Якщо місія ОБСЄ піде з Донбасу — прогноз ситуації від військового експерта

В оккупированном Донецке. Фото: Facebook

Росія намагається витіснити Спеціальну моніторингову місію (СММ) ОБСЄ з окупованої частини Донбасу і встановити там свій повноцінний контроль. Про це в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом" заявив військовий експерт, директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко.

"Росія хоче сама там бути нібито спостерігачем, сама хоче бути миротворцем. Ми це спостерігали й в Грузії, де миротворці перетворилися в підсумку на окупантів, і в Придністров’ї, і зараз у Карабасі. Але до чого призводить таке миротворство Росії та її будь-яка посередницька роль — ми можемо у грузин запитати, вони там точно розкажуть", — сказав він.

Якщо спостерігачі ОБСЄ не зможуть відновити свою повноцінну роботу на окупованій частині Донбасу, це призведе до досить складної ситуації. Бо Росія більше не допустить на територію ніяких незалежних спостерігачів.

"На справжніх незалежних спостерігачів Росія не погодиться", — упевнений Кочевенко.

Крім того, сучасні міжнародні інститути вже восьмий рік конфлікту не можуть досягти від Кремля виконання міжнародних норм та покинути територію України.

"Арбітром може бути тільки та сторона, яку взаємно визнають обидві сторони. На жаль, ми бачимо, що в XXI столітті створені після Другої світової війни інститути безпеки, передусім ООН та Рада безпеки ООН, виявилися нездатними запобігати такого роду конфліктам", — продовжив експерт.

Підсилює проблему те, що Росія — одна з п'яти країн постійних членів Ради безпеки ООН, які мають право вето на будь-які рішення Ради.

"Держава-агресор є постійним членом Ради безпеки ООН. Я вже не згадаю, скільки разів Росія накладала вето на будь-які, навіть одноголосні рішення Ради безпеки, які могли б призвести до настання тривалого миру. Тому тут ми заходимо в точно такий глухий кут", — наголосив Кочевенко.

"Тому простого виходу з цієї ситуації я, на жаль, не бачу. Він лежить тільки в готовності України, в готовності її Збройних сил гарантувати безпеку держави та її громадян", — резюмував він.

Повна версія інтерв'ю: Блокування роботи СММ ОБСЄ в ОРДО — чи чекати на ескалацію конфлікту: "5 вопросов" з Юрієм Кочевенком

З 15 жовтня СММ ОБСЄ припинила роботу в окупованому Донецьку з міркувань безпеки. Це рішення пов'язане з блокуванням свободи пересування спостерігачів місії представниками "ДНР".

Як повідомлялося раніше, в Грузії моніторинг ситуації на лінії дотику з окупованими Росією територіями Абхазії та Південної Осетії здійснює місія Європейського Союзу. Однак місія ЄС діє тільки на підконтрольній уряду Грузії території, не перетинаючи окупаційної лінії.

Нагадаємо, до складу Ради безпеки ООН входять 15 держав-членів — 5 постійних і 10 непостійних. Постійними членами Ради є: Великобританія, Китай, Росія, США, Франція. Вони мають право вето — можуть відхилити проєкт будь-якої змістовної резолюції Ради безпеки. Вето вважається накладеним, якщо хто-небудь з постійних членів голосує проти тієї чи іншої резолюції. Утримання від голосування не вважається накладенням вето.

Читайте також: "Неофициальный разговор" із Грузії: як живуть люди по обидва боки окупаційної лінії

Прямий ефір