Як депортують громадян України з окупованого Криму, розповів монітор ООН

Виталий Хилько. Фото: blackseatv.com

Триває примусова депортація громадян України з території окупованого Криму. Про це у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" розповів представник Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Віталій Хилько.

Він уточнив, що депортації підлягають громадяни України, які не мають паспортів Російської Федерації та проживають в Криму без так званої посвідки на перебування. Такі особи за законодавством РФ вважаються іноземцями.

"За 2020 рік ми задокументували 178 випадків, коли "суди" на території АРК (Автономної Республіки Крим, — ред.) виносили рішення, які зобов'язують дану категорію осіб покинути АРК. З них 105 громадян України отримали таке "судове" розпорядження", — повідомив Хилько.

Водночас 416 осіб (з них щонайменше 292 — громадяни України) отримали припис заплатити штраф за порушення так званих міграційних правил, які діють в РФ.

Віталій Хилько каже, що зазвичай ідеться про звичайних кримчан, які проживали на півострові раніше і залишилися тут після 2014 року.

"Єдине необхідно уточнити, що це ті, які не отримали паспорт РФ і не мають довідки про тимчасове або постійне місце проживання. Тобто зазвичай це особи, які не мали прописки на території АРК. Зауважую — зазвичай, тому що бувають винятки скрізь. Можливо, хтось із них приїхав до Криму вже після окупації — працювати або відвідувати своїх родичів, або просто користуватися правом вільного переміщення територією України", — додав представник Моніторингової місії ООН.

Є два види депортації — примусовий та самостійний виїзд. Якщо рішенням "суду" приписано самостійний виїзд, але людина не залишила окуповану територію, тоді її затримують повторно і їй вже загрожує примусова депортація.

"При примусовій депортації затриманих поміщають у так звані приймачі — місця утримання під вартою. І ці особи будуть депортовані. Ми документуємо такі випадки. Їх депортують або спочатку на територію РФ (зазвичай у Ростовську область), а звідти вже на територію України через Харківську область. Або ж безпосередньо через адміністративний кордон з Кримом на територію материкової України", — уточнив Хилько.

Повна версія інтерв'ю: Переслідування, "суди" та депортація: Віталій Хилько про доповідь Моніторингової місії ООН щодо Криму

Прямий ефір