Екзотична ферма під Києвом та розробка технології термодому — історія селекціонера з Київщини

Анатолій Патій. Скриншот: kanaldim.tv

У 2000-х роках Анатолій Патій створив на Київщині екзотичну ферму, де вирощує тропічні рослини. Аби заощадити на опаленні, він побудував для теплолюбних рослин термодім. Свій винахід чоловік запатентував у Німеччині. Анатолій Патій продав кілька сотень проєктів. Нині він водить екскурсії на екзотичну ферму та розповідає про свої винаходи, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Анатолій Патій — інженер, системотехнік, вчений селекціонер. У 2000 роках створив на Київщині екзотичну ферму і вирощує тропічні рослини. Каже, мріяв про це з дитинства, коли за порадою батька посадив у горщики з землею першу кісточку апельсини. Помаранчі йому подарував рідний дядько. Тоді в магазинах не було навіть яблук, не те що апельсинів

Для Анатолія бананова ферма в Рожнах — це справа всього життя, яке приносить не лише задоволення, а й фінансову незалежність. Аби заощадити на опаленні, він побудував для теплолюбних рослин термодім. Свій винахід запатентував у Німеччині. Наразі вже продав кілька сотень проєктів. У Голландії на саджанцеві заробляють мільярд євро в рік, розповідає вчений. В Україні також можна вирощувати цитрусові й мати з того великий зиск.

"Все органічне тут. Звичайно, у подібних теплицях, наприклад, у Херсонській області та в Криму можна вирощувати банани та аванси. Звичайно, вони будуть навіть дешевші, чим їх експортувати із других країн", — розповів власник екзотичної ферми Анатолій Патій.  

Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії на цитрусовій фермі в Рожнах квітли апельсини, мандарини та лимони, схожий на аромат жасмину запах екзотичних рослин ніби нагадував про мирне життя. У будинку стало дуже гучно, тож Анатолій разом з дружиною Тетяною переселилися в теплицю.

"Спав я одну годину на добу, а може, й не спав. 28 днів так тривало, розумів, що це погано завершиться. Потім неподалік від нас впала ракета, ми вирішили виїжджати", — каже дружина засновника ферми Тетяна Бердник.   

Тоді подружжя поїхало до друзів у Німеччину. Доглядати за бананової фермою попросили племінника. Через пів року повернулися додому. Більше не витримали. Дуже сумували за своїм садом.

"Якби це трапилось на зиму, то це була б катастрофа, адже тут не було опалення. Ударом пошкодило трубу. Втім, тоді все йшло до літа. Потім, як ми повернулися, то все полагодили. Припинилися бомбардування. Ми в потім дуже гарно перезимували і відновили свій бізнес. Правда, стало мало клієнтів", — резюмував власник екзотичної ферми Анатолій Патій.  

Попри війну, екскурсію на бананові фермі проводять і, як і раніше, люди приїздять сюди не лише побачити екзотичні фрукти, а й відвернутися від реальності. Для українських захисників та їхніх родин відвідини безплатні.

В теплиці-термосі ростуть грейпфрути, ананаси, низькорослі банани виведені в 1998 році в Інституті ботаніки, а також папая. За час війни в оранжереї з'явилася нова мешканка. Дуже добре її називають шпинатом довголіття або "Листком Бога". Гілочку лікарської рослини подарував селекціонеру тибетський монах і сказав, що вона лікує від 100 хвороб.

Якби не війна, я почував себе абсолютно щасливим, каже Анатолій Патій. У нього для цього є все чудова родина та успішний бізнес. Втім, каже, зараз головне перемогти російського агресора, щоб жити під мирним небом, мати можливість займатися наукою та дивувати людей новими екзотичними плодами.

Також цікаво: Зі сфери IT у фермери — історія Ксенії Костенко та її ферми з виробництва екодобрив

Прямий ефір