Фотографка з Донецька розповідає про війну в Україні всьому світу

Олена Гром. Скриншот: kanaldim.tv

Про проєкти переселенки з Донецька, фотографки-документалістки Олени Гром знає увесь світ, а в Росії її роботи заборонені. Своїми світлинами жінка розповідає про жахіття війни в Україні. Її головна мета — не дати світу забути про боротьбу українців. Історію Олени дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Її творчість заборонена в Росії, але Європа та Америка захоплюються роботами мисткині. Вона не тільки займає призові місця на міжнародних конкурсах, а й розповідає світові про жахіття війни в Україні. Документалістка, переселенка з Донецька, Олена Гром вкладає всю душу у власні проєкти.

"Моя основна місія — розповісти світу про війну, про людей, які знаходяться в скрутній ситуації. Я прагну розповісти світу про українців, про те, як вони борються, про те, як вони відбудовують нашу країну та дивляться в майбутнє", — каже фотографка Олена Гром.

Олена все своє життя прожила у Донецьку. Там вона вийшла заміж, народила дітей, побудувала дім та заснувала власний бізнес. Жінка також мала багато захоплень. Образотворче мистецтво, вебдизайн, фотографія. Також вона закінчила комп'ютерну академію. Спокійне життя змінилося 2014 року, коли її рідне місто окупувала російська армія.

"Ми зрозуміли, що ми стоїмо на порозі війни, ми почали виходити на проукраїнські мітинги. Це було дуже страшно. У квітні 2014 року буквально за кілька годин ми зібрали валізи та поїхали", — пригадує Олена Гром.

Покинувши все, родина переїхала до Києва. У столиці винайняли квартиру, але в новому місті Олена впала в депресію. Покращити настрій допомагали прогулянки та фотографія.

"Я ходила та знайомилася з цим містом, з людьми. Це було справжнім дивом. Бо ти обростаєш новими знайомствами. Зрештою фотографія допомогла мені оговтатися", — каже мисткиня.

З часом родина освоїлася, побудували новий будинок у Бучі, налагодили життя й Олена повернулась до творчості. Жінка зрозуміла, що через фото може передавати важливі речі. Вона закінчила фотошколу та почала працювати з темою переселенців, а згодом поїхала на Донбас, де знімала життя дітей.

Наступним був проєкт "Утроба", героями якого стали сім'ї, котрі живуть у підвалах. Ці фотографії Олена презентувала у багатьох країнах. За кілька місяців, вже в Ужгороді, Олена створила новий фотопроєкт, якому дала назву "Між кордонів". Ці світлини облетіли весь світ та отримали нагороди в різних країнах.

Після деокупації Бучі родина повернулась додому. Їхній будинок дивом залишився неушкодженим. Жінка продовжила свою роботу, вона документувала все, що відбувалось у містечку. Згодом Олена створила два фотопроєкти під назвою "Різня у Бучі" та "Мистецтво жити у критичній зоні".

Остання серія фоторобіт — "Викрадена весна", яка перемогла на престижному фестивалі в Об'єднаних Арабських Еміратах, і проєкт "Мавки й камуфляж", що розповідає про спільноту жінок-волонтерок, які плетуть маскувальні сітки для фронту.

Читайте також: У Литві відкрили виставку "Бахмут — обличчя геноциду 1942/2022"

Прямий ефір