Геноцид кримськотатарського народу на прикладі однієї родини — робота учениці для МАН

Асіє Хайруллаєва. Скриншот: kanaldim.tv

Учениця 9 класу кримськотатарського ліцею Burlik School Асіє Хайруллаєва представила свою дослідницьку роботу для Малої академії наук, присвячену депортації кримськотатарського народу. Дівчинка розповіла про злочини Сталіна на прикладі своєї родини. Деталі депортації вона дізналася від своєї матері, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Асіє Хайруллаєва показує презентацію своєї дослідницької роботи для Малої академії наук. Її вона присвятила депортації кримськотатарського народу на прикладі своєї родини. Учениця 9 класу кримськотатарського ліцею Birlik School розповідає про злочин Сталіна.

"Коли мені сказали обрати тему, у мене одразу виникла ідея розповісти про депортацію. Хочу, щоб українці на материковій частині України дізналися про біль кримськотатарського народу, який почався 1944 року та триває досі", — розповідає учениця кримськотатарського ліцею Birlik School Асіє Хайруллаєва.

В родинах кримських татар. Історія злочину Радянського Союзу передається з покоління в покоління. Про деталі депортації Асіє дізналася від матері. Більшість кримських татар депортували в Середню Азію. Інших заслали у Сибір. Родина Айше потрапила на Урал.

"Вони жили десь близько 12 років там. Дідусь розповідав про те, що його тоді призвали в армію. Наші вже збиралися їхати до Таджикистану, але його забрали в армію. Він розлютився та пішов до начальника з питанням: "Чого мене, зрадника батьківщини, ще й призивають в армію?". Так він про це потім згадував", — каже матір учениці Айше Хайруллаєва.

Вже після армії дідусь знайшов родину в Таджикистані. Про повернення до Криму вони мріяли щодня. Здійснити мрію вдалося через півстоліття, а ще через чверть століття Росія —правонаступниця Радянського Союзу, знову окупувала їхню батьківщину. Важливо, щоб про геноцид кримськотатарського народу дізналося якомога більше людей.

"Мені дуже хотілося, щоб діти відчули цей досвід в науковій сфері. Не очікували, що займаємо перше місце на територіальному етапі. Наша робота справила таке враження на журі, бо учениця розказувала історію своєї родини. Дуже важливо, коли дитина оповідає те, що безпосередньо стосується її родини", — каже директорка ліцею Birlik School Ольга Кича.

На цьому Асіє Хайруллаєва та керівництво гімназії зупинятися не збираються, бо це лише початок дослідницької роботи про депортацію кримськотатарського народу. Наступного разу в роботах для Малої академії наук братиме участь ще більше учнів.

Також цікаво: У Києві презентували елементи культури, що об'єднують українців та кримських татар 

Прямий ефір