Як на практиці буде продаватися земля, розповіли в Мінагропромі

Иллюстративное фото: ua.news

При покупці-продажу землі держава не контролюватиме процес домовленостей між учасниками угоди. Контролю підлягають два основних моменти — площа ділянки, що продається, а також походження грошей, якими оплачується угода. Про це у програмі "Неофициальный разговор" телеканалу "Дом" розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Він пояснив, що умови ринку землі націлені в першу чергу на дрібні та середні сільгосппідприємства.

"Які є обмежувачі з відкриттям ринку землі з 1 липня? Площа покупки — не більш 100 гектарів в одні руки. Тобто в умовах України — це дрібне підприємство. Бо середнє — від 3 до 5 тис. гектарів. Тобто 100 гектарів — це фермери. Ми говоримо, що дрібні фермери — це взагалі до 500 гектарів. Потім, через 2,5 роки, межею буде 10 тис. гектарів. Це знову ж середні підприємства. Холдинги, в середньому, обробляють від 50 тис. гектарів і вище", — сказав заступник міністра.

Висоцький зазначив, що зараз відкривається ринок в першу чергу на паї. В основному, паї — це 3-7 гектарів.

"І вартість середнього паю буде близько 200 тис. грн", — уточнив він.

Вибрати для придбання ділянку землі можна за допомогою онлайнреєстру Державний земельний кадастр. Тут складена інтерактивна карта всієї землі України, щодо кожної ділянки можна подивитися її базові параметри, цільове призначення землі, а також дізнатися про власника.

"Якщо ви хочете купити землю — дивіться, хто власник, звертаєтеся до нього з пропозицією. Держава цей процес не контролює. Ви самі домовляєтеся з власником", — пояснив Висоцький.

При цьому держава контролює два моменти при купівлі-продажі землі:

  • щоб не продавали понад 100 гектар;
  • історію походження грошей, якими оплачується покупка.

Все це перевіряє нотаріус, у якого здійснюється операція купівлі-продажу.

"Тобто треба показати джерело доходу — або довідку про доходи, про зарплату, або декларацію з податкової служби. Це дуже важливо, щоб тут не використовувалися тіньові гроші. І обов'язково платіж йде через розрахунковий рахунок. Тобто готівковий розрахунок також заборонений", — підкреслив Висоцький.

Повна версія інтерв'ю: Ринок землі від А до Я: "Неофициальный разговор" із заступником міністра аграрної політики Тарасом Висоцьким

Нагадаємо, в Україні 33 млн гектарів землі знаходяться в приватній власності, від 5 млн гектарів — у комунальній, державній власності. Ринок землі передбачає придбання та продаж виключно приватної землі. На покупку державних або комунальних земель накладено безстрокову заборону, їх можна лише здавати в оренду.

Прямий ефір