Ельдорадо по-українськи: про інвестиційний форум у Херсонській області говоримо з Павлом Ярмієм

Арабатская стрелка. Фото: arabatka.ua

З 10 по 11 червня в Херсонській області відбудеться перший Міжнародний інвестиційний форум "Стратегія розвитку Півдня". Місцем проведення обрали Арабатську стрілку. Чиновники, місцеві та іноземні бізнесмени розглянуть проєкти, спрямовані на соціально-економічний розвиток територій, наближених до адміністративного кордону з тимчасово окупованим Кримом.

Ще до новини про форум очільники адміністрацій Миколаївської, Одеської та Херсонської областей вирішили об'єднати зусилля для розвитку туристичної галузі Причорномор'я, а також загальної інфраструктури — через зрошення та якісні транспортні перевезення, які обмежать рух перевантажених фур і допоможуть запобігти руйнуванню доріг — багато з них потребують капітального ремонту.

Херсонську область планують зробити "обличчям України", і особливого розвитку вимагають два напрямки — сільське господарство та туризм. І якщо сільське господарство отримувало величезну кількість міжнародної підтримки, то в туризм інвестувати збираються лише зараз. І головне в цьому питанні — не дефіцит фінансів, а гідні проєкти.

Тривалий час у свідомості багатьох українців Херсонська область була лише відрізком дороги на шляху до Криму. Але сьогодні регіон має всі можливості, щоб стати самодостатнім аграрним і туристичним центром України.

Про інвестиційний форум і перспективи розвитку регіону у програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" говорить керівник Агенції регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад Павло Ярмій.

Ведучий програми — Дмитро Сіманський.

— Як прийшла ідея про місце проведення форуму?

— Ідея провести форум на Арабатській стрілці — дуже правильна. Сьогодні нарешті з'явилася можливість звернути увагу на територію, яка, з моєї точки зору, була трохи недооцінена після того, як ми втратили Крим.

Якщо ми хочемо повернути Крим по-справжньому, то Херсонська область повинна бути "вітринною" для Криму. Люди можуть захотіти повернутися в Україну, коли побачать, що Україна — конкурентоздатна, економічно розвинена, люди тут живуть добре, і тут розвиваються інноваційні проєкти.

Найближча територія до Криму — Херсонська область, якраз Арабатська стрілка. І невелика територія — близько Присивашшя та Чаплинки. Тому тільки тут і потрібно проводити форум.

— Можливо, проведення форуму надихне кримчан, і вони скажуть: "Давайте, і ми так"?

— Щоб кримчани сказали "давайте, і ми так", потрібно влити ще кілька мільярдів доларів у Херсонську область — у першу чергу в Арабатку, в Присивашшя, в Каховський район.

Після окупації Криму ми знаходимося в підвішеному стані. Але кілька мільярдів доларів для наших світових партнерів — не такі великі гроші. Потрібно подивитися на цю територію як на територію, яка повинна розквітнути. Щоб показати — Україна може реалізовувати глобальні інфраструктурні проекти, і ми можемо стати впізнаваним брендом.

Павло Ярмій на зв'язку зі студією телеканалу "Дом"

Херсонська область сьогодні — єдина територія України, яка володіє пляжами на двох морях, де є озеро Сиваш, де є Дніпро. Нам ще стати "туристичним раєм" — і ми можемо цю область перетворити на "українську Ельдорадо". Щоб українські та західні інвестори хотіли вкладати сюди гроші.

— Який часовий проміжок може відокремлювати Херсонську область від цього туристичного раю?

— Ми нещодавно провели Таврійський туристичний конгрес, де підписали меморандуми 14 об'єднаних територіальних громад Каховського та Бериславського району. Підписали такі секторальні договори Нова Каховка — Генічеськ, Нова Каховка — Скадовськ, Нова Каховка — Кирилівка.

Коли в 2014 році в Криму тільки пройшов "референдум", коли в Одесі було Куликове поле, коли в Миколаєві були бійки біля пам'ятника ольшанцям, ми в Новій Каховці провели перший Таврійський туристичний конгрес. Ми тоді ще почали розуміти, що лише в цьому напрямку нам потрібно працювати.

Сім років ми говоримо — Херсонська область повинна стати "вітриною" України не лише перед Росією та Кримом, а перед усім світом. Ми повинні показати, що можемо бути цивілізованою, економічно конкурентоспроможною країною. А це на нашій території — тільки сільське господарство та туризм.

— Чи існують уже конкретні інвестиційні проєкти? А кошти на їх реалізацію — турецькі, американські, київські?

— Минулого тижня я брав участь у відкритті першого чотиризіркового готелю в Херсонській області. Це готель "Платон", де, як ви щойно сказали, — "турецькі гроші". Дуже добре, що турки прийшли до нас, оскільки Туреччина — країна загальноприйнятого туристичного напрямку, має високі стандарти в сфері туризму.

Турецькі інвестори прийшли не лише до Херсону. Наступним проєктом буде Скадовськ. Після цього — Нова Каховка. І ми віримо, що прихід турків, а в подальшому — американських та інших інвесторів, для нас дуже важливі.

Зараз до області почали заходити багато проєктів, пов'язаних з розвитком туризму, з аграрним сектором. Найближчим часом — проєкт з Німеччиною. Спочатку приходять проєкти, потім — бачать потенціал і допомагають сформувати правильну стратегію.

Важливо знати, що ми повинні зробити додатково, щоб впізнаваність перетворилася на реальні інвестиції, а для бізнесу — на доходи. Спочатку інвестиції почалися в такі сектори, як сонячна енергетика.

Але туризм сьогодні стає привабливим для всіх — і увага Офісу президента, уряду, Державного агентства з туризму до нашої території має бути максимальною. Після Донбасу Херсонська область — друга за значимістю, а в контексті деокупації Криму —можливо, навіть перша.

— На жаль, дороги туристичних місць Таврії залишають бажати кращого. Наприклад, мене неприємно вразив шматок дороги між Миколаєвом і Херсоном. Які перспективи, що туристи зможуть їздити херсонськими дорогами без побоювань за свої автомобілі?

— Останнього року в Херсонській області ремонтують дуже багато доріг. Прекрасно відремонтували дорогу на Новотроїцьке, закінчили ремонт дороги по Мелітопольській трасі. Почалися ремонти в тих місцях, де раніше їх десятиліттями не було — "Велике будівництво" дає результати.

Крім того, Херсон пишається тим, що має хороший аеропорт. Херсон — це ще й порти. Херсон — це й залізниця. І звичайно — автомобільні дороги. Тому ми маємо все, щоб стати "південною туристичної зіркою" України.

Ми дуже сподіваємося, що влада уважніше подивиться на регіон — як на територію, де повинні бути зосереджені представництва європейських проєктів, міжнародні проєкти. Тому що інвестиційна привабливість Херсонської області повинна допомогти деокупації Криму.

Прямий ефір