключові слова, але не слухає ваш діалог безпосередньо. Відбирається тільки найголовніше, таке є вже майже у всіх телефонах. Наприклад, ти відкриваєш вбудовану карту і бачиш свої часті місця відвідування. Телефон навіть може ідентифікувати ваш будинок, тому що ви проводите ніч у цьому місці.

Дуже часто я знаходив речі, які я обговорював — мені висвітилася досить хороша пропозиція, я купив і сильно від цього не страждаю.

— Якщо сайт просить доступ до мікрофона, камери та інших даних, його варто давати?

— Не бачу сенсу давати доступ програмі, яка нічого не має спільного з фотографією, з відеозаписом, з відеодзвінками або аудіодзвінками, тому деяким додаткам я відмовляю в доступі в цілях базової безпеки.

— Як убезпечити себе?

— Скрізь, де можна, налаштувати двоетапну перевірку. Ви прив’язуєте пошту або номер телефону, і вам дублюється другий пароль. Майже в усіх додатках можна зайти і подивитися, хто ще користується, наприклад, месенджером. Якщо ви бачите незнайомий пристрій, можете його звідти видалити.

— Яку інформацію нікому не можна розповідати?

— Почастішали випадки шахрайства, коли приходить смс, в якій сказано, що ви чекаєте на переказ 3 тис. грн, наприклад, і для підтвердження операції потрібно зателефонувати за номером. Звичайний мобільний номер. Людина дзвонить і дає всі дані — номер картки, термін дії, секретне слово.

Після цього шахраї йдуть в банківський центр і кажуть, що загубили картку. Надають дані, називають останню операцію і забирають нову картку з усіма вашими доступами. Тому по телефону краще нічого не розповідати, якщо ви не впевнені, що це дійсно банківський працівник.

— Наскільки захищена Україна в плані кібербезпеки?

— Зараз велика кількість активностей пов’язана з державною інформацією, з державними реєстрами, де зберігаються наші паспортні дані, свідоцтва про народження, ідентифікаційні коди. Це все цифровізовано, і це зараз досить активно упорядковують, тому, я думаю, що через пару років можна буде говорити, що ми вже на верхівці з безпеки зберігання наших даних у державі.

Медіа-партнери
Прямий ефір