Евакуація з "Азовсталі": подробиці порятунку людей (ВІДЕО)

Евакуація з укриття "Азовсталі". Скріншот відео: kanaldom.tv

1 травня українська влада за сприяння ООН і Червоного Хреста вперше змогла евакуювати понад 100 мирних жителів з металургійного комбінату "Азовсталь" у Маріуполі. Зі свого боку Міністерство оборони Росії повідомило про евакуацію близько 80 осіб, частина з них захотіли вирушити на підконтрольну Україні територію, решту вивезли до селища Безіменне, яке під контролем так званої "ДНР". Тим часом "Азовсталь" продовжує залишатися останнім форпостом українських військових у Маріуполі, повідомляє "Дом".

Голова переговорної групи від України Давид Арахамія уточнив, що серед евакуйованих з "Азовсталі" — діти, жінки, люди похилого віку.

Віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук додала, що евакуація відбулася завдяки контролю президента України Володимира Зеленського, генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу, Міжнародному комітету Червоного Хреста.

"Зустрічатимемо наших рідних маріупольців, які були змушені понад 50 днів перебувати під завалами без їжі, без води, але вірити, що їх врятують. І ми їх врятували, разом з вами, вашою вірою та надією та вашими молитвами", — зазначила Верещук.

Заступник командира полку "Азов" Святослав Паламар розповів, що мирних жителів рятували з-під завалів укриттів на "Азовсталі", щоб вони могли виїхати. Військовослужбовці полку "Азов" тросами діставали жінок, дітей, людей похилого віку, жінок і дітей.

1 травня агентство "Рейтер" показало кадри, як понад півсотні людей прибули з околиць "Азовсталі" до окупованого села Безіменне, яке підконтрольне так званій "ДНР".

"Обстріли були настільки сильні й поряд з нами весь час падало. У бункері не вистачало кисню, і люди виходили на перші сходинки виходу, щоб хоча б подихати свіжим повітрям. Але я навіть цього боялася робити", — розповіла Наталія Усманова, робітниця “Азовсталі”, яка прибула до Безіменного.

До Безіменного людей привезли автобуси з українськими номерами у супроводі російських військових машин та автомобілів із символікою ООН.

Це село відоме як місце одного з російських фільтраційних таборів — до них потрапляють біженці з регіону перед депортацією до РФ.

Ті, що пройшли фільтраційний табір, розповідають про важкі умови проживання та тривалі допити, за яких окупанти виявляють осіб, лояльних до України.

Тим часом на території "Азовсталі" продовжують перебувати сотні мирних жителів, зокрема десятки дітей та близько 500 поранених українських бійців, яких також необхідно евакуювати для надання необхідної медичної допомоги.

Однак президент РФ Володимир Путін наказав своїм військам блокувати меткомбінат з останніми українськими військовими, що залишилися в Маріуполі.

Сьогодні, 2 травня, на 7 годину ранку була домовленість про евакуацію людей із сусіднього з Маріуполем селища Мангуш. Люди прийшли до місця збору ще о 6-й ранку. Проте станом на 15:00 евакуація не розпочалася.

Читайте також: Маріуполь — нові дані щодо загиблих та руйнувань: ситуацію в місті обговорюємо із заступником мера Сергієм Орловим

Нагадаємо, з 1 березня Маріуполь був оточений окупантами та перебуває в блокаді, у місті одразу зруйнували стратегічну комунікацію — немає електрики, водо- та газопостачання, зв'язку. Наприкінці березня російські війська захопили частину міста і почали депортацію маріупольців, що вижили, через фільтраційні табори "ДНР" до Росії. Вже відомо про близько 40 тис. депортованих таким чином українців. Частину з них вдалося повернути до України.

Станом на 28 квітня від дій російських окупантів у Маріуполі загинуло понад 21 тис. мирних жителів (документально оформлено смерть 5400 осіб). З довоєнних 500 тисяч у місті залишаються понад 100 тисяч маріупольців. Обстрілами пошкоджено 90% будівель та споруд, з них не підлягають відновленню 45%.

До травня окупантам вдалося захопити основну частину міста, українські захисники в оточенні утримують територію металургійного комбінату "Азовсталь", у сховищах якого рятуються близько тисячі мирних жителів.

Прямий ефір