ДТЕК відмовилася від шахт "Добропіллявугілля": з'ясовуємо причини та наслідки

Доброполье

Енергетична компанія ДТЕК найбагатшого українського олігарха Ріната Ахметова розірвала договір оренди найбільшого вугільного активу України — "Добропіллявугілля". Те, які реальні причини цього рішення, чи загрожує воно добробуту тисяч жителів шахтарського міста Добропілля і його околиць, з'ясовували журналісти телеканалу "Дом".

Протягом десяти років компанія ДТЕК вела видобуток на "Добропіллявугілля". Оренду укладено до 2060 року. Шахти приносили хороший прибуток, а в модернізацію компанією вкладено сотні мільйонів доларів. Але в ДТЕК оренду вирішили розірвати достроково. "Добропіллявугілля" передали назад державі в січні цього року.

Жителі Добропілля кажуть, що поки явних змін у місті не відчувають, адже пройшло ще мало часу. Але насторожливі тенденції вже проглядаються. А головне, люди не знають, що на них чекає завтра:

— Поки ще все нормально. Але ДТЕК вивезла все, що можна було, — всі секції, кольорові метали тощо. Тобто все, що змогли, вони забрали, — каже житель Добропілля.

— Трохи погіршилося постачання [шахти]. Поки явно ми цього ще не бачимо, тому що пройшло трохи часу. Але ми ще нічого не знаємо: ні про зарплату, ні про що. Працюємо, як і працювали, виконуємо і перевиконуємо план, — ділиться шахтар.

— Зарплата вже зменшилася. Ми це бачимо з погодинних тарифних ставок. А постачання триває: і матеріали постачають, й обладнання. Вивезли тільки відпрацьований металобрухт, а обладнання все на місці, — запевняє інший гірник.

Умови повернення

У чому ж причина такого рішення з боку ДТЕК? І чи було воно взаємовигідним для держави та приватної компанії?

"Збіглися кілька факторів. По-перше, це тепла зима, по-друге, — скорочення промислового виробництва і по-третє, — скорочення всіх бізнесів споживання електроенергії через пандемію ковіду. І тому вже навесні теплові електростанції ДТЕК вийшли із зими з профіцитом вугілля на складах, тобто вугілля дуже багато, його нікуди дівати", — пояснює головний редактор інтернетвидання "Бізнес Цензор" Сергій Головньов.

При оформленні угоди Україна виплатила компанії Ахметова близько 400 млн грн за обладнання, яке залишилося на підприємстві і яке технічно не можна вилучити. У зворотному порядку ДТЕК погасила 230 млн грн заборгованості перед державою за оренду шахт, яка виникла навесні 2020 року у зв'язку з енергетичною кризою і простоєм протягом майже чотирьох місяців.

Уряд охоче забирає найбільше вугільне підприємство і планує зробити його частиною держкомпанії "Центренерго". Туди ж у процесі аудиту переведуть ще кілька ефективних шахт.

"Сьогодні шахти ДП "Добропіллявугілля-видобуток" є найбільш ефективними з тих, що перебувають у власності держави. Вони можуть бути економічно збалансованими. І з погляду забезпечення власною ресурсною базою "Центренерго" — це найкраще рішення. Тому що це дозволить державній компанії конкурувати на ринку електроенергії, маючи власну ресурсну базу", — упевнений заступник міністра енергетики України Максим Немчинов.

До складу ГП "Добропіллявугілля-видобуток" входять п'ять шахт: "Алмазна", "Білицька", "Добропільська", "Новодонецька" та "Піонер".

Від інших шахт, які збувають вугілля на теплоелектростанції "Центренерго", вони відрізняються високим обсягом видобутку і його низькою собівартістю. "Добропіллявугілля-видобуток" не є дотаційним внаслідок здійсненої там модернізації і може працювати без держдопомоги.

""Центренерго" не має своєї ефективної ресурсної бази. На інших державних шахтах собівартість видобутку дуже висока. І зрозуміло, чому вона дуже висока, — на них крали останні 10-15 років. Тобто вони не ефективні, вони видобувають мало вугілля, там на такі обсяги вугілля працює багато людей. І "Центренерго" доводиться платити більшу ціну за це вугілля, при тому, що це вугільним шахтам ніяк не допомагає, а "Центренерго" ще більше стає збитковим", — зазначає головний редактор інтернетвидання "Бізнес Цензор" Сергій Головньов.

У Міненерго обіцяють: перехід від одного власника до іншого на працівниках ніяк не позначиться. Увесь штат переведено до новоствореного ДП "Добропіллявугілля-видобуток".

ДТЕК залишається у Добропіллі

Але ДТЕК не покинула Добропілля повністю. По-перше, біля керма залишаються люди з підприємств Ахметова. По-друге, обробкою видобутого на шахті вугілля, як і раніше, займається "Добропільська центрально-збагачувальна фабрика". Її ДТЕК державі не повернула.

Держпідприємство заплатить двом компаніям — ДТЕК і "Збагачувач" у Селидовому, яка належить бізнеспартнерові Ахметова Анатолію Подопригорі, — сумарно 385 млн грн за збагачення 3 млн т вугілля.

Крім того, ДТЕК за 6 млн грн дає в оренду "Добропіллявугілля-видобутку" шахтне обладнання для зміцнення лав. Встигли структури ДТЕК заробити і на постачанні електроенергії на шахти. Деякі експерти заявляють: ціни при цьому завищено. У ДТЕК цю інформацію спростовують.

"Співпраця ЦЗФ і ДП "Добропіллявугілля-видобуток"є виправданою і взаємовигідною. Тому твердження, що ДТЕК заробляє на держвласності, є маніпулятивним" — заявила компанія у відповідь виданню "Ліга Бізнес Інформ".

Причини повернення шахт

Сумніви викликає ще один факт. Спочатку ДТЕК говорить про надлишки вугілля та відмовляється від оренди об'єднання "Добропіллявугілля", а вже в січні, після повернення підприємства державі, викуповує у нього ж 330 тис. т вугільної продукції для своїх ТЕС.

Частина експертів вважає, що надлишки вугілля та спад виробництва не є справжньою причиною повернення шахт. Можливо, справа в розвитку "зеленої" енергетики та поступовій відмові від вугільної промисловості.

"Йдеться про історії з Green Deal, про те, що Україна у 2023 році збирається синхронізувати систему зі спільнотою європейських операторів систем електроенергії, як наше" Укренерго". І тому Україні так чи так доведеться скорочувати роботу вугільної генерації. І ДТЕК ухвалила стратегічне рішення відмовитися від цього бізнесу", — вважає Сергій Головньов.

У ДТЕК, якій належить понад десяток шахт і вугільних фабрик, орієнтованість на "зелену" генерацію підтверджують, але відмовилися від шахт у Добропіллі нібито не тому.

"Цей бізнес, згідно з нашими розрахунками і прогнозами, буде працювати щонайменше протягом десяти років. Вугільна генерація в Україні буде затребувана, питання обсягів, звичайно. Це бізнес, який відіграватиме свою роль на ринку допоміжних послуг. Так швидко "батарейок" ми не налагодимо, як би нам не хотілося", — зауважує генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.

В Україні дійсно триває процес перегляду енергетичної стратегії, поступово вугільна галузь і теплова генерація буде заміщатися поновлюваними джерелами енергії. Також у процесі реформування вугільної промисловості. Державні шахти розділять на три групи залежно від фінансового стану і попиту на їхню продукцію. Потім більшість з них буде виставлено на приватизацію.

"Якщо приватних інвесторів не знайдемо на ці шахти, то їх буде ліквідовано", — зазначає заступник міністра енергетики Максим Немчинов.

"І постане питання: а хто ж буде їх закривати? І на кого піде іміджевий негативний потік через те, що люди залишаться без роботи? Звичайно, ДТЕК не захоче це брати на себе, і в її інтересах передати якомога більше активів державі, щоб саме держава їх закривала", — зауважує Сергій Головньов.

Реформування вугільної галузі

Міністерство енергетики України збирається завершити реформування вугільної галузі до 2030 року. При цьому від 15 до 20 державних шахт в Україні можуть закрити, це вирішать у процесі аудиту.

У Донецькій області налічують близько семи шахтарських мономіст, де зайнятість людей і бюджет безпосередньо залежать від видобутку вугілля. Щоб уникнути там негативних соціальних наслідків, будуть потрібні роки роботи, перекваліфікація людей і пошуки інвестицій. У найближчому майбутньому цим буде займатися Міністерство розвитку громад і територій, але їхня програма ще в розробці. А поки центри екологічних ініціатив вже взялися до роботи із сімома шахтарськими містами в Донецькій області.

"Розглядають питання повторного використання шахтної води. Використання шахтної води — це проблема для всіх шахтарських міст. І тут є кілька варіантів. Наприклад, її очищення та використання для технічних потреб. Це і використання для теплової генерації шляхом встановлення теплових насосів — ця технологія дуже поширена на заході. До того ж ведуть перемовини з розробки нових програм для того, щоб люди йшли не на вугільні спеціальності, а на ті, які будуть відповідати ринку праці", — перерахував керівник відділу енергетики громадської організації "Екодім" Костянтин Криницький.

Уже найближчими роками на енергетичну сферу України та регіони з вугільною промисловістю чекають зміни.

Самі ж мешканці шахтарських міст не уявляють своє майбутнє без шахт:

— Поїхав би куди-небудь, імовірніше, за кордон. А що тут робити? Тут життя просто зупиниться, — упевнений гірник із Добропілля.

— Добропілля без шахт — це не місто. Усі люди, що працюють тут, підуть або на інші шахти, або поїдуть на заробітки до інших країн, — вважає його земляк.

Медіа-партнери
Прямий ефір