Фестиваль StartUp ГОГОЛЬFEST у Маріуполі запропонував новий формат проведення

Спектакль Make Up. Фото: gogolfest.org

Фестиваль сучасного мистецтва StartUp ГОГОЛЬFEST-2021 тривав у Маріуполі з 28 до 30 травня. Організатори знайшли нові формати, аби якомога більше глядачів могли побачити та долучитися до подій театральної, музичної, візуальної та освітньої програм. А їх презентували понад 70. Загалом упродовж трьох днів фестивальні заходи відвідали понад 5 тис. людей. Натомість в онлайні StartUp ГОГОЛЬFEST охопив майже 50 тис. глядачів. Медіапартнером фестивалю виступив телеканал "Дом".

"За два минулі роки взагалі не можна створити щось неунікальне. Адже ми перебуваємо в умовах, які нам диктує сьогодення. І зробити класичний проєкт таким, яким він був раніше, вже неможливо. На це, зокрема, вплинули карантинні вимоги та обмежене фінансування", — зазначив директор ГОГОЛЬFEST Максим Демський.

Він назвав кілька унікальних речей, які довелося втілити вперше.

Ключовою та унікальною подією цьогорічного фестивалю став site-specific проєкт "Дорога додому" режисера Владислава Троїцького. Ця грандподія вимагала багато зусиль і від команди ГОГОЛЬFEST, і від Маріуполя. Зокрема, місцевий провайдер "Формат" проклав інтернет у степ, на місце проведення заходу. Без цього неможливо було б забезпечити трансляцію перфомансу, аби люди наживо спостерігали за всім, що відбувається.

На подію спеціальними автобусами привезли близько 500 глядачів. Але багато хто діставався й власним транспортом. Тож загалом майже 1000 людей одночасно подивилися виставу, враховуючи тих, хто був на місці її проведення, та тих, хто спостерігав в інтернеті. На 31 травня "Дорога додому" мала вже близько 3 тыс. переглядів.

Під час події художники Дмитро Костюминський та Олексій Нужний створили на мосту 14-метрову металеву інсталяцію "Древо життя". За словами Максима Демського, вона розширює культурні кордони Маріуполя і стає новою стелою на межі в'їзду до міста. Мер Маріуполя Вадим Бойченко ініціює впорядкування території навколо мосту та інсталяції "Древо життя". Адже вона може стати не просто ключовою культурною, а й туристичною точкою на карті Донецької області та й усієї України загалом.

Ще одним особливим моментом фестивалю стала візуальна програма ART-WAGON. На залізничній колії вздовж моря вже багато років стоять старі списані пасажирські вагони. "Укрзалізниця" дала тимчасовий дозвіл на те, аби перетворити їх на територію мистецтва. Художники з різних міст України створили в них артсквот з різноманітними експозиціями та інсталяціями. Й ті напрацювання, які були вироблені тут, можуть у подальшому використовуватися як ідеї у спеціальному артпотязі GogolTrain. А від маріупольців залежить, чи збережуть вони ці вагони й продовжать мистецьку концепцію.

Також один із елементів, яким вирізнявся цьогорічний фестиваль — це створення музично-театральних проєктів. Цьогоріч довелося скасувати велику сцену в Міському саду й інтегрувати музичну програму в інші. До таких проєктів належать вистави:

  • Make   Up від кабаре Dakh Daughters;
  • RE-post опера LE від формації Nova Opera;
  • "Стус. Перехожий" та Alone у виконанні акторів ЦСМ "ДАХ".

Окрім того, на фестивалі показали наживо "Маріупольську рапсодію", яку протягом року спільно в онлайні готували маріупольскі актори з "Театроманії" та німецькі з Ogalala kreuzberg, від режисерки Christine Dissmann.

Серед міжнародних колаборацій був і проєкт від швейцарської акторки Elsa Couvreur. Завдяки такій співпраці та синергії жанрів вдалося зберегти всі напрями програми. Хоча організатори хотіли показати набагато більше.

"Втім ми розуміємо, куди рухатися, які можемо зробити унікальні події, які ще більше відкриють місто для людей. Зараз щонайменше є дві-три такі ідеї. Вони дозволять збільшити, зокрема, й потік так званого подієвого туризму, коли люди спеціально приїздять в те чи інше місце заради певного заходу. І таким чином відкривають місто для себе, його можливості та культурну спадщину", — резюмував Максим Демський.

Міська влада Маріуполя запевнила, що в наступному році фестиваль проведуть у повному обсязі.

Нагадаємо, що ГОГОЛЬFEST — міжнародний мультидисциплінарний циклічний фестиваль сучасного мистецтва, який став національним проєктом, що розвиває культурну інфраструктуру, туризм та можливості регіонів. У 2019 році увійшов до топ-5 найкращих фестивалів Європи за рейтингом EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) та отримав офіційний лейбл. За час існування, з 2007 до 2021 року, ГОГОЛЬFEST відвідали 600 тис. глядачів, на 26 локаціях у 6 містах відбулося понад 4 тис. подій, в яких взяли участь 20 500 українських та 1200 закордонних митців із понад 40 країн світу.

Прямий ефір