Економіка без олігархів — що робить влада: "Официальный разговор" із Оленою Мошенець

Елена Мошенец. Фото: vesti.ua

В Україні незабаром можуть ухвалити в першому читанні законопроєкт про деолігархізацію. Він спрямований на те, щоб українські олігархи стали інвесторами. Відтак економіка країни покращиться.

Які ще нововведення пропонує документ, і чи будуть олігархи чинити опір ухваленню цього законопроєкту — розповіла заступниця голови парламентського комітету з питань антикорупційної діяльності Олена Мошенець у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— Наскільки міцна українська економіка?

— Насправді, економіка України набагато сильніша, ніж той економічний ефект і той результат, який ми сьогодні бачимо.

Якщо подивитися на статистику, то ми досі не досягли рівня 1991 року. Звісно, в аналогічних цифрах. Тобто ми не тільки не примножили свій потенціал, а ми його частково навіть не відновили, не повернули. Але суть у тому, що потенціал ми все ще намагаємося повернути.

Тому дуже важливо, щоб кожен власник, кожен інвестор був в Україні, щоб ми його зберігали, плекали, давали йому можливість розвиватися. Але щоб економічний потенціал при цьому теж зростав. Тому що це наш з вами добробут. Це наше з вами майбутнє. Це бажання тут вчитися, тут розвиватися, народжувати дітей, і щоб ці діти теж тут росли. Дуже хочеться, щоб наша влада на чолі з Володимиром Зеленським, здійснюючи такі складні реформи, все ж показала, що це можливо, і це працює, і економіка без олігархів — вона є.

— Як Україна досягатиме цієї економіки без олігархів?

— Дуже важливо зрозуміти, що йдеться не про знищення якихось окремих людей. Йдеться про саме явище олігархії. Наше завдання — максимально ефективно перетворити олігархів на реальних інвесторів. Зробити з олігархату великий бізнес.

Давайте проаналізуємо список найбагатших людей за версією Forbes. Якщо ми подивимося на топ-15 найбагатших українців, ми побачимо, що ці люди, як правило, так чи інакше були в політиці. Ми побачимо, що більшість із них мають бізнеси, які засновані на сировинній економіці. Тобто це не додана вартість за рахунок інновацій, за рахунок діджиталізації, за рахунок якихось нових систем, програм. Це доступ до енергетичних ринків. Це доступ до ресурсів, до надр, які за Конституцією належать усім українцям.

Я їх не засуджую. Була така система, яка створила цих людей. Наше завдання зараз — виправити ці помилки.

— Чи можливо таке, що цей законопроєкт не буде ухвалений?

— Я сподіваюся, що його все ж ухвалять. Це обіцянка президента. Це обіцянка нашої політичної сили. Наша політична сила має більшість у парламенті. І найголовніше: президент Володимир Зеленський, на відміну від усіх, хто був до нього, не володіє такими бізнесами, які необхідно захищати такими методами, як це було раніше. Чому? Тому що вони не були придбані через певні корупційні схеми. На жаль, наша історія така.

Я думаю, що ми знайдемо необхідну кількість голосів. Я не кажу, що це буде просто й швидко. Тому що не виключено, що між комітетами буде велика кількість поправок, будуть альтернативні законопроєкти. Все це вимагає часу на розгляд. Але сам крок дуже важливий.

Повірте, кожна людина, яка підпадає під три або більше визначень олігарха, вже думає, як їй бути далі. Вона вже замислилась над тим, як розвиватися в Україні, або, можливо, продати активи та виїхати з країни. Тому, я думаю, що демонтаж олігархічної системи вже розпочато. Він не закінчиться скоро.

До речі, в законі зараз вказано, що термін його дії — 10 років. Це означає, що ініціатор все ж думає, що протягом 10 років це явище вдасться перебороти. Я сподіваюся, що саме так і буде.

— Це позитивний сценарій. А який негативний сценарій? Адже знайдуться ті, хто шукатиме лазівки в законі, тиснути на парламентарів.

— Більш негативний сценарій дуже простий — буде певна протидія цьому законопроєкту.

Володимир Зеленський чітко заявив про те, що є ще один метод. Це метод референдуму. І тоді ми по-справжньому побачимо, хто та на які інтереси працює. Ми будемо використовувати інструмент прямої демократії. Нам потрібно задовольняти запити суспільства, які є найбільш актуальними зараз.

Ще раз хочу наголосити: наше завдання — не знищити олігархів як особистості. Наше завдання — зробити їх максимально ефективними інвесторами через механізми, через межі, які ми для себе встановили в проєкті закону.

Прямий ефір